Rządzenie Polski z naruszeniem jej prawa wywołuje oburzenie w całej Unii Europejskiej

„To bardzo poważna sprawa, nie jest to kwestia techniczna ani sądowa, jest bardzo polityczna” – powiedział Bean w piątkowym wywiadzie dla CNN PFM TV.

Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że niektóre części traktatu UE są niezgodne z polską konstytucją, podważając filar integracji europejskiej i ostro eskalując spór między Brukselą a Warszawą.

„Kiedy dołączasz do klubu, podpisujesz umowę, która zostaje zatwierdzona w referendum w Polsce przez Polaków, którzy na niego głosowali” – powiedział Peon. Powiedział, że ma nadzieję, że Polska nie wyjdzie z UE, ale podkreślił: „Kiedy jesteś w klubie, przestrzegasz zasad”.

Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborne ostrzegł, że polski rząd „igra z ogniem”.

„Rozwój Polski jest bardzo niepokojący… musimy jasno powiedzieć, że ten rząd w Polsce igra z ogniem” – powiedział Azelborn na spotkaniu UE w Luksemburgu.

„Integracja Europy i współistnienie prawa europejskiego są niezbędne, aby Europa mogła żyć razem. Jeśli ta polityka zostanie złamana, wiemy, że Europa jest związana Statutami Rzymskimi”.

Komisja Europejska wyraziła poważne obawy o priorytet prawa unijnego, przygotowując grunt pod pełną konfrontację z nacjonalistycznymi władcami Polski po latach konfliktu prawno-politycznego.

„Komisja nie zawaha się wykonywać swoich uprawnień wynikających z umów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa unijnego” – dodał.

Polski premier Mathews Moravic z zadowoleniem przyjął orzeczenie i powiedział, że jego kraj chce stworzyć lepszą UE.

“[Thursday’s] Wyrok Trybunału Konstytucyjnego potwierdził, jaki faktycznie wywarł wpływ na treść Konstytucji RP. Oznacza to, że prawo konstytucyjne jest lepsze od innych źródeł prawnych ”- powiedział Moraviki w oświadczeniu na swojej oficjalnej stronie na Facebooku.

„Mamy takie same prawa jak inne kraje. Chcemy, aby te prawa były przestrzegane. Nie jesteśmy nieproszonymi gośćmi w Unii Europejskiej. Dlatego nie akceptujemy bycia uważanym za kraj drugiej kategorii” – dodał Moraviki.

READ  Poniedziałek Weather. IMGW ostrzega przed mrozem, śniegiem i oblodzeniem. "Zegarek"

„To jest związek, którego chcemy, i stworzymy taki związek” – powiedział Moraviki w poście opublikowanym wczesnym piątkowym rankiem.

Powiedział też, że Polska chce być w “rodzinie krajów europejskich”.

Rząd Polskiego Prawa i Sprawiedliwości (PiS) jest uwikłany w wojnę wartości z Brukselą, koncentrując się na niezależności sądów, wolności mediów, praw LGBT i innych kwestiach.

Bruksela oskarża rząd PiS o podważanie niezależności sądownictwa w okresie wielkich reform. Partia twierdzi, że zmiany mają na celu usprawnienie sądów i uwolnienie ich z ostatnich miejsc wpływów komunistycznych.

Krytycy twierdzą, że rząd PIS, kwestionując praworządność UE, nie tylko zagraża długoterminowej przyszłości Polski, ale także wpływa na stabilność UE.

Polski Trybunał Konstytucyjny przyjął sprawę po tym, jak premier zapytał, czy można uniemożliwić instytucjom unijnym reformę polskiego sądownictwa.

Tysiące maszerują na rzecz równości LGBT w stolicy Polski

W swoim wyroku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że ma prawo nie tylko do kontroli konstytucji prawa unijnego, ale także do kontroli orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE).

Lider PiS Jaroslav Kaczyński również z zadowoleniem przyjął orzeczenie.

Najwyższym prawem w Polsce jest Konstytucja i wszystkie obowiązujące w Polsce przepisy europejskie… muszą być zgodne z Konstytucją.

„Dotyczy to sądownictwa, a UE nie ma tu nic do powiedzenia” – powiedział dziennikarzom.

Donald, przywódca Europejskiej Partii Ludowej i były polski premier, wyprowadził swoich towarzyszy na ulice Warszawy, by zaprotestować.

„Zapraszam wszystkich, którzy chcą bronić europejskiej Polski, aby przybyli na Plac Zamkowy w Warszawie w niedzielę o 18:00. Tylko razem możemy ich powstrzymać” – napisał Dusk.

Trybunał rozpoczął rozprawę w lipcu, ale czterokrotnie odraczał przed rozprawą w czwartek.

Niektórzy krytycy twierdzą, że opóźnienia mają na celu zmuszenie Brukseli do zaakceptowania narodowego planu naprawy Warszawy, programu pomocy, którego celem jest pomoc gospodarkom UE w otrząsnięciu się ze skutków epidemii, ale jej finanse są zgodne z unijnymi normami prawnymi i demokratycznymi.

READ  Legia.net - Legia Warszawa - Dotychczasowe wyniki 1/8 finału Pucharu Polski

Komisja Europejska zatwierdziła już większość projektów krajowych, ale przestała zatwierdzać Polskę i Węgry z powodu obaw o te standardy.

Na początku tego miesiąca urzędnicy UE powiedzieli, że mogą zatwierdzić krajowe plany ratunkowe dla Polski i Węgier w listopadzie, ale określą warunki przestrzegania praworządności.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top