Sankcje nałożone na Irańczyków oskarżonych o rzekome cybernetyczne próby wpłynięcia na wybory w USA w 2020 r.

Departament Skarbu USA ogłosił sankcje wobec sześciu Irańczyków i jednego podmiotu za „próby wpłynięcia na wybory prezydenckie w USA w 2020 roku”.

W tym samym czasie, Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło zarzuty karne dwóm Irańczykom. Akt oskarżenia twierdzi, że oskarżeni Syed Muhammad Hussain Musa Kazemi i Sajjad Kashian „zaangażowali się w skoordynowaną i wieloaspektową kampanię elektroniczną, aby zastraszać i wpływać na amerykańskich wyborców, podkopywać zaufanie wyborców i siać niezgodę w związku z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku”.

Prokuratorzy twierdzą, że wiadomości i e-maile z Facebooka były wysyłane do kampanii prezydenckiej prezydenta Donalda Trumpa, doradców Białego Domu i mediów. Wiadomość, jak powiedziała prokuratura, zawierała klip wideo z logo Proud Boys, a wiadomości głosiły, że Partia Demokratyczna pracuje nad wykorzystaniem „poważnych słabości bezpieczeństwa” na stanowych stronach rejestracji wyborców.

Akt oskarżenia opisuje również fałszywe wiadomości wyborcze, które oskarżeni rzekomo wysłali do wyborców, korzystając z informacji uzyskanych z nienazwanej strony internetowej wyborcy państwowego.

W akcie oskarżenia stwierdzono, że „e-maile pochodziły również rzekomo od „Pride Girls”, skierowane do zarejestrowanych Demokratów i grożące odbiorcom obrażeniami ciała, jeśli nie zmienią przynależności partyjnej i nie zagłosują na prezydenta Trumpa”, oraz że e-maile „zawierały imię i nazwisko odbiorcy oraz adres ulicy.”

Sprawa została złożona w południowym dystrykcie Nowego Jorku. Oskarżonym postawiono zarzuty spisku, zastraszania wyborców i przenoszenia gróźb między krajami. Ponadto Kazmi ponosi opłaty za oszustwa komputerowe.

Sankcje ze Skarbu Państwa

W swoim ogłoszeniu sankcji Departament Skarbu powiedział: „Stany Zjednoczone zidentyfikowały próby cyberwłamań dokonywanych przez podmioty sponsorowane przez państwo, w tym podmioty irańskie, które dążyły do ​​siania niezgody i podważania zaufania wyborców do amerykańskiego procesu wyborczego”.

„Ci irańscy aktorzy uzyskali lub usiłowali uzyskać informacje o wyborcach w USA z amerykańskich stron internetowych poświęconych wyborom, wysyłali wiadomości e-mail z groźbami w celu zastraszenia wyborców oraz spreparowali i rozpowszechnili dezinformację związaną z wyborami i bezpieczeństwem wyborów” – powiedział departament w komunikacie prasowym.

READ  Potężna burza przywraca poziom wody w jeziorze Tahoe powyżej naturalnej krawędzi

Departament Skarbu powiedział, że „zdolność aktorów do wykorzystania tego nieautoryzowanego dostępu została ostatecznie udaremniona przez FBI”.

Departament Skarbu poinformował, że na czele wysiłków stała irańska firma internetowa Eminet Pasargad. Ta firma została sankcjonowana, wraz z sześcioma osobami z nią powiązanymi.

Firma była wcześniej sankcjonowana pod inną nazwą za udzielanie wsparcia irańskiemu Korpusowi Strażników Rewolucji Islamskiej. Sankcje zostały również nałożone na dyrektora firmy Muhammada Baqira Shirinkara oraz pięciu innych osób związanych z siecią Eminet, w tym Kazemi i Kashian, dwie oskarżone osoby.

W wyniku nałożonych sankcji „wszelka własność i udziały w majątku wyznaczonych celów podlegających jurysdykcji USA są zabronione, a osobom z USA generalnie zabrania się zawierania z nimi transakcji” oraz „instytucjom finansowym i innym osobom, które angażują się w określone transakcje lub działania z podmiotem objętym sankcjami i osobami fizycznymi mogą narazić się na sankcje” lub są przedmiotem działań egzekucyjnych.”

Departament Stanu USA oferuje również nagrodę w wysokości do 10 milionów dolarów za „informacje o lub o działalności” Kazemi i Kashiana.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.

Shawn Lingas przyczynił się do powstania tego raportu.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top