SpaceX uruchamia japoński lądownik księżycowy Startup Ispace

(Bloomberg) – Japoński lądownik księżycowy przewożący dwa łaziki i inne ładunki wystrzelony w niedzielę za pomocą rakiety SpaceX Falcon 9, aby stać się pierwszym komercyjnym statkiem kosmicznym, który wylądował na powierzchni Księżyca.

Wystrzelenie lądownika Hakuto-R firmy ispace z siedzibą w Tokio z Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie nastąpiło po dwóch opóźnieniach. Pierwotnie zaplanowany na koniec listopada Space Exploration Technologies Corp. dwukrotnie przechodził na emeryturę, aby przeprowadzić dodatkowe kontrole rakiet przed lotem.

Lądownik Hakuto-R Mission 1 — pierwszy japoński lądownik księżycowy — obierze okrężną trajektorię w kierunku Księżyca i ma wylądować w kraterze Atlas pod koniec kwietnia. Na pokładzie znajdują się dwa łaziki – jeden z Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) i łazik Rashid ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – a także eksperymentalna bateria półprzewodnikowa firmy NGK Spark Plug, płyta CD zawierająca utwór SORATO grany przez Japończyków zespół rockowy Sakanaction i inne dostawy.

Eskalacja rywalizacji kosmicznej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz ambitny program Mars Elona Muska zachęciły start-upy na całym świecie do poszukiwania nowych kontraktów na wykorzystanie zasobów na Księżycu i poza nim w kosmosie.

Podobnie jak celem Muska, jakim jest zbudowanie kolonii na Marsie, ispace chce zbudować osadę ludzką liczącą około 1000 osób na Księżycu do 2040 roku, a firma planuje zabrać sprzęt na Księżyc, aby uczynić go miejscem handlowym nadającym się do zamieszkania.

Startup planuje uruchomić na Księżycu, aby stać się Space FedEx

Sukces Ispace wzmocni japoński program kosmiczny. JAXA podpisała umowę z Mitsubishi Electric Corp. na zbudowanie pierwszego w kraju lądownika księżycowego do ewentualnego wystrzelenia w 2019 r., ale program ten jest pogrążony w opóźnieniach. W zeszłym roku japońska Rada Wizji Przemysłu Lunarnego zaleciła zwiększenie współpracy publiczno-prywatnej w celu utrzymania konkurencyjności w powstającej gospodarce kosmicznej.

READ  Recenzja Galactic Civilizations 4: świetna kosmiczna gra strategiczna

Sonda Ispace jest częścią kontraktu NASA o wartości 73 milionów dolarów, wygranego przez zespół kierowany przez Drapera z Cambridge w stanie Massachusetts, na świadczenie kompleksowych usług dostawczych w ramach amerykańskiego programu Artemis Moon. Ta sama rakieta wystrzeliła również sondę Lunar Flashlight NASA z misją poszukiwania lodu w kraterach na Księżycu.

© Bloomberg LP 2022

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top