Rozpoczęły się rozmowy między rządem Wenezueli a opozycją w Meksyku | wiadomości o polityce

Przedstawiciele obu stron podpisali w piątek w Mexico City porozumienie, oficjalnie otwierając rozpoczęcie dialogu za pośrednictwem Norwegii.

Według Agence France-Presse rząd Wenezueli i członkowie opozycji rozpoczęli rozmowy w Mexico City, aby znaleźć nieuchwytny konsensus w sprawie przezwyciężenia kryzysu gospodarczego i społecznego nękającego kraj.

Przedstawiciele obu stron podpisali w piątek w Mexico City porozumienie o oficjalnym otwarciu dialogu, w którym pośredniczyła Norwegia i którego gospodarzem był rząd meksykański.

Rząd prezydenta Nicolása Maduro naciska na zniesienie sankcji, które Stany Zjednoczone i Europa nałożyły na wenezuelskich urzędników i instytucje za to, co postrzegają jako działalność przestępczą i tłumienie demokracji przez państwo.

Ze swojej strony opozycja w południowoamerykańskim kraju produkującym ropę chce, aby Maduro uwolnił dziesiątki osób, których uważa za więźniów politycznych, i zapewnił swoim kandydatom gwarancje startu w wyborach regionalnych zaplanowanych na listopad. Poprosił również o dopuszczenie pomocy humanitarnej, takiej jak szczepionki przeciw COVID-19.

Norwegia pomogła również pośredniczyć w poprzednich rozmowach w 2019 r., które ostatecznie spełzły na niczym. W 2016 roku Watykan poparł podobne rozmowy, które również się nie powiodły.

Wcześniejsze doświadczenia osłabiły oczekiwania na sukces podczas pierwszej rundy, która odbędzie się w Meksyku.

Warunki w Wenezueli po prostu nie istnieją dla nadchodzących rozmów, aby zapewnić moment „wielkiego wybuchu”, który odrzuci [Maduro] z pałacu prezydenckiego i natychmiast przywrócić demokrację” – napisała w Americas Quarterly Marehen Jimenez, naukowiec z Centrum Ameryki Łacińskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Powrót do stołu negocjacyjnego Zmiana kursu dla opozycji, która w przeszłości oskarżała Maduro o wykorzystywanie dialogu do kupowania czasu i łagodzenia presji międzynarodowej.

Wenezuelscy urzędnicy rządowi zrezygnowali z rozmów w 2019 r. na Barbadosie i Norwegii po tym, jak Stany Zjednoczone zaostrzyły sankcje wobec administracji Maduro.

Oznaki poważnych rozmów

Waszyngton zasygnalizował chęć złagodzenia sankcji, jeśli Maduro wykaże oznaki poważnych negocjacji z opozycją.

READ  Powodzie w Chinach zabijają co najmniej 25 osób, a wybuchy wojskowe na zaporze

Ale administracja prezydenta Joe Bidena w dużej mierze utrzymała środki przeciwko gospodarce Wenezueli i nadal wspiera lidera opozycji Juana Guaido, który jest uznawany za prawowitego przywódcę kraju przez Waszyngton i inne rządy.

W styczniu 2019 r. Guaido ogłosił tymczasową prezydenturę po tym, jak uznał reelekcję Maduro w 2018 r. za oszukańczą. Ale pozycja Guaido od tego czasu osłabła, w dużej mierze z powodu rozczarowania, że ​​nie był w stanie zapoczątkować transformacji politycznej.

Pozycja Maduro została wzmocniona dzięki wsparciu Rosji i Chin, a źródła zbliżone do rozmów podały, że rosyjscy delegaci będą obecni na rozmowach w Mexico City.

Wyborcy czekają na oddanie głosu podczas prawyborów rządzącej Wenezueli Partii Socjalistycznej w listopadowych wyborach regionalnych gubernatorów i burmistrzów w Caracas w niedzielę. [Leonardo Fernandez Viloria/Reuters]

Według Reutersa w skład delegacji opozycji wejdą burmistrz i były prawnik Gerardo Blade. Ambasador Kolumbii mianowany przez parlament 2015 r. Tomas Guanipa; ambasador rządu Guaido w Stanach Zjednoczonych Carlos Vecchio; i były deputowany Stalin Gonzalez.

Guaido napisał w piątek w mediach społecznościowych, że Wenezuela „potrzebuje rozwiązania i zasługuje na nie”.

Guaido, który ogłosił się prezydentem Wenezueli w 2019 r. poprzez stanowisko przewodniczącego parlamentu, chce gwarancji warunków wyborczych i jasnej platformy dla wyborów prezydenckich, a także uwolnienia więźniów politycznych.

Na czele grupy negocjacyjnej administracji Maduro staną Jorge Rodriguez, wybrany w grudniu przewodniczący Zgromadzenia Narodowego oraz Hector Rodriguez, gubernator stanu Miranda i powiernik prezydenta.

Maduro powiedział w transmisji na żywo w państwowej telewizji w czwartek wieczorem, że jego syn, Nicolás „Nicolosto” Maduro Guerra, 31-letni deputowany, również weźmie udział w rozmowach.

Kryzys wenezuelski wywołał masowy exodus, który według szacunków Organizacji Państw Amerykańskich do 2022 r. osiągnie siedem milionów ludzi, co jest największą liczbą osób na świecie, przewyższając Syrię.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top