Średnia cena mieszkań w GTA przekracza obecnie 700 000 USD, co oznacza wzrost o 16 procent w ciągu roku

Mediana ceny odsprzedaży mieszkań GTA przekroczyła teraz 700 000 USD, gdy rynek odbił się od spowolnienia z pierwszych dni pandemii.

Toronto Area Real Estate Board (TRREB) twierdzi, że w czwartym kwartale 2021 r. w GTA odnotowano 7815 rekordowych umów dotyczących mieszkań, pomimo 29-procentowego spadku liczby ofert w porównaniu z poprzednim rokiem.

Mówi, że zwiększony popyt w połączeniu ze zmniejszoną podażą stworzył „niezwykle napięte warunki rynkowe” w segmencie mieszkań, powodując wzrost średniej ceny odsprzedaży o 16,4 procent rok do roku do 710 087 USD.

Wzrost kosztów spadł również na rynek wynajmu mieszkań, gdzie średni miesięczny koszt mieszkania z jedną sypialnią wzrósł o 13,7 procent do 2099 dolarów, a średni koszt mieszkania z dwiema sypialniami wzrósł o 12,6 procent do 2763 dolarów.

TRREB twierdzi, że podwyżki zasadniczo doprowadziły czynsze do „szczytu przed pandemią”.

„Jeśli cofniesz się do początku pandemii, to była to część rynku nieruchomości, która ucierpiała najbardziej. Widzieliśmy, wiesz, prawdziwy wzrost ofert i nie było dużego popytu. Więc my naprawdę widziałem okres, w którym ceny sprzedaży nieco spadły, ale gdy przeszliśmy do drugiej połowy 2020 r., a jeszcze bardziej w 2021 r., widzieliśmy prawdziwe ożywienie na rynku mieszkań” – Jason Mercer, główny analityk rynku TRREB CP24 powiedział w piątek rano. „Wiele z tego było z tyłu kupujących po raz pierwszy. Kiedy przeprowadziliśmy naszą ankietę konsumencką pod koniec zeszłego roku, stwierdziliśmy, że kupujący po raz pierwszy będą kluczowym czynnikiem w 2021 r. i to z pewnością okazuje się prawdą. ”

TRREB ma wcześniej powiedział Że średnia cena sprzedaży wszystkich rodzajów nieruchomości mieszkaniowych w GTA osiągnęła najwyższy poziom 1,095 mln USD na koniec 2021 r., co stanowi wzrost o prawie 18 procent w porównaniu z poprzednim rokiem.

Chociaż pojawiły się spekulacje, że ceny domów ucierpią, gdy Bank of Canada rozpocznie cykl podwyżek stóp procentowych, Mercer powiedział, że popyt będzie nadal silny w 2022 r., ponieważ wzrasta imigracja, a nowe oferty nadal spadają poniżej historycznych poziomów.

READ  OPEC+ zwiększa kontyngent wydobycia ropy na listopad do 39,7 mln baryłek dziennie

„Jeśli spojrzysz na rynek jako całość pod koniec ubiegłego roku, mieliśmy tylko 3200 ofert na MLS, więc wiesz, w przypadku wielu mieszkań widzimy więcej niż jednego zainteresowanego kupca, co wywiera presję na wzrost ceny” – powiedział.

Według danych TRREB w czwartym kwartale 2021 r. wystawiono na wynajem ponad 16 000 mieszkań, o 48,9 proc. mniej niż rok wcześniej.

Wskaźnik pustostanów w Toronto wyniósł 1,7 proc. Jednak na innych przedmieściach GTA wskaźnik pustostanów był niższy i wahał się od 0,2 do 0,9 proc.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top