Sesame Street zadebiutowała Ji Young, pierwszą amerykańską lalką z Azji

co jest w imieniu? Cóż, dla Ji Young, najnowsza lalka rezydentka w Ulica SezamkowaNazywa się Mark, miała tam mieszkać.

Ji Young wyjaśnił podczas niedawnego wywiadu: „Tak więc w tradycyjnym koreańskim te dwie sylaby oznaczają coś innego, a Ji znaczy, mądry lub mądry. Młody, taki, oznacza odważny lub odważny i silny”. „Ale się temu przyglądaliśmy i zgadnijcie co? Gee znaczy też sezam”.

Mając zaledwie siedem lat Ji Young przechodzi do historii jako pierwsza lalka pochodzenia azjatycko-amerykańskiego na świecie Ulica Sezamkowa kanon. Jest koreańsko-amerykańską i ma dwie pasje: grę na gitarze elektrycznej i skateboarding. Program telewizyjny dla dzieci, który został wyemitowany 52 lata temu w tym miesiącu, dał Associated Press pierwsze spojrzenie na jej uroczego nowego operatora.

Ji-Young zostanie oficjalnie wprowadzony w Spójrzmy razem: Oferta specjalna Ulica Sezamkowa. Simu Liu, Padma Lakshmi i Naomi Osaka są wśród celebrytek występujących w specjalnym wydaniu, którego premiera odbędzie się 25 listopada (Święto Dziękczynienia w USA) na HBO Max, Ulica Sezamkowa Platformy społecznościowe i lokalne stacje PBS.

Część postaci Ji Young pochodzi od jej lalkarza. 41-letnia Kathleen Kim, koreańska Amerykanka, weszła do branży lalek po trzydziestce. W 2014 roku została przyjęta do Ulica Sezamkowa Warsztat. To przekształciło się w mentoring, a ona stała się częścią zespołu w następnym roku. Powiedziała, że ​​bycie lalkarzem w programie, który Kim oglądała dorastając, było spełnieniem marzeń. Ale pomoc w ukształtowaniu oryginalnej lalki to zupełnie inny wyczyn.

„Czuję, że mam dużo wagi, aby prawdopodobnie nałożyć na siebie, aby uczyć tych lekcji i być tym aktorem, którego nie miałem jako dziecko” – powiedział Kim. Ale kolega lalkarz Leslie Carrara Rudolph – który gra Abby Cadabby – przypomniał jej: „Tu nie chodzi o nas… chodzi o tę wiadomość”.

READ  Brooke Shields nosi czerwony kostium kąpielowy i tworzy nową tradycję Święta Dziękczynienia

Obecność Ji Young Ho jest zwieńczeniem wielu dyskusji po wydarzeniach z 2020 roku – George Floydśmierć i Antyazjatycka nienawiść Wypadki. Jak wiele firm, Ulica Sezamkowa powiedział Kay Wilson Stallings, wiceprezes wykonawczy ds. kreacji i produkcji w Sesame Workshop, organizacji non-profit, która stoi za nią Ulica Sezamkowa.

Sesame Workshop stworzył dwa zestawy zespołów roboczych – jeden do rozważenia jego zawartości, a drugi do rozważenia jego różnorodności. Jaka była ewolucja? razem, wieloletnia inicjatywa, która skupia się na tym, jak rozmawiać z dziećmi o rasie, pochodzeniu etnicznym i kulturze.

Jednym z odkryć był 8-letni Tamer. Chociaż nie był pierwszą czarną lalką w serialu, był jednym z pierwszych użytkowników, którzy rozmawiali na tematy takie jak rasizm.

„Kiedy wiedzieliśmy, że zamierzamy wykonać tę pracę, która będzie koncentrować się na doświadczeniu Azji i Pacyfiku, wiedzieliśmy oczywiście, że musimy również stworzyć azjatycką lalkę” – powiedział Stallings.

Te nowe lalki – ich charaktery i wygląd – powstały w ciągu kilku miesięcy. Proces trwa zwykle co najmniej dwa lata. Stallings powiedział, że istnieją eksperci zewnętrzni i pracownicy zwani „kulturowymi trustami”, którzy mają wpływ na każdy aspekt nowych marionetek.

Dla Kim ważne było, aby Ji Young nie był „ogólnie Azjatką”.

„Ponieważ jest to coś, czego doświadczyli wszyscy Amerykanie pochodzenia azjatyckiego. W pewnym sensie chcą nas wciągnąć w tę „związaną Azjatkę” – powiedziała Kim.

