Shenzhou-12: Chiny rozpoczynają pierwszy lot kosmiczny od 2016 roku | wiadomości kosmiczne

Shenzhou-12, co oznacza „boski statek”, będzie trzecią z 11 misji wymaganych do ukończenia chińskiej stacji kosmicznej do 2022 roku.

Chiński statek kosmiczny wystartuje z pustyni Gobi w rakiecie Long March w nadchodzących dniach, zabierając trzech ludzi na orbitujący statek kosmiczny na trzy miesiące, co oznacza, że ​​Chiny wysłały ludzi w kosmos po raz pierwszy od prawie pięciu lat.

Shenzhou-12, co oznacza „boski statek”, będzie trzecią z 11 misji potrzebnych do ukończenia chińskiej stacji kosmicznej do 2022 roku. Wśród nich cztery będą misjami z ludźmi na pokładzie, które mogą wpędzić do 12 chińskich astronautów kosmos – więcej niż jedenastu mężczyzn i kobiet wysłanych przez Chiny od 2003 roku.

Statek kosmiczny będzie także niósł nadzieje niektórych z najludniejszego kraju świata.

„Ojczyzna jest silna” – napisała jedna osoba w chińskich mediach społecznościowych, co złożyło najlepsze życzenia dla załogi Shenzhou-12. „Prezentacja jest prezentem na stulecie założenia Partii Komunistycznej”.

Chińscy astronauci mieli stosunkowo niską pozycję na arenie międzynarodowej. Amerykańskie prawo zabraniające NASA jakiegokolwiek kontaktu z Chinami oznacza, że ​​astronauci nie byli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która ma ponad dwie dekady, którą odwiedziło ponad 240 mężczyzn i kobiet różnych narodowości.

Chiny, które chcą stać się główną potęgą w kosmosie do 2030 roku, w maju stały się drugim krajem, który umieścił statek kosmiczny na Marsie, dwa lata po wylądowaniu pierwszego statku kosmicznego po drugiej stronie Księżyca.

Planuje również wysłać astronautów na Księżyc.

Tym razem chłopaki

Załoga Shenzhou-12 będzie mieszkać w Tianhe, „Harmonia Nieba”, o cylindrze o długości 16,6 metra (55 stóp) i średnicy 4,2 metra (14 stóp).

Planowany trzymiesięczny pobyt pobije rekord kraju wynoszący 30 dni, ustanowiony przez misję Chen Donga i Jing Haipinga z 2016 r. – ostatni lot załogowy Chin – do modelowej stacji.

READ  USA opuściły Bagram bez informowania nowego dowódcy: afgańscy urzędnicy | Wiadomości o konflikcie

Trzech mężczyzn z pierwszej i drugiej grupy chińskich astronautów będzie na misji, powiedział w zeszłym miesiącu agencji Global Times Yang Liwei, dyrektor Chińskiego Biura Inżynierii Kosmicznej i pierwszy chiński astronauta.

Chińscy blogerzy kosmiczni spekulują, że astronautami będą Ni Hai Sheng, który w wieku 56 lat będzie najstarszym chińskim astronautą wysłanym w kosmos, Deng Qingming (55 lat) i Ye Guangfu (40 lat).

Władze zwykle ogłaszają załogę misji dopiero po dacie startu lub w jej pobliżu. China Manned Space nie odpowiedział na faks Reutera o komentarz.

John Glenn, najstarszy człowiek w kosmosie, był na promie kosmicznym w wieku 77 lat w 1998 roku – jako pierwszy Amerykanin, który okrążył Ziemię w 1962 roku, był amerykańskim senatorem i kandydatem na prezydenta.

Chociaż żadna kobieta nie została zaplanowana na misję Shenzhou-12, Yang powiedziała Global Times, oczekuje się, że będzie ona uczestniczyć w każdej kolejnej misji.

Dwie kobiety, Liu Yang i Wang Yaping, zostały wybrane w 2011 roku z drugiej grupy w Chinach, po pierwszej grupie 14 mężczyzn w połowie lat 90-tych. Liu była pierwszą Chinką, która dotarła w kosmos w 2012 roku, podczas gdy Wang była najmłodszą w wieku 33 lat w 2013 roku.

Chiny rozpoczęły budowę stacji kosmicznej w kwietniu wraz z uruchomieniem Tianhe, pierwszego i największego z trzech modułów. W tym roku zamierza wysłać statek kosmiczny, aby uzupełnić ładunki dla robotów i trzech innych astronautów, tym razem na sześć miesięcy.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top