Rynki ropy były zdziwione, gdy MAE wzywa do zwiększenia produkcji

W swoim ostatnim miesięcznym raporcie na temat ropy naftowej Międzynarodowa Agencja Energetyczna wezwała OPEC+ do zwiększenia produkcji w celu zaspokojenia rosnącego popytu w 2022 roku.

Agencja twierdziła, że ​​w oparciu o aktualne prognozy globalnego wzrostu gospodarczego popyt na ropę i produkty ropopochodne osiągnie poziom sprzed COVID do 2022 roku. zaprzestania inwestycji w ropę i gaz, i stwierdził, że „OPEC+ musi otworzyć krany, aby zapewnić dobre zaopatrzenie światowych rynków ropy”. Jednocześnie MAE podkreśliła również, że realia rynkowe są niezgodne z jej proponowanymi strategiami osiągnięcia zerowych poziomów emisji netto do 2050 roku. Krytyka prawdopodobnie będzie ostra wobec „byłej” wiodącej agencji naftowo-gazowej, ponieważ agencja wezwał świat do podwojenia źródeł energii Energia odnawialna i zobowiązanie do przestrzegania porozumienia paryskiego, jednocześnie uznając, że światowa gospodarka nadal wymaga ogromnych ilości węglowodorów.

Znaczenie niektórych z tych raportów należy ponownie ocenić, zwłaszcza patrząc na głośny raport „Złoty wiek gazu” i mapę drogową „Net Zero 2050”. Kiedy zapytano MAE, co robić, wskazała, że ​​popyt na OPEC+ będzie bardzo silny, ponieważ grupa międzynarodowych producentów ropy i gazu będzie musiała zwiększyć podaż ropy naftowej na rynek o 1,4 mln baryłek dziennie w 2022. Co oznacza, że ​​znaczący wzrost na jego obecne cele od lipca 2021 do marca 2022.

Perspektywy popytu Międzynarodowej Agencji Energetycznej są zgodne z niektórymi innymi prognozami, zgłoszonymi przez OPEC, EIA i niezależnych doradców, zanim zapotrzebowanie na ropę znacznie wzrośnie. Niektórzy spodziewają się nawet, że wolumeny w 2022 r. będą wyższe niż poziomy z 2019 r., mimo że ceny znacznie wzrosną.

Dodatkowe 1,4 mln baryłek potencjału na rynku nie będzie miało realnego wpływu na obecną hossę. Nawet dodatkowy eksport irańskiej ropy naftowej, jeśli zostanie osiągnięte porozumienie JCPOA, tylko złagodzi ryzyko wyższych cen. Obecnie głównym składnikiem bazowym jest amerykańska ropa łupkowa, która może być stymulowana przez wyższe ceny ropy w celu zwiększenia wydobycia.

READ  Ontario zgłasza 170 nowych przypadków COVID-19, ponad 8,4 miliona w pełni zaszczepionych

Obecna sytuacja na rynku jest bardzo jasna. OPEC+ przewodzi sektorowi, niezależnie od strategii politycznych czy aktywnych udziałowców w międzynarodowych koncernach naftowych. Rynek nadal jest całkowicie uzależniony od węglowodorów i to nie zmieni się z dnia na dzień.

MAE musi również ponownie ocenić swoje obecne strategie i podejście dziennikarskie, ponieważ utrzymywanie się szeroko rozpowszechnionych „prognoz Lala-land” nie wzmocni jej argumentacji.

Według raportu MAE popyt wzrośnie o 5,36 mln baryłek dziennie w 2021 r. i 3,07 mln baryłek dziennie w 2022 r. Pod koniec 2022 r. globalny popyt ma wynieść średnio 99,46 mln baryłek dziennie.

Tematy pokrewne: Jedyna w Kambodży firma produkująca ropę na skraju bankructwa

Ten optymizm rynkowy jest powszechny, biorąc pod uwagę prognozy cen Goldman Sachs, Bank of America i Citibank, a niektórzy analitycy przewidują nawet 100 USD za baryłkę w 2022 roku.

Niektóre z potencjalnych problemów na rynku mogą być nowymi szczepami COVID-19 lub niepowodzeniami szczepień, ale na razie perspektywa nowego pełnego globalnego zamknięcia wydaje się niewielka.

Jednym z kluczowych czynników napędzających odzyskiwanie ropy naftowej jest początek letniego sezonu samochodowego, a ponieważ Europa ponownie otwiera swoje granice dla wczasowiczów, oczekuje się, że popyt na benzynę i paliwo do silników odrzutowych wzrośnie. Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że w 2022 r. zapotrzebowanie na paliwo lotnicze wzrośnie o 1,5 mln baryłek dziennie, benzynę o 660 tys. baryłek dziennie, a olej napędowy o 520 tys. baryłek dziennie. Prognozy te mogą być nieco konserwatywne, ponieważ Europejczycy częściej korzystają z samochodów do podróży zagranicznych, a tanie bilety lotnicze mogą zrobić resztę.

Wezwanie MAE do OPEC+ jest jasne, ponieważ grupa ma oficjalne wolne moce produkcyjne na poziomie 6,9 ​​mln baryłek dziennie, nawet po uzgodnionym wzroście produkcji w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Wzrasta również popyt na producentów spoza OPEC, a agencja oczekuje, że produkcja spoza OPEC wzrośnie o kolejne 710 000 baryłek dziennie w 2021 r. IEA jest również szczególnie optymistycznie nastawiona do poziomu produkcji w USA. Oczekuje, że w przyszłym roku Stany Zjednoczone zwiększą dostawy o ponad 900 000 baryłek dziennie, a Kanada, Brazylia i Norwegia również przyczynią się do wzrostu produkcji.

Główną niewiadomą lub zwodniczą częścią jest to, co OPEC+ zdecyduje w nadchodzących miesiącach. Do tej pory kartel trzymał się swojego planu cięć produkcji, mimo że niektórzy prominentni członkowie wyrazili chęć produkowania większej ilości.

Wynik negocjacji umowy nuklearnej z Iranem wciąż wisi na rynku, tymczasem kłopoty Teheranu są czynnikiem stabilizującym rynek. Wyciskając nacisk na OPEC+, MAE igra z ogniem. Niektórzy będą postrzegać wezwanie do odkręcenia kranów jako zielone światło, które radykalnie zwiększy produkcję. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Rosja nie będą oglądać z boku, jeśli inni odkręcą kurki. W najbliższej przyszłości może nastąpić sytuacja odwrotna, ponieważ nowa ropa na rynku może łatwo obniżyć ceny i pośrednio zwiększyć popyt. W oczach niektórych analityków MAE, bardzo aktywnych organizacji pozarządowych i funduszy aktywistów w zeszłym tygodniu byłby to fatalny scenariusz dla porozumień w sprawie zmian klimatycznych. W przypadku producentów OPEC+ sytuacja wygląda jaśniej, a przy wyższych cenach i popycie, tak samo będą przychody.

Cyril Widdershoven dla Oilprice.com

Więcej najlepszych czytań z Oilprice.com:

READ  Akcje i kontrakty terminowe w Azji nie zmieniają się, z naciskiem na dane: rynki się zmieniają

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top