Senior z Toronto, u którego zdiagnozowano rzadkie zaburzenie po szczepionce COVID zeszłego lata, wciąż czeka na odszkodowanie

Fernando Caballero tęskni za tym, kim był: szczęśliwcem, życiem towarzystwa, obrońcą swojej rodziny. 67-latek jest energiczny i lubi jeździć na łyżwach latem, zimą jeździć na łyżwach i tańczyć przez cały rok.

Ale teraz używa laski lub chodzika, aby się poruszać i bierze kilka leków na ból neuropatyczny, aby pomóc w opanowaniu zespołu Guillain-Barré (GBS) – rzadkiego zaburzenia neurologicznego, które rozwinął po otrzymaniu szczepionki Oxford-AstraZeneca COVID-19 na początku 2021 roku.

Śledzi postępy w rehabilitacji po części poprzez liczenie małych kroków tanecznych, które może wykonać z rzędu.

„Dużo straciłem” – powiedział Caballero po hiszpańsku CBC Toronto, gdy jego córka tłumaczyła. „Czuję się bardzo uwięziony w tym, co mogę zrobić teraz, w porównaniu do tego, co byłem w stanie zrobić wcześniej”.

Toronto Public Health przeprowadziło dochodzenie i odkryło, że Caballero rozwinął GBS w wyniku szczepionki. Zaleca się, aby nie przyjmować kolejnej dawki szczepionki.

GBS powoduje, że układ odpornościowy organizmu uszkadza komórki nerwowe, powodując ból, drętwienie i osłabienie mięśni. Chociaż jest to rzadkie, można go powiązać z innymi szczepionkami, takimi jak szczepionka przeciw grypie.

Według amerykańskiego Narodowego Instytutu Zaburzeń Neurologicznych i Udaru mózgu siedemdziesiąt procent osób, u których zdiagnozowano GBS, w pełni wraca do zdrowia, a mniej niż 15 procent ma długotrwałe upośledzenie na tyle poważne, że ułatwia chodzenie.

Caballero wierzy, że spełnia wymagania, aby otrzymać wsparcie finansowe w ramach stosunkowo nowego Programu Wsparcia Urazów Poszczepiennych (VISP) rządu federalnego. Ale czekał ponad rok na rozpatrzenie jego roszczenia. Niedawno podjął trudną decyzję o powrocie do pracy, aby pomóc w utrzymaniu rodziny.

Caballero mówi, że powiedział wtedy swojej żonie: „Nie możemy tego dłużej znieść. Naprawdę nie możemy”.

Caballero zostaje sfotografowany w kwietniu 2021 roku po otrzymaniu szczepionki – jego pierwszej i jedynej szczepienia przeciwko COVID-19. (Przesłane przez Amalię Caballero)

Caballero, który przed przeprowadzką do Toronto w 2004 roku był inżynierem mechanikiem w Columbii, obecnie pełni służbę konserwacyjną i strażniczą z ograniczonymi ruchami, bólem nóg i stóp oraz drętwieniem rąk. Był hospitalizowany przez ponad miesiąc, przez rok nie był w stanie pracować i musiał liczyć na pieniądze, które odkładał na emeryturę.

„Wszelkie odszkodowanie, jakie mogę uzyskać, pomoże nam wrócić do poziomu, na którym byliśmy wcześniej” – powiedział. „Bardzo trudno jest pracować i nie być w stanie przestać”.

VISP, który ma na celu wspieranie osób z poważnymi i trwałymi obrażeniami po otrzymaniu szczepionki zatwierdzonej przez Health Canada w dniu 8 grudnia 2020 r. lub później. Przyjmowanie roszczeń rozpoczęło się 1 czerwca 2021 r. Od tego czasu osiem z 774 wniosków, które otrzymał zostały zatwierdzone. Mogą to być przypadki związane ze szczepionkami innymi niż te, które mają chronić przed COVID-19. Ta liczba nie obejmuje próśb z Quebecu, który ma swój własny program.

Odrzucono siedemdziesiąt jeden wniosków. Oznacza to, że 90 procent wnioskodawców czeka, aż ich dokumentacja medyczna zostanie zebrana lub przejrzana lub dopóki komisja rewizyjna nie podejmie decyzji.

Firma konsultingowa prowadząca VISP twierdzi, że na czas oczekiwania ma wpływ kilka czynników

Caballero dostarczył wszelkich informacji i zapisów, jakie mógł. Jego córka Amalia mówi, że kilka razy pytała o aktualizację, ale nie podała zbyt wielu informacji.

„Jestem bardzo rozczarowana”, powiedziała Amalia o oczekiwaniu i braku reakcji ze strony programu. „Mam nadzieję, że nie będzie musiał pracować. Chcę, żeby odpoczął i nie muszę się tak bardzo martwić o rodzinę”.

VISP jest finansowany przez rząd federalny i obsługiwany przez zewnętrzną firmę Raymond Chabot Grant Thornton Consulting (RCGT).

Oglądaj | Córka Fernando Caballero staje się wzruszona, gdy mówi o swoim ojcu:

Amalia Caballero mówi, że ciężko patrzeć, jak jej ojciec walczy

Amalia Caballero mówi, że żałuje, że nie mogła zrobić więcej dla swojego ojca po zdiagnozowaniu u niego zespołu Guillain-Barré. Wrócił do pracy w oczekiwaniu na zatwierdzenie swojego wniosku do kanadyjskiego programu wsparcia urazów poszczepiennych (Vaccine Injury Support Program). Minął już ponad rok.

