Rosyjski urzędnik określa środki litewskie jako „wrogie” i ostrzega przed konsekwencjami

Rolnik używa maszyny rolniczej na farmie pszenicy w Odessie na Ukrainie, 17 czerwca (Metin Aktas/Anadolu Agency/Getty Images)

Według urzędników i niezależnych szacunków ukraińscy rolnicy posadzili o 25% mniej ziemi niż w 2021 roku.

Według wiceministra ds. polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Markyana Dmitrasevicha pod różnymi uprawami obsadzono łącznie 13,5 mln hektarów – 80% zasianych w ubiegłym roku gruntów.

Oczywiście nie możemy sadzić Ługański donieckim oraz częściowo w obwodach kijowskim, czernihowskim i sumskim”.

Ponadto bogate grunty rolne południowej Ukrainy znajdują się obecnie pod kontrolą Rosji. Region ten produkował również dużo warzyw na Ukrainie.

Inny wysoki rangą urzędnik w Ministerstwie Polityki Rolnej, Taras Wysocki, powiedział, że w tym roku zasiano więcej pszenicy jarej niż w ubiegłym, ale nastąpił gwałtowny spadek zasiewów kukurydzy i słonecznika.

O spodziewanych żniwach Wysocki powiedział: „Może być około 48-50 milionów ton zboża. To mniej niż w poprzednich latach, kiedy osiągnęło 85 milionów”. Dