Siły amerykańskie wysyłają jednostkę kosmiczną do Korei Południowej w obliczu rosnących zagrożeń ze strony Północy

SEOUL (Reuters) – Koreańskie siły zbrojne Stanów Zjednoczonych (USFK) uruchomiły w środę nową jednostkę sił kosmicznych, gdy sojusznicy zwiększają wysiłki na rzecz lepszego przeciwdziałania zaawansowanym zagrożeniom nuklearnym i rakietowym Korei Północnej.

Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych w Korei to drugi komponent Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych w przestrzeni kosmicznej, którego zadaniem jest monitorowanie, wykrywanie i śledzenie nadlatujących pocisków rakietowych, a także zwiększanie ogólnych zdolności wojskowych w przestrzeni kosmicznej. Dowodzić nim będzie podpułkownik Joshua McCulleon.

Dowódca sił zbrojnych USA w Korei gen. Paul LaCamera powiedział, że jednostka zwiększy zdolność Stanów Zjednoczonych do zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim iw Azji Północno-Wschodniej.

„Wojsko amerykańskie jest szybsze, lepiej połączone, bardziej kompetentne, dokładne i legalne ze względu na przestrzeń kosmiczną” – powiedział LaCamera podczas ceremonii w bazie lotniczej Osan w Pyeongtaek w Korei Południowej.

Seul i Waszyngton dążą do zacieśnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa, aby powstrzymać Koreę Północną, która w tym roku przetestowała międzykontynentalne pociski balistyczne zdolne dotrzeć do kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych.

Południowokoreańskie Siły Powietrzne również utworzyły w tym miesiącu własną jednostkę kosmiczną, aby zwiększyć swoje siły kosmiczne i zdolności do operacji z Siłami Kosmicznymi USA.

Urzędnicy amerykańscy wyrazili zaniepokojenie wzmożoną aktywnością głównych konkurentów w zakresie bezpieczeństwa w kosmosie, w tym opracowywaniem przez Chiny broni hipersonicznej i rosyjskimi testami technologii antysatelitarnej w zeszłym roku.

Pekin ostrzegł Seul przed przystąpieniem do kierowanej przez USA globalnej tarczy antyrakietowej i skrytykował zainstalowany w Korei Południowej amerykański system obrony przeciwrakietowej THAAD.

Ministerstwo obrony w Seulu stwierdziło, że utworzenie amerykańskiego komponentu kosmicznego nie ma nic wspólnego z udziałem Korei Południowej w istniejących programach obrony przeciwrakietowej.

Około 28 500 żołnierzy amerykańskich stacjonuje w Korei Południowej na mocy traktatu o wzajemnej obronie, który został sporządzony po zakończeniu wojny koreańskiej w latach 1950-1953 zawieszeniem broni, a nie traktatem pokojowym.

READ  Eksperci planetarni twierdzą, że marzenia 3 miliarderów w turystyce kosmicznej to coś więcej niż tylko wymyślne podróże

Amerykańskie Dowództwo Indo-Pacyfiku i Dowództwo Centralne utworzyły w zeszłym miesiącu swoje jednostki kosmiczne na Hawajach i Florydzie.

Reportaż od Hyonhee Shina. Dodatkowe raporty autorstwa Hyun Young Yi. Montaż autorstwa Gerry’ego Doyle’a i Edmunda Kellmana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top