Zapytany o aplikację Caballero Edward Mayer, kierownik projektu i pierwszy kierownik programu, powiedział, że firma nie może omawiać indywidualnych przypadków ze względu na ochronę prywatności. Zakres przyznanych wnioskodawcom odszkodowań nie został ujawniony, a kwoty te były wypłacane każdorazowo.

„Wszystkie przychodzące żądania różnią się charakterem, złożonością i wieloma innymi czynnikami, które mogą wpływać na harmonogram przetwarzania” – powiedział.

Lekarz mówi, że niepożądane reakcje na szczepionkę są „niezwykle rzadkie”

Według Health Canada, z ponad 87 milionów dawek szczepionki COVID podanej w Kanadzie, było 21 potwierdzonych przypadków GBS powiązanych z nią na dzień 24 czerwca. Według Public Health Ontario cztery z tych przypadków miały miejsce w Ontario.

W hrabstwie pojawiły się dodatkowe 32 zgłoszenia, ale nie było wystarczających dowodów, aby określić je jako potwierdzone przypadki przy użyciu Współpraca w Brighton Poziom pewności diagnostycznej, który jest używany na całym świecie do identyfikacji przypadków niepożądanych reakcji na szczepionki COVID-19, według Public Health Ontario.

Caballero spędził w szpitalu ponad miesiąc po wystąpieniu objawów zespołu Guillain-Barré, rzadkiego zaburzenia neurologicznego. (Przesłane przez Amalię Caballero)

Według Health Canada, do 24 czerwca zgłoszono 9878 poważnych działań niepożądanych szczepionek COVID-19 w całej Kanadzie, co stanowi 0,011 procent wszystkich przyjętych dawek. Stan jest uważany za poważny, jeśli zagraża życiu, wymaga przedłużonej hospitalizacji lub leczenia lub powoduje znaczną niepełnosprawność, wadę wrodzoną lub śmierć.

Dr Karina Taub, pediatryczny lekarz chorób zakaźnych w Halifax, która kieruje siecią prywatnych klinik szczepień w ramach Canadian Immunization Research Network, mówi, że poważne zdarzenia niepożądane związane ze szczepionkami są „niezwykle rzadkie”.

„Ściśle monitorujemy bezpieczeństwo szczepionek COVID i wykazano, że te szczepionki są bardzo bezpieczne” – powiedziała.

Top, którego badania koncentrują się na monitorowaniu bezpieczeństwa szczepionek i działań niepożądanych, twierdzi, że GBS jest ściślej powiązany ze szczepionkami Oxford-AstraZeneca i Johnson & Johnson na COVID-19, których Kanada nie używała. Mówi, że częstość występowania GBS wynosi od dwóch do trzech przypadków na każdy milion osób, które otrzymują te szczepionki. Mówi również, że istnieje większa szansa na uzyskanie GBS z COVID-19 niż ze szczepionki.

W jednym badaniu [the rate] Było to bliżej około 14 przypadków na milion, więc częstość występowania COVID jest wielokrotnie wyższa niż w przypadku jednej z tych szczepionek”.

Health Canada twierdzi, że gdy usuwa się przypadki, które nie mają wystarczających informacji, aby potwierdzić diagnozę, liczba przypadków GBS, które rozwinęły się u ludzi w Kanadzie po otrzymaniu szczepionki Oxford-AstraZeneca, nie jest wyższa niż normalnie oczekiwana populacja. .

„Mam nadzieję, że uda mi się dotrzeć do mojego starego ja’

W ciągu dwóch tygodni od otrzymania szczepionki Caballero zaczął odczuwać wyniszczający ból pleców i spadł ze schodów po utracie kontroli nad nogami. Odwiedził szpital i został odesłany do domu, ale ból się nasilił i upadał. W końcu zdiagnozowano u niego GBS.

Podczas gdy niektórzy w pełni zdrowieją, inni nie i mogą zostać sparaliżowani w najcięższych przypadkach. Caballero mówi, że musi się zdyscyplinować w pracy i polega na pomocy kolegów.

„Jestem tak zmęczony po pracy i boli mnie” – powiedział.

Caballero sumiennie realizuje ćwiczenia rehabilitacyjne. Teraz najbardziej zmaga się z utrzymaniem równowagi na jednej nodze, ale ma nadzieję, że pewnego dnia znów będzie mógł tańczyć. (Sabah Al-Rahman/CBC)

Caballero nadal popiera szczepienia. Toronto Public Health poradziło mu, aby porozmawiał z profesjonalistami o tym, czy mógłby otrzymać szczepionkę mRNA, taką jak te produkowane przez Pfizer-BioNTech lub Moderna. Mówi, że choć obawia się kolejnej niepożądanej reakcji, jest otwarty na otrzymanie szczepionki mRNA, jeśli lekarz uzna ją za bezpieczną, ale nie był w stanie uzyskać jednoznacznej odpowiedzi.

Caballero mówi, że lekarze powiedzieli mu, że nie spodziewają się, że jego stan znacznie się poprawi, ale on pilnie wykonuje ćwiczenia rehabilitacyjne i ma nadzieję, że pewnego dnia będzie mógł znowu jeździć na nartach – nawet jeśli pomogą mu spacerowicze.

Powiedział: Jest wiele rzeczy, które uważamy za oczywiste. I mam nadzieję, że wrócę do dawnego siebie, ale wiem, że to bardzo długi i czasami nie idealny proces.

READ  Rajd Trumpa w Teksasie: Były prezydent drażni się z biegiem prezydenckim, dynda 6 stycznia o ułaskawieniu

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top