Skrzydlice są w stanie szybciej łapać zdobycz dzięki wytrwałości

Michael Gabler / Wikimedia Commons, CC BY 3.0 „szerokość=”800″wysokość=”530″/>

Red Lionfish (Pterois volitans) w Aquazoo (akwarium) w Schmiding Zoo w Schmiding niedaleko Bad Schallerbach, Austria. Źródło: Michael Gabler/Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Dwóch naukowców z Wydziału Ekologii i Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryło, że wolno pływająca skrzydlica jest w stanie szybciej łapać i jeść zdobycz dzięki wytrwałości. W swoim artykule opublikowanym w Proceeding of Royal Society B: Biological Sciences, Ashley Peterson i Matthew McHenry opisują swoje badania laboratoryjne nad strategią drapieżników skrzydlic.

Lionfish ostatnio pojawiły się w wiadomościach za wkraczanie na części oceanów poza ich rodzimym Indo-Pacyfikem. Kolczasta ryba jest obecnie uważana za Gatunki inwazyjne W wielu częściach Pacyfiku, a w niektórych rafy koraloweStali się najlepszymi drapieżnikami.

Wcześniejsze badania wykazały, że skrzydlice polują, wtapiając się w tło, a następnie trzymając się przejścia ofiaraJego szczęki tworzą efekt ssania. Jednak wcześniejsze badania wykazały również, że skrzydlice potrafią łapać zdobycz w otwarta woda Gdzie nie ma miejsca na integrację. Ale jak to robią, pozostaje tajemnicą, ponieważ pływają wolniej niż większość ich ofiar.

Kredyt: Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences (2022). DOI: 10.1098 / rspb.2022.1085

Praca pary polegała na umieszczeniu pstra w zbiorniku z zielonym odcieniem, aby pływać znacznie szybciej i rejestrować ruch. Naukowcy odkryli, że skrzydlice były w stanie złapać i zjeść winorośl w 14 z 23 prób i że skrzydlice odnosiły sukcesy w 74% przypadków, gdy próbowały uderzyć. Naukowcy odkryli również, że pnącza pływają z prędkością dwukrotnie większą niż skrzydlica, co wskazuje, że trudno je ścigać. Jednak naukowcy odkryli, że chromis powinien od czasu do czasu zatrzymywać się i odpoczywać, podczas gdy skrzydlice nie – ścigają swoją zdobycz, dopóki nie dogonią. Robi to również cierpliwie i zapobiega przyciąganiu uwagi. Następnie, gdy jest wystarczająco blisko, jeśli chromis nie zwraca wystarczającej uwagi lub zostaje zdziesiątkowany, skrzydlica zderza się. Doskonały przykład starego powiedzenia „powolny i stały wygrywa wyścig”.


Inwazyjna skrzydlica może być selektywnym drapieżnikiem


więcej informacji:
Ashley N. Peterson i in., Strategia ciągłego drapieżnictwa czerwonego pstra (Pterois volitans), Procedury Royal Society B: Nauki biologiczne (2022). DOI: 10.1098 / rspb.2022.1085

© 2022 Nauka X Sieć

cytat: Lionfish potrafi szybciej polować na zdobycz dzięki wytrwałości (2022, 3 sierpnia) Pobrano 3 sierpnia 2022 z https://phys.org/news/2022-08-lionfish-faster-prey-persistance.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Europejska Agencja Kosmiczna zatrudni pierwszą kobietę-astronautę o różnych umiejętnościach, więcej kobiet na drodze do inkluzywności, wiadomości naukowe

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top