Śmigłowiec Ingenuity Mars NASA zarejestrował rekordowe wideo


Czarno-biała kamera nawigacyjna helikoptera Ingenuity Mars dostarczyła dramatyczne wideo z jego rekordowego, 25. lotu.

Lot, który odbył się 8 kwietnia, pokonał dystans 704 metrów z prędkością 5,5 metra na sekundę. To był jak dotąd najdłuższy i najszybszy lot helikopterem Czerwonej Planety, podała NASA w oświadczeniu.

Podczas naszego rekordowego lotu, skierowana w dół kamera nawigacyjna Ingenuity dała nam niesamowite wyobrażenie o tym, jak by to było szybować 33 stopy nad powierzchnią Marsa z prędkością 12 mil na godzinę”. Propulsion Laboratory of Southern California, w oświadczeniu.

Pierwsza klatka filmu zaczyna się około jednej sekundy po locie. Po osiągnięciu wysokości 10 metrów śmigłowiec kieruje się na południowy zachód, rozpędzając się do maksymalnej prędkości w niecałe trzy sekundy.

Błystka najpierw przelatuje nad grupą fal piasku, a następnie, mniej więcej w połowie filmu, nad kilkoma skalistymi polami. Wreszcie poniżej pojawia się stosunkowo płaski i pozbawiony cech teren, zapewniający dobre miejsce do lądowania. 161,3-sekundowy klip wideo z lotu został przyspieszony około pięć razy, co skróciło go do mniej niż 35 sekund.

Kamera nawigacyjna jest zaprogramowana tak, aby wyłączała się, gdy helikopter znajdzie się w odległości jednego metra od powierzchni. Pomaga to zapewnić, że pył unoszący się podczas startu i lądowania nie zakłóca działania systemu nawigacyjnego, ponieważ śledzi on cechy na ziemi.

Niezależne podróże twórcze. „Piloci” z Jet Propulsion Laboratory (JPL) planują i wysyłają polecenia do wędrującej sondy marsjańskiej, która następnie przekazuje te polecenia helikopterowi. Podczas lotu czujniki pokładowe, kamera nawigacyjna, bezwładnościowa jednostka pomiarowa oraz dalmierz laserowy dostarczają dane w czasie rzeczywistym do procesora nawigacyjnego Ingenuity oraz głównego komputera pokładowego, który prowadzi śmigłowiec podczas lotu. Pozwala to zręczności na interakcję z krajobrazem podczas wykonywania poleceń.

Kontrolerzy misji stracili ostatnio kontakt z Ingenuity po tym, jak helikopter przeszedł w stan niskiego poboru mocy. Teraz, gdy łazik jest ponownie w kontakcie i ma wystarczającą moc z układu słonecznego, aby naładować sześć akumulatorów litowo-jonowych, zespół nie może się doczekać kolejnej podróży na Marsa.

READ  Rozkazy wojskowe wydały pieniądze pandemiczne na analizy kosmiczne, modernizacje IT

Mały helikopter z łazikiem Persevering NASA wylądował na kraterze Jezero 18 lutego 2021 roku. Misja Ingenuity o wartości 85 milionów dolarów miała odbyć się po locie numer pięć.

Ale helikopter napędzany energią słoneczną spisywał się tak dobrze i pozostawał zdrowy, pomimo cienkiej atmosfery Marsa, że ​​NASA przedłużyła misję. NASA poinformowała, że ​​Ingenuity przygotowuje się obecnie do swojego 29. lotu.

20220529-143602

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top