Sprzedaż chińskiej ropy to jasna wiadomość dla OPEC +

Chiny trafiły na pierwsze strony gazet w zeszłym tygodniu z wiadomością, że uwolnią i sprzedają część ropy naftowej ze swoich rezerw strategicznych ropy naftowej posunięciem Bloomberga. o imieniu Bezprecedensowa interwencja.

W rzeczywistości był to pierwszy raz, kiedy Chiny ogłosiły sprzedaż ropy ze swoich rezerw strategicznych. Wielkość tej rezerwy jest nieznana, ponieważ rząd nigdy nie publikuje tych danych, ale analitycy wykorzystują obrazowanie satelitarne, aby oszacować, ile ropy jest przechowywane w Chinach.

Powodem tego ruchu było oczywiście ceny oleju. Według raportu agencji Reuters, przy cenie ponad 70 dolarów za baryłkę ropa naftowa wydaje się być zbyt droga dla Pekinu po tym, jak inflacja cen producentów osiągnęła w zeszłym miesiącu najwyższy poziom od 13 lat. W tym samym raporcie cytowano chińską Administrację Żywności i Rezerw Strategicznych, która stwierdziła, że ​​sprzedaż ropy „lepiej ustabilizuje podaż i popyt na rynku krajowym oraz skutecznie zapewni bezpieczeństwo energetyczne kraju”.

Największa na świecie szklarnia ekonomiczna, która do tej pory w tym roku rozwijała się w szybkim tempie 8,44%, od miesięcy zmaga się z rosnącymi cenami surowców, podobnie jak reszta świata. W przeciwieństwie do reszty świata ma narzędzia, dzięki którym może ją odciągnąć, gdy uzna, że ​​ma już dość.

Co ciekawe, może to nie być pierwszy przypadek, kiedy Chiny sprzedają ropę ze swoich rezerw strategicznych. Jednak to pierwszy raz, kiedy została ogłoszona Amrita Sen z Energy Aspects Powiedzieć Czasy finansowe.

„To nic nowego, ale ogłoszenie jest nowe i myślę, że jest to próba schłodzenia lokalnych cen z ich strony” – wyjaśnił Sen.

Inną ciekawą rzeczą, o której donosi Financial Times w wiadomościach, jest to, że pierwsze tego rodzaju ogłoszenie pojawiło się wkrótce po ostatnim spotkaniu OPEC+, na którym organizacja zdecydowała się kontynuować dodawanie produkcji po wcześniej ustalonych stawkach, pomimo telefonów – w tym z USA Prezes Joe Biden – zwiększenie podaży na rynku w celu stłumienia podwyżek cen. Jak mówi felietonista Reutera Clyde Russell: połóż toW sprzedaży ropy chodziło o przesłanie, a nie o samą ropę.

Od czasu pandemii główni światowi importerzy ropy naftowej wydają się być bardziej wrażliwi na wahania cen ropy, zwłaszcza gdy huśtawka jest zwyżkowa. Były minister ropy Indii, Dharmendra Pradhan, był szczególnie szybki i szczery w swoich reakcjach na wszelkie posunięcia OPEC mające na celu podniesienie cen powyżej poziomu New Delhi.

Indie zareagowały na niektóre z tych posunięć, nakazując swoim rafineriam ograniczenie zakupów od producentów ropy na Bliskim Wschodzie. Chiny również dywersyfikują swoich dostawców. Teraz Indie sprzedają ropę ze swoich rezerw strategicznych. W rzeczywistości kilka tygodni temu ogłosił swoją sprzedaż z Chin. Cel sprzedaży wzmiankowany W tym czasie miała wynajmować powierzchnię dla rafinerii, ale czy to celowe, czy nie, sprzedaż miałaby Efekt na ceny.

READ  Alberta została zmuszona do wykorzystania rezerw w celu zbilansowania systemu energetycznego po raz drugi w lipcu

„Rząd chiński był bardzo zaniepokojony inflacją [so] Robią to na całym świecie. Wypuścili strategiczne zapasy prawie każdego surowca”, powiedział Sean Aspects Energy Aspects, według Financial Times.

Inflacja stała się powodem do niepokoju – nie tylko w Chinach – jednak niewiele krajów ma rezerwy, które można uwolnić, aby złagodzić skutki wyższych cen. Nie sposób jednak nie interpretować uwolnienia beczek z rezerwy strategicznej jako ostrzeżenia dla OPEC+.

Wyższe ceny ropy naftowej były jednym z największych czynników wzrostu inflacji, ale OPEC+ utrzymał swój pierwotny plan, aby do łącznej produkcji dodawać nie więcej niż 400 000 baryłek dziennie, aż do powrotu do poziomu sprzed pandemii. Tymczasem według najnowszego miesięcznika OPEC RaportJuż w przyszłym roku popyt przekroczy poziom sprzed pandemii.

Ponieważ OPEC+ nie odpowiada na wezwania do zwiększenia produkcji, ceny będą musiały wzrosnąć, jeśli ta prognoza się zatrzyma. Może to prowadzić do bardziej skomplikowanej sytuacji inflacyjnej dla głównych importerów, ponieważ rezerwy strategiczne, jakkolwiek obfite, są nadal ograniczone.

Irina Slough dla Oilprice.com

Więcej najlepszych czytań z Oilprice.com:

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top