Sąd ds. Konkurencji toruje drogę fuzji Rogers-Shaw

Sąd ds. konkurencji odrzucił wniosek kanadyjskiego organu nadzorującego konkurencję, który chciał zablokować proponowany przez Rogers Communications zakup Shaw Communications za 26 miliardów dolarów, otwierając drogę do zawarcia umowy.

Nadal wymaga zatwierdzenia przez Innovation, Science and Economic Development Canada.

W podsumowaniu wydanego w czwartek orzeczenia sąd stwierdził, że połączenie obu spółek telekomunikacyjnych nie doprowadzi do odczuwalnego wzrostu cen.

Decyzja mówi, że transakcja, która obejmuje sprzedaż należącego do Shaw Freedom Mobile firmie Videotron, której właścicielem jest Quebecor, nie zapobiegnie ani nie ograniczy znacząco konkurencji.

Quebecor zgodził się kupić Freedom Mobile za 2,85 miliarda dolarów na początku tego roku.

Wkrótce pojawi się bardziej szczegółowa rezolucja

Odrzucono również obawy, że Bell i Telus – najbliżsi konkurenci Rogersa na kanadyjskim rynku telekomunikacyjnym – nie będą w stanie konkurować z połączoną firmą.

„Sąd ustalił również, że wzmocnienie pozycji Rogersa w Albercie i Kolumbii Brytyjskiej, wraz z bardzo znaczącymi inicjatywami konkurencyjnymi, które Telus i Bell realizowały od czasu ogłoszenia fuzji, prawdopodobnie również przyczyni się do nasilenia konkurencji na tych rynkach”, czytamy w decyzji.

Mówi, że bardziej szczegółowa decyzja zostanie wydana w ciągu najbliższych kilku dni.

Matthew Boswell, komisarz ds. konkurencji w Federalnym Urzędzie ds. Konkurencji, wydał w czwartek wieczorem oświadczenie, mówiąc: „Jestem bardzo rozczarowany, że sąd odrzuca nasz wniosek o zablokowanie fuzji Rogers i Shaw. Dokładnie rozważamy nasze kolejne kroki”.

Trybunał ds. konkurencji przeprowadził cztery tygodnie przesłuchań, aby omówić obawy dotyczące proponowanej umowy na początku tego roku.

Przez całe posiedzenie Biuro Konkurencji argumentowało, że fuzja ograniczy konkurencję na rynku telekomunikacyjnym, doprowadzi do wzrostu cen i doprowadzi do złego poziomu usług.

Rogers i Shaw argumentowali, że umowa zwiększy konkurencję i będzie lepsza dla konsumentów.

Na początku tego roku minister przemysłu François-Philippe Champagne powiedział, że nie pozwoli Rogersowi na nabycie wszystkich licencji bezprzewodowych Shawa, wskazując na ostateczną zgodę na wymaganą fuzję, w tym sprzedaż Freedom Mobile.

READ  Na rynkach dominują obawy o inflację, takie jak wzrost sprzedaży obligacji i akcji

Obecna data zamknięcia umowy 31 grudnia to zaledwie kilka dni, chociaż strony mają możliwość przedłużenia jej do końca stycznia, jeśli to konieczne.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top