Sekretarz Generalny ONZ ostro krytykuje „miliarderów, którzy podróżują w kosmos”

WASZYNGTON – Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych połączył turystykę kosmiczną z korupcją i utratą wolności jako część „choroby nieufności”, z którą zmaga się świat, co jest kolejnym znakiem sprzeciwu w niektórych kręgach wobec prywatnych lotów kosmicznych z udziałem ludzi.

W przemówieniu do Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 września sekretarz generalny António Guterres wymienił „miliarderów podróżujących w kosmos” jako jeden z symptomów rosnącej na świecie nieufności do rządów i innych instytucji.

„Jednocześnie w dzisiejszym świecie szerzy się inna choroba: choroba nieufności” – powiedział, odnosząc się do pandemii i kryzysu klimatycznego. W tym, jak powiedział, „ludzie widzą miliarderów podróżujących w kosmos, podczas gdy miliony głodują na Ziemi”.

Nie rozwinął tego twierdzenia w swoim przemówieniu, stwierdzając jedynie, że takie kwestie mogą doprowadzić do „utraty zaufania nie tylko do ich rządów i instytucji, ale do wartości, które ożywiły pracę ONZ od ponad 75 lat. lat.”

Chociaż nie wspomniał o konkretnych osobach lub firmach, jego komentarze pojawiły się w szczególności w odniesieniu do Blue Origin i Virgin Galactic oraz ich założycieli-miliarderów, Jeffa Bezosa i Richarda Bransona, którzy polecieli w kosmos podczas lotów suborbitalnych w odstępie dziewięciu dni w lipcu. Żadna z firm nie odpowiedziała na prośbę o komentarz do listu Guterresa.

Jego krytyka może również obejmować misję Inspiration4, finansowaną przez miliardera Jareda Isaacmana, która w zeszłym tygodniu poleciała na orbitę na pokładzie SpaceX Crew Dragon, w skład którego wchodził Isaacman i trzech innych. SpaceX jest prowadzony przez innego miliardera, Elona Muska.

Przemówienie Guterresa jest częścią sprzeciwu, który rozpoczął się wraz z podróżami Bezosa i Bransona. Chwilę po tym, jak statek kosmiczny New Shepard, przewożący Bezosa i trzy inne, wylądował bezpiecznie 21 lipca, reprezentant Earl Blumenauer (D-Ore) ogłosił plany wprowadzenia przepisów, które opodatkowałyby loty związane z turystyką kosmiczną. „Tak jak zwykli Amerykanie płacą podatki, kiedy kupują bilety lotnicze, miliarderzy, którzy udają się w kosmos, aby nie produkować niczego o wartości naukowej, powinni zrobić to samo, a nawet więcej” – powiedział w oświadczeniu.

READ  W bazie sił kosmicznych Vandenberg odbyła się ceremonia zmiany przywództwa

Rzecznik Blumenauera powiedział, że wprowadzi ustawę w „nadchodzących tygodniach” po konsultacjach z ekspertami. Od 24 września ustawa nie została formalnie wprowadzona do Izby Reprezentantów.

Krytyka dotyczy niektórych z branży kosmicznej. „Jako producent satelitów skupiam się na zapewnieniu ważnej przestrzeni dla społeczeństwa” – powiedział Jean-Marc Nasr, wiceprezes wykonawczy i szef systemów kosmicznych w Airbusie podczas dyskusji panelowej na szczycie Airbus 2021, który odbył się 22 września. “Każdy w społeczeństwie, każdy obywatel świata, powinien czerpać korzyści z przestrzeni kosmicznej, a nie tylko kilku miliarderów, którzy chcą okrążyć planetę. Myślę, że to, co robimy w Airbusie: liczy się przestrzeń.”

Inny członek był również kluczowy. „Gdyby to zależało ode mnie, wykorzystałbym wszystkie pieniądze, które wydają na inne cele” – powiedział Drew Schindel, profesor nauk o Ziemi na Duke University, który prowadzi badania w dziedzinie nauk o klimacie. „Nie sądzę, że jest to szczególnie cenne wykorzystanie czasu i wysiłku. Pomaga to napędzać rynek dostępu do przestrzeni, więc nie jest to całkowicie zła rzecz”.

„Byłbym szczęśliwy, gdyby ci ludzie również przekazali na przykład równowartość ceny biletu w kosmos, na przykład na coś związanego ze środowiskiem” – dodał, który osobiście pojawił się na tablicy w Tuluzie we Francji.

Jednak inni w branży nadal wspierają takie loty kosmiczne. George Nield, były zastępca administratora ds. komercyjnego transportu kosmicznego w Federalnej Administracji Lotnictwa i obecny członek NASA Space Safety Advisory Group, omówił loty SpaceShipTwo, New Shepard i Inspiration4 podczas ostatniego posiedzenia komisji 23 września, chociaż NASA nie była bezpośrednio zaangażowana. .

„Osobiście uważam, że te starty były bardzo ważne, jeśli chodzi o zdefiniowanie nowej ery komercyjnych lotów kosmicznych” – powiedział. Poza umożliwieniem większej liczbie osób udania się w kosmos, „pozwoli to NASA mieć szansę bycia jednym z wielu klientów”.

READ  Kosmiczne arcydzieło: nowe zdjęcie NASA przedstawiające „gwałtowną energię” Drogi Mlecznej „Śródmieście”

Dodał: „Prawdopodobnie doprowadzi to do obniżenia kosztów, zwiększenia innowacyjności, nowych produktów i usług, nowych rynków oraz motywacji uczniów i nauczycieli w STEM, co pomoże nam rozwinąć siłę roboczą w lotnictwie, której potrzebujemy w przyszłości”.

David West, inny panelista, zauważył w szczególności bardziej krótkoterminowe korzyści dla misji Inspiration4, takie jak ćwiczenie systemu podtrzymywania życia Crew Dragon w większym stopniu niż w przypadku poprzednich komercyjnych lotów załogi NASA. „SpaceX zgodził się udostępnić dane z misji Inspiration4 NASA, co powinno zapewnić znaczne korzyści”.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top