Jedyną rzeczą, jaką Ji-Young pomoże w nauce dzieci, jest to, jak być dobrym „zawodowcem”. Ulica Sezamkowa Termin ten został użyty po raz pierwszy w pliku siła my prywatna telewizja W zeszłym roku pojawił się Tamir.

„Bycie zawodowcem oznacza, że ​​wskazujesz złe rzeczy lub coś, co ktoś robi lub mówi w oparciu o ich negatywny stosunek do danej osoby ze względu na kolor jej skóry, język, którym mówi lub skąd pochodzi” – powiedziała. „Chcemy, aby nasi widzowie zrozumieli, że mogą być kibicami”.

READ  Wydmy wyciekły na pirackie strony przed premierą kinową w USA i HBO Max * TorrentFreak

Nauczanie dzieci o rasizmie

w spójrz na nas razemI Ulica Sezamkowa Przygotuj się na Dzień Sąsiada, podczas którego wszyscy dzielą się jedzeniem, muzyką lub tańcami ze swojej kultury. Ji Young jest zdenerwowana, gdy dziecko, poza ekranem, mówi jej „Idź do domu”, co zwykle jest obelgą wymierzoną w Amerykanów pochodzenia azjatyckiego i mieszkańców wysp Pacyfiku. Ale potem czuje się silna Ulica SezamkowaInni mieszkańcy Azji w Ameryce, gwiazdy gościnne i przyjaciele, tacy jak Elmo, zapewniali ją, że należy do niej jak wszyscy.

Fakt, że Ji-Young została stworzona, by przeciwdziałać nastrojom antyazjatyckim, czyni ją jeszcze bardziej wyjątkową dla Kim pod pewnymi względami.

„Pamiętam, jak Strzelanie w Atlanciei jakie to dla mnie przerażające — powiedziała Kim. Moją jedyną nadzieją jest oczywiście pomoc w nauce, czym jest rasizm, w nauczeniu dzieci, jak go rozpoznać, a następnie wypowiadać się przeciwko niemu. Ale moją drugą nadzieją dla Ji-Young jest to, że normalne jest obserwowanie różnych typów dzieci patrzących na telewizję”.

Vanessa Leung, współdyrektor generalny Sojusz na rzecz dzieci i rodzin pochodzenia azjatyckiegoPodekscytowany Ji Youngiem. Organizacja nie była zaangażowana w tworzenie Ji-Young, ale wcześniej konsultowano z nią antyrasistowskie treści Sesame Workshop. Ważne jest, aby rodziny pochodzenia azjatyckiego, zwłaszcza gdy wiele z nich to rodziny imigranckie, widziały, że znajdują odzwierciedlenie w instytucji takiej jak Ulica Sezamkowapowiedział Leung.

„Wywołuje ciekawość i wczesne zrozumienie różnorodności naszego społeczeństwa oraz piękna w różnorodności naszego społeczeństwa” – powiedział Leung.

Przynieś koreańską kulturę

Stallings zapewnił, że Ji Young będzie dużą obecnością w 53. sezonie w przyszłym roku. Nie będzie on również używany wyłącznie do treści związanych ze sprawiedliwością rasową. Pojawi się w wielu programach cyfrowych, na żywo i animowanych.

Jako nowy dzieciak na ulicy, Ji Young nie może się doczekać, aby pokazać swoim przyjaciołom i sąsiadom aspekty koreańskiej kultury, takie jak jedzenie. Uwielbia gotować dania takie jak tteokbokki (ciastka ryżowe do żucia) ze swoją babcią Halmoni (jej babcią). A ona już ma Ulica Sezamkowa Przyjaciel chce próbki.

READ  Ryan Reynolds pamięta, jak postawił pierwszy krok na Blake Lively

„Chciałbym spróbować”, powiedział Ernie, który dołączył do wywiadu Ji Young. „Wiesz, próbowałem bulgogi. Naprawdę lubię bulgogi. Domyślam się, że stary przyjaciel Burt mógł nie spróbować koreańskiego jedzenia”.

Poznawszy już wielu sławnych przyjaciół Ulica SezamkowaCzy jest ktoś, kto Ji Young naprawdę chce się spotkać?

„Linda Linda, ponieważ są tacy fajni”, powiedział Ji Young, odnosząc się do nastoletniego zespołu punk rockowego. „I lśnią i są wspaniałymi dziewczynami, a większość z nich to Azjatki. Są moimi bohaterami. Jeśli uda nam się zdobyć Lindę Lindas Ulica SezamkowaOprowadzę je po okolicy.”

Luna Nunez

"Gracz. Introwertyk. Rozwiązujący problemy. Twórca. Myśliciel. Przez całe życie ewangelista żywności. Orędownik alkoholu."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top