Sobotnia nauka: incydent w kosmosie, ogromne topnienie lodu, prywatność danych

03:21

W tym tygodniu Science Saturday informujemy Cię na bieżąco z najnowszymi wiadomościami naukowymi i technologicznymi, które trafiają na pierwsze strony gazet na całym świecie, od wypadku kosmicznego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) po rekordową grzywnę w Amazonie.

wypadek kosmiczny

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wymknęła się spod kontroli po awarii rosyjskiej jednostki. Wypadek miał miejsce w zeszłym tygodniu, około trzech godzin po zadokowaniu statku kosmicznego Nukka na stacji kosmicznej. Podczas gdy rosyjscy członkowie załogi pracowali nad integracją nowo przybyłej sekcji, silniki Nauki zaczęły strzelać, powodując, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przewróciła się do tyłu. Ostatecznie rosyjscy kontrolerzy lotu odzyskali kontrolę. Ale przez 47 minut sytuacja wydawała się niepewna. Rosja poinformowała, że ​​w laboratorium naukowym wystąpił problem z oprogramowaniem. Lokalizacja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ma zasadnicze znaczenie dla pozyskiwania energii z paneli słonecznych i komunikacji.

Masywny topniejący lód

Po rekordowej fali upałów na Grenlandii nastąpiło ogromne topnienie. Od końca lipca z powierzchni masywnej pokrywy lodowej codziennie traciło około 9,37 miliarda ton lodu. Mówi się, że jest to dwukrotność normalnego średniego wskaźnika strat w okresie letnim. Ogromna strata nastąpiła po tym, jak temperatury w północnej Grenlandii wzrosły powyżej 20 stopni Celsjusza, podwajając średnią letnią. Lodowiec Grenlandii jest drugim co do wielkości lądolodem na świecie po Antarktydzie. Naukowcy szacują, że jego topnienie spowodowało 25 procent globalnego wzrostu poziomu morza.

eksploracja kosmosu

Pierwszy na świecie programowalny komercyjny satelita eksplodował w kosmos. Eutelsat Quantum przyleciał z Gujany Francuskiej w zeszłym tygodniu na rakiecie Ariane 5. Konwencjonalne modele są projektowane i “okablowane” na ziemi i nie mogą być ponownie użyte raz na orbicie. Ale Quantum pozwala użytkownikom dostosować komunikację do ich potrzeb – niemal w czasie rzeczywistym. To otwiera nową erę bardziej elastycznej komunikacji. Na przykład rękaw może być używany do zapewnienia ruchomego pokrycia ruchomym obiektom, takim jak samoloty lub okręty, lub do zapewnienia ochrony po katastrofie naturalnej. Kwant będzie obejmował duży obszar geograficzny od Afryki Zachodniej po Azję przez 15 lat.

READ  CanIndia News - Po partnerstwie AUKUS, USA i Australii w celu wystrzelenia rakiet w kosmos

prywatność danych

Amazon został ukarany grzywną w wysokości 886 milionów dolarów za ochronę danych w UE. Regulatorzy twierdzą, że gigant e-commerce złamał zasady bloku dotyczące przetwarzania danych osobowych. Amazon twierdzi, że odwoła się od grzywny. Na całym świecie kontrola regulacyjna gigantów technologicznych rośnie w następstwie serii skandali dotyczących prywatności użytkowników i dezinformacji. W grudniu francuski organ nadzorujący ochronę danych nałożył na Google najwyższą w historii grzywnę w wysokości 118,8 miliona dolarów za naruszenie przepisów dotyczących narzędzi do śledzenia reklam online.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top