Słowacja kontroluje Lewandowskiego, pokonując Polskę 2:1 w Euro 2020

SD PETERSBURG, Rosja (AP) – Słowacki obrońca Milan Screener powstrzymał Roberta Lewandowskiego przed uderzeniem z jednej strony, a następnie pokazał Światowemu Piłkarzowi Roku, jak to zrobić z drugiej.

Podkreślając swoje rosnące znaczenie dla drużyny narodowej, która od dawna polegała na Marku Homsiku, Screenier odegrał kluczową rolę po obu stronach boiska i w poniedziałek odniósł zwycięstwo Słowacji 2:1 nad Polską w Mistrzostwach Europy.

Lewandowski przetrwał kolejny ciężki mecz w ważnym meczu piłki nożnej, pomagając zapobiec bezkompromisowemu scenariuszowi napastnika Bayernu Monachium. Lewandowski nie miał wyraźnych szans i teraz ma tylko dwa gole w 12 występach na mundialu lub mistrzostwach Europy.

W 69. minucie środek po raz kolejny udowodnił, że jest oko na bramkę, trafiając z 15 metrów do siatki z przebiciem palca i rzucając piłkę do rzutu rożnego.

„Muszę pracować dla bezpieczeństwa, ale byłoby wspaniale, gdybym mógł zdobyć wynik” – powiedział Screenier. – Oczywiście Lewandowski jest jednym z najlepszych napastników na świecie, jeśli nie najlepszym napastnikiem, ale dobrze się do niego przygotowaliśmy.

Minął rok, odkąd Screenier odegrał spójną rolę dla Interu Mediolan w jego zwycięskiej kampanii we Włoszech.

Po ostatnim gwizdku na stadionie St. Petersburg, Screenier, który wygrał mecz dla swojego kraju, był w sercu szczęśliwych Słowaków, gdy radośni słowaccy piłkarze podskakiwali w górę iw dół niewielkiej części swoich fanów.

W tym czasie Lewandowski szedł w stronę metra, będąc odizolowanym przez większość meczu, z frustracją wymalowaną na całej twarzy. Najbardziej kompozytor i najlepiej prosperujący w Bayerze Lewandowski wykorzystał trzy połówki szans, które pojawiły się w pierwszej połowie przeciwko Słowacji.

„Byliśmy bardzo zadowoleni z tego, jak zneutralizowaliśmy tak wspaniałego zawodnika jak Lewandowski” – powiedział słowacki Stefan Tarkovic.

W drugiej połowie Lewandowski był jeszcze spokojny, bo na siedem minut przed bramką kryminalisty Polakom zapłacił za czerwoną kartkę Grescorz Kryżowok.

READ  Polski Kanal Sportovy inwestuje w serwis OTT

Pomocnik w posiadaniu piłki miał już żółtą kartkę, kiedy został pomieszany na plecach Jacoba Hromady w pobliżu środkowego koła. Na próżno protestował, gdy sędzia podbił czerwoną kartkę.

To zły dzień dla innych świetnych graczy w Polsce.

Wojciech Schkesny został pierwszym bramkarzem, który sam strzelił gola w turnieju, mimo że był zupełnie niewinny. Bramkarz Juventusu miał pecha nie trafić strzału słowackiego skrzydłowego Roberta Macka w 18. minucie, kiedy piłka odbiła się od jego boku i wpadła do siatki.

To dało Słowacji prowadzenie przed Carol Linetti, uzasadniając swój wybór nad Jacobem Moderą w środku pomocy, wyrównując 30 sekund w drugiej połowie z pierwszego dobrze funkcjonującego ruchu Polski.

Po odwróconym podaniu Messi Ribus skierował piłkę do Linettiego, który niewłaściwie wykorzystał strzał, ale zobaczył, jak piłka odbija się od Martina Dubrovki w ostatnim rzucie rożnym.

Polak zakończył mecz bardzo dobrze pomimo straty człowieka, środkowy obrońca John Bednarek zawęził słupek, a Dubrowka stał nieruchomo.

Polski trener Paolo Sousa orzekł nie tylko, że większość piłkarzy nie była w stanie stanąć w obronie Lewandowskiego podczas meczu, ale także, że Screenier został sam na zwycięską bramkę.

„W ten sposób nie możesz przegapić meczu” – powiedział Sousa.

Polska ma co najmniej dwa ciężkie mecze w grupie E z Hiszpanią i Szwecją, przynajmniej na papierze.