Serbia cofa licencje na projekt litowy Rio Tinto wśród protestów

BELGRAD (Reuters) – Serbia anulowała zespół Rio Tinto (RIO.L) W czwartek koncesje na poszukiwanie litu udzieliły protestującym, którzy sprzeciwiali się rozwojowi projektu przez anglo-australijskiego giganta wydobywczego ze względów ekologicznych.

Serbska premier Ana Brnabic powiedziała, że ​​decyzja rządu była następstwem wniosków różnych grup zielonych o wstrzymanie wartego 2,4 miliarda dolarów projektu litowego Gadar, który, jeśli zostanie ukończony, pomogłby Rio znaleźć się w pierwszej dziesiątce producentów litu.

„Wszystkie decyzje (związane z projektem litowym) i wszystkie licencje zostały anulowane” – powiedział Brnabic dziennikarzom po sesji rządowej. „Jeśli chodzi o projekt ściany, to już koniec”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Na początku tego tygodnia Rio przesunęło harmonogram pierwszej produkcji Gadara o rok do 2027 roku, powołując się na opóźnienia w głównych zatwierdzeniach. Czytaj więcej

Rio Tinto powiedział, że jest „bardzo zaniepokojony” decyzją Serbii i dokonuje przeglądu jej podstawy prawnej.

Firma trzymała się projektu dopiero w zeszłym roku, ponieważ globalni górnicy gromadzili się w minerałach potrzebnych do przejścia na zieloną energię, w tym litu, który jest używany do produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych.

Kopalnia miała wyprodukować wystarczającą ilość litu, by zasilić milion samochodów elektrycznych, a także kwas borowy używany w ceramice i akumulatorach oraz siarczan sodu używany w detergentach. Oczekiwano, że przy pełnej wydajności kopalnia będzie produkować 58 000 ton rafinowanego węglanu litu zasilanego bateriami rocznie, co czyni ją największą kopalnią litu w Europie pod względem produkcji.

Bernabéc oskarżył Rio Tinto o dostarczanie społecznościom niewystarczających informacji na temat projektu. Rio powiedział w oświadczeniu, że „zawsze działał zgodnie” z serbskim prawem.

Tysiące ludzi zablokowało drogi w zeszłym roku w proteście przeciwko rządowemu wsparciu dla projektu, domagając się opuszczenia kraju przez Rio Tinto i zmuszając lokalne władze do rezygnacji z planu przydziału gruntów pod obiekt. Czytaj więcej

READ  Biden przybył do Europy, a jego prezydentura w domu wisi na włosku

Czwartkowa decyzja zapada, gdy Serbia zbliża się do kwietniowych wyborów parlamentarnych, a stosunki między Belgradem a Australią pogarszają się po tym, jak czołowa gwiazda tenisa Novak Djokovic został deportowany z Australii w niedzielę z powodu krajowych zasad wjazdu na COVID-19. Czytaj więcej

Sam Djokovic mówił o swoim wsparciu dla „czystego powietrza” w grudniowym poście na Instagramie, komentując zdjęcie z protestów, opublikowane przez cyfrową platformę sportową The Bridge.

Użytkownicy Twittera szybko śmiali się z deportacji Rio z Serbii.

Populistyczna koalicja rządząca Serbii, kierowana przez Serbską Partię Postępową (SNS), początkowo wykazała swoje poparcie dla wydobycia litu i miedzi, stanowisko, które spotkało się z ostrą krytyką, pomagając osłabić wygodną większość partii w głosowaniu w 2020 roku.

Sasa Djogovic z belgradzkiego Instytutu Badań Rynkowych powiedział, że rządząca partia „traci popularność i przez to jest zmuszona do spełniania żądań aktywistów”.

Oczekuje się, że koalicja pod przewodnictwem SNS odbędzie wybory parlamentarne i prezydenckie 3 kwietnia, chociaż data ta nie została oficjalnie potwierdzona przez prezydenta Aleksandara Vucicia.

„Słuchamy naszych ludzi i naszym obowiązkiem jest chronić ich interesy, nawet jeśli myślimy inaczej” – powiedział w czwartek Brnabic.

Projekt Jadar, jedna z największych inwestycji zagranicznych w Serbii, był częścią działań rządu mających na celu przyciągnięcie inwestycji i przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Jednak organizacje ekologiczne w Serbii, które mocno odczuły zanieczyszczenia przemysłowe, twierdzą, że nowa kopalnia zanieczyści ziemię i wodę na tym obszarze.

Na początku tego miesiąca Brnabic powiedział, że projekt prawdopodobnie zostanie wstrzymany przynajmniej tymczasowo do czasu wyborów.

„Możliwe, że po wyborach zostanie osiągnięty kompromis, który pozwoli na renegocjowanie tantiem lub podział wartości” – powiedział jeden z akcjonariuszy Rio Tinto, który prosił o nieujawnianie nazwiska.

Projekt był skomplikowany technicznie, ponieważ opracowano w Rio technologię ekonomicznego wydobywania litu z jadarite, minerału występującego tylko w serbskiej dolinie Gadar.

READ  Tysiące protestują przeciwko rządowi na Kubie

„Historycznie Serbia nie jest obszarem górniczym i nie widzę, jak ktokolwiek inny mógłby to zrobić” – powiedział analityk Ben Davis z Liepromu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowa sprawozdawczość Clary Dinina w Londynie. Montaż: Imran Abukar, Jonathan Otis i Margarita Choi

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top