Rządzący w Polsce PiS rezygnuje z kontrowersyjnej ustawy o zarządzie spółek – EURACTIV.com

Rządzący w Polsce PiS rezygnuje z kontrowersyjnej ustawy o zarządzie spółek – EURACTIV.com

Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zrezygnowała z dopuszczenia swoich ludzi do rad nadzorczych spółek państwowych nawet po przegranych w przyszłym roku wyborach.

Projekt został zgłoszony przez przedstawicieli PiS i przedstawiony w Sejmie w poniedziałek (24 października), ale w środę (26 października) został odrzucony przez lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego.

„Po wnikliwej analizie okazało się, że istnieją wątpliwości konstytucyjne i plan powołania Rady Bezpieczeństwa Strategicznego nie będzie realizowany” – powiedział rzecznik PiS Radosław Fogil.

Gdyby ustawa została przyjęta, powstałaby sześcioosobowa Rada Bezpieczeństwa Strategicznego, wybierana przez obie izby parlamentu i prezydenta.

Do ich kompetencji należy zatrudnianie i zwalnianie urzędników największych polskich spółek państwowych, w tym koncernów energetycznych PKN Orlen, Polskich Sieci Elektroelektrycznych, Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych, Spółki Gaz-System i Spółki Tfa-System.

Ponadto ustawa dawałaby Radzie uprawnienia ponad 30 zarządów przedsiębiorstw państwowych.

Gdyby została uchwalona, ​​BIS powołałby swoich przedstawicieli do rady, nawet gdyby partia przegrała jesienne wybory, ponieważ ustawa przewidywała sześcioletnią kadencję rady. . Posłowie piastują swoje stanowiska po kolejnych wyborach, w czteroletnich kadencjach parlamentarnych w Polsce.

Partie opozycyjne również skrytykowały wysoce kontrowersyjny plan.

Jej przedstawiciele porównali proponowaną radę do upolitycznionej Rady Mediów Narodowych, która wybiera zarządy mediów publicznych w Polsce, oskarżanej o stronniczość i szerzenie propagandy od początku reżimu PiS.

Nawet minister własności państwowej Jacek Sasin wycofał się z tego planu, gdy był to realny plan dla polskiej partii rządzącej.

(Bartosz Sieniawski | EURACTIV.pl)

READ  Cais planuje kontrolę zaufania ERC w Polsce

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *