Stany Zjednoczone i Tajwan odbędą w przyszłym tygodniu drugą rundę dialogu gospodarczego

Flagi Tajwanu i Stanów Zjednoczonych zostały umieszczone na spotkaniu w Tajpej na Tajwanie, 27 marca 2018 r. REUTERS / Tyron Seo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do reuters.com

W przyszłym tygodniu Departament Stanu USA poinformował, że Stany Zjednoczone i Tajwan odbędą drugą sesję dialogu gospodarczego, który rozpoczął się w zeszłym roku w obliczu narastającej presji ze strony Chin na wyspę.

Ogłoszenie pojawia się kilka dni po wirtualnym spotkaniu prezydenta USA Joe Bidena i chińskiego przywódcy Xi Jinpinga. Po spotkaniu Xi ostrzegł, że zwolennicy niepodległości Tajwanu w Stanach Zjednoczonych „igrają z ogniem”. Czytaj więcej

W oświadczeniu Departamentu Stanu stwierdzono, że podsekretarz stanu USA ds. wzrostu gospodarczego, energii i środowiska, Jose Fernandez, poprowadzi w poniedziałek drugi dialog amerykańsko-tajwańskiego partnerstwa na rzecz dobrobytu gospodarczego.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do reuters.com

Powiedziała, że ​​dialog będzie prowadzony pod auspicjami Amerykańskiego Instytutu Tajwanu (AIT) oraz Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej (TECRO) w Stanach Zjednoczonych, które działają dla siebie jako nieoficjalne ambasady.

„Nasze partnerstwo opiera się na silnym dwustronnym handlu i inwestycjach, relacjach międzyludzkich oraz wspólnej obronie wolności i wspólnych wartości demokratycznych” – czytamy w oświadczeniu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu poinformowało, że wirtualne spotkanie poprowadzą minister gospodarki Wang Mei-hwa oraz minister nauki i technologii Wu Congtsong.

Tajwan ma nadzieję, że dialog ostatecznie doprowadzi do zawarcia umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi i chwalił to w zeszłym roku Spotkanie inauguracyjne krokiem naprzód.

Administracja Bidena utrzymywała się, co było częścią zwiększonego zaangażowania USA w Tajpej pod rządami byłego prezydenta Donalda Trumpa, co rozgniewało Pekin, który uważa Tajwan za swój własny.

Obie strony już w lipcu przeprowadziły długo oczekiwane rozmowy w sprawie umowy ramowej w sprawie handlu i inwestycji, a Tajwan wyraził nadzieję, że pewnego dnia będzie możliwe podpisanie umowy o wolnym handlu. Czytaj więcej

READ  Fox News prosi amerykańskiego sędziego o oddalenie pozwu wyborczego o wartości 2,7 miliarda dolarów | Aktualności Biznesowe i Ekonomiczne

W zeszłym roku rząd Tajwanu zniósł zakaz importu wieprzowiny zawierającej raktopaminę jako dodatek promujący rozrzedzenie, usuwając przeszkodę w porozumieniu z Waszyngtonem, ale referendum w tej sprawie zaplanowano na grudzień.

Tajwan jest głównym producentem półprzewodników, a jego niedobory zakłóciły globalne łańcuchy dostaw i dotknęły w szczególności producentów samochodów, zwłaszcza w odniesieniu do Waszyngtonu, który zmusił Tajwan do przyspieszenia produkcji chipów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do reuters.com

Raporty Davida Brunstroma. Dodatkowe raporty Bena Blancharda w Tajpej. Edytowanie przez Leslie Adler

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top