Saomir Novak nie musi płacić kaucji za milion nieruchomości

Sąd zawiesił wykonanie wyroku, a Saomir Novak nie musiał wpłacać 1 mln zł kaucji do poniedziałku.

Został zwolniony z aresztu przez byłego ministra transportu i 12 kwietnia miał zostać postawiony w stan oskarżenia przez Sąd Okręgowy w Warszawie. 21 kwietnia na wniosek obrony decyzja została zawieszona do czasu jej prawomocności.

12 kwietnia sędzia Agnieszka Domaska ​​z Sądu Okręgowego w Warszawie odrzuciła wniosek prawnika o przedłużenie tymczasowego aresztowania Saomira Novaka, które obowiązywało od lipca 2020 roku. Na obecnym etapie procesu sąd uznał, że zastosowano tzw. Samodzielne środki zapobiegawcze.

Novakowi zakazano opuszczania kraju w celu posiadania paszportu, raz w tygodniu inwigilacji policyjnej, zakazu kontaktów z podejrzanymi i świadkami w jego sprawie oraz wykupienia ponad 1 mln zł aktywów, z wyłączeniem bliskich mu osób. Novak miał czas do 26 kwietnia, czyli 14 dni na ogłoszenie decyzji.

Obrona Saomira Novaka nie złożyła zażalenia na wyrok z 12 kwietnia, a do Sądu Apelacyjnego w Warszawie wpłynęła w piątek tylko jedna skarga z prokuratury, ale sprawa nie została jeszcze załatwiona.

Jednak obrona podejrzanego złożyła odmienne postanowienie w Sądzie Okręgowym w Warszawie. W tym tygodniu sędzia Tomaska ​​dokonał przeglądu decyzji o zwolnieniu za kaucją 12 kwietnia.

“Wyrokiem z 21 kwietnia 2021 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie wstrzymał wydawanie powyższego postanowienia o zwolnieniu za kaucją do czasu rozpoznania zażalenia prokuratury” – poinformował Niezależny Wydział Prasowy Sądu Okręgowego w Warszawie.

Borsuk. Po wyjściu z aresztu Norwich taka decyzja sądu „stwarza bardzo poważne zagrożenie dla właściwego toku działań, przede wszystkim poprzez umożliwienie podejrzanemu ucieczki z kraju” – powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrginiers. Pozwól mu leżeć w drzwiach. Rzecznik prokuratury podkreślił, że Saomir Novak jest „narażony na duże ryzyko ucieczki z kraju” ze względu na wysokie ryzyko jego działań, do 20 lat więzienia i niczego niepodejrzewające powiązania międzynarodowe.

READ  Boeing 737 zaginął z radaru podczas lotu w Indonezji. Szczątki ofiar ekshumowano

Były minister transportu w rządzie Donalda Duskina przebywa w areszcie od lipca 2020 roku. Został zatrzymany w trójce przez funkcjonariuszy Biura Prewencji Centralnego Miasta. Według źródła BAP, materiał zebrany przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w tej sprawie zawiera „szokujące” i głównie wyselekcjonowane materiały, w tym podsłuchy rozmów, a także „bardzo szczegółowe” i „bardzo szczegółowe” opisy Novaka. Wieloletni przyjaciel i współpodejrzany w tej sprawie. Na rozprawie Jacek ur. Obecnie Novak jest podejrzany o popełnienie szeregu czynów korupcyjnych, w tym przekupstwa, w związku z udzielaniem kontraktów na budowę i remonty dróg na Ukrainie.

Według ustaleń BAP zarzutami korupcji był między innymi okres, kiedy Novak był szefem gabinetu premiera Donalda Duskina. Wojciech D., były wiceprezes BGE and Energy, Lessek K. O przyjmowaniu ofert finansowych (w sumie dziesiątki tysięcy automatów) za pośrednictwem firmy Novak, zdaniem śledczych, powinno trafić prawie 200 000 automatów. Zł za lata 2012-2016 autorstwa „Third Party” byłego lidera PKN Arlan Darius Cave. BAP wiedział, że przekazanie Novakowi 3,5 tys. Miejsc miesięcznie to „trzecia strona”. Zł od byłego prezydenta Arlene.

7 stycznia adwokat Novak oskarżył go o branie zbyt wielu łapówek i cytując na wpływy. Zarzuty uzyskania koncesji finansowych dotyczą przestępstw, które popełnił, gdy był szefem Państwowej Organizacji Drogowej Ukrainy (Ukraina).

Tego dnia CBI aresztowało trzy osoby rzekomo zamieszane w te zbrodnie. Jednym z nich jest Chugas Z, były konsultant Igi Cobox, która – według ustaleń prokuratury – „czterokrotnie wspólnie iz Somirem N przyjęła łącznie 1,3 mln zł na mediację w załatwianiu spraw i przychylne traktowanie firm w postępowaniach administracyjnych, arbitrażowych i międzynarodowych. Jeszcze przed przyjęciem korzyści finansowych przedstawiciele firm uważali, że Saomir N. ma rozległy wpływ na arenie międzynarodowej – podała prokuratura.

Teraz ustaw swój pit online lub pobierz darmowy program

READ  Wirus koronowy - nowy szczep. Szczepionki są skuteczne

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top