Sowieckie czołgi ruszają na południe Polski – Archiwum, 1968 | Polska

Kolumna czołgów sowieckich stoi dziś w pobliżu tego przygranicznego miasta na południu Polska Od Moskwy po Pragę przywódcy komunistyczni kontynuowali swoje debaty w sąsiedniej Słowacji.

Drugi pas, który obejmuje czołgi, transportery i pojazdy zaopatrzeniowe, jest zaparkowany na chodnikach głównej autostrady 11 mil od Saisin, głównego miasta przemysłowego obszaru Górnego Śląska.

Choć z głównej drogi rzadko widywano czołgi, Rosjanie nie próbowali się ukrywać. Na skraju głównej drogi rozmawiały grupy żołnierzy i oficerów. Każda kolumna zdawała się rozciągać na ponad pół mili. W pewnym momencie na głównej drodze zatrzymano ciężarówkę załadowaną narzędziami z taśmy dętej.

Nie jest jasne, czy czołgi brały udział w manewrach oficjalnie ogłoszonych w Polsce, NRD i ZSRR. Załoga wydawała się być zrelaksowana i nie dawała znaku wczesnego ruchu.

Przeprowadzka na południe
Poinformowane kręgi w Warszawie, wojska sowieckie, przemieszczały się na południe w rejony północno-wschodniej, wschodniej i zachodniej Polski. Niektórzy widzowie myśleli, że mogli chcieć „pokazać flagę” Kryzys czechosłowacki.

Dziś w Moskwie Prawda wydała pierwszą i jedyną deklarację poparcia dla sowieckiego stanowiska w konflikcie. Czechosłowacja Z Komunistycznej Partii Europy Zachodniej – Partii Luksemburga.

Z Belgradu bułgarski urzędnik graniczny kategorycznie odmówił części oficjalnej czechosłowackiej delegacji wzięcia udziału w Światowym Festiwalu Młodzieży Komunistycznej w Sofii. 31 młodzieży i dziewcząt, które były częścią delegacji obozującej w jugosłowiańskiej strefie granicznej, wróciło z soboty do domu.

Niemcy z NRD zakazali czeskiego raportu

Od Normana Crosslanda
Pan, 30 lipca

Dom Kultury Czechosłowackiej w Berlinie Wschodnim otrzymał zakaz rozpowszechniania kopii przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych NRD. Praga donosi „2000 słów”.

Odwiedzający czytelnię mogli odebrać egzemplarze ze stołu wystawionego w niemieckojęzycznej gazecie Brocker Volkseidung.

Według źródeł z Berlina Zachodniego Ministerstwo NRD zakazało rozpowszechniania raportu mieszkańcom NRD, którzy zwrócili się do ambasady czeskiej. Uważa się jednak, że rozsądna liczba kopii znajduje się już w rękach wschodnioniemieckich.

Organizacja wschodnioniemieckiej partii komunistycznej Neues Deutschland wydała dziś na pełną skalę potępienie kierownictwa partii czechosłowackiej. W artykule stwierdzono, że tendencje kontrrewolucyjne w Czechosłowacji silnie wzrosły od czasu majowego spotkania Prezydium.

Dodał: „Mamy nadzieję, że głębokie napięcie wyrażone w liście pięciu bratnich partii jest jeszcze bardziej uzasadnione w świetle rosnącej aktywności wrogich sił każdego dnia”. Gazeta podała, że ​​„2000 słów” określało taktykę, która miała być zastosowana w następnej fazie kontrrewolucji. Prezydium pokazało, że nie doceniło kontrrewolucyjnego charakteru dokumentu.

READ  Wielka Chelsea w finale Ligi Mistrzów! Real nie ma szans [WIDEO] Pica Nona

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top