Silnik gospodarczy Kanady utknął w lipcu, gdy PKB ponownie się skurczył

Łączna wartość wszystkich towarów i usług wyprodukowanych przez Kanadę skurczyła się w lipcu po raz trzeci w ciągu czterech miesięcy, co oznacza, że ​​pandemia COVID-19 nadal sieje spustoszenie w gospodarce kraju.

Statistics Canada poinformowało w piątek, że produkt krajowy brutto (PKB) Kanady skurczył się w lipcu o 0,1 proc.

Sektor zakwaterowania i usług gastronomicznych urósł o 12 procent, ponieważ więcej krajów ponownie otworzyło swoje gospodarki po trzeciej fali. Podobny trend zaobserwowano w mocno przebojowym sektorze sztuki, rozrywki i rekreacji, który urósł o 8 proc.

Ale te źródła siły nie wystarczyły, aby zrównoważyć słabość innych części gospodarki, w tym rolnictwa, które skurczyło się o 5,5% z powodu ekstremalnych upałów w zachodniej Kanadzie, które negatywnie wpływają na plony.

Pożary w Kolumbii Brytyjskiej wywarły wpływ na branżę leśną i pozyskiwaną, która skurczyła się o 3,9 procent.

Sektor użyteczności publicznej skurczył się o 4,9 proc., produkcja o 1,1 proc., a budownictwo o 0,9 proc.

Dane z lipca wskazują, że gospodarka kanadyjska jest nadal o 2 procent mniejsza niż 19 miesięcy temu przed wybuchem pandemii.

Ponura liczba lipcowa była nieco lepsza niż spodziewany przez ekonomistów 0,2-procentowy spadek, ale agencja danych podała zaawansowane szacunki za sierpień, sugerujące silniejsze ożywienie.

Wydaje się, że w sierpniu gospodarka wzrosła o 0,7 procent, ponieważ ożywienie w niektórych sektorach wystarczyło, aby zrównoważyć słabość w innych.

Według agencji danych wzrosty w sektorach zakwaterowania, żywności, produkcji i handlu detalicznego zostały częściowo zrekompensowane niższą aktywnością w rolnictwie, ponieważ susza nadal wpływała na produkcję roślinną.

To odbicie jest zachęcającym sygnałem, ponieważ widmo kolejnej zimy COVID ponownie zbliża się do kanadyjskiej gospodarki.

Oglądaj | Zima będzie kolejnym testem na odzyskanie wirusa Corona w Kanadzie:

Gospodarka przygotowuje się na kolejną zimę COVIDa

Ekonomista CIBC, Royce Mendez, mówi, że gdy pogoda się ochłodzi, kluczowe będzie obserwowanie odbicia innych części gospodarki, ponieważ firmy, które polegają na działalności zewnętrznej, ponownie zostaną zamknięte. 0:40

READ  Lekarze twierdzą, że zakup szczepionki w celu uniknięcia dawki Moderna jest „niepokojący”, niepotrzebny i potencjalnie szkodliwy

Sri Thanapalasingam, ekonomista z TD Bank, nazwał liczby za lipiec „brakem”, ale mówi, że wyższe niż oczekiwano dane za sierpień to dobra wiadomość, biorąc pod uwagę to, co wiemy o tym, co dzieje się teraz w gospodarce.

„Wygląda na to, że kanadyjska gospodarka dobrze zakończyła lato, ale sezon jesienny może spaść o oktawę” – powiedział. „Zimna pogoda i odrodzenie się pandemii (która już ma miejsce w Albercie i Saskatchewan) mogą stłumić entuzjazm dla zajęć rekreacyjnych… a to może przetestować odporność gospodarki w nadchodzących miesiącach”.

Ekonomista CIBC, Royce Mendes, twierdzi, że lipcowe dane pokazują, jak długie i powolne jest ożywienie gospodarki po COVID-19, zwłaszcza w najbardziej dotkniętych sektorach.

Zauważył, że aktywność linii lotniczych wzrosła w lipcu o 68 procent, ale pomimo tego skoku sektor jest nadal o 80 procent niższy niż przed pandemią.

“To mówi, jak strome jest wspinanie się na niektóre sektory. Mimo że pogoda była ciepła, przypadki COVID były niskie, a ludzie dojeżdżali latem, wciąż jest długa droga do przywrócenia tej gospodarki w ogniu” – powiedział w wywiadzie dla Network. CBC News”.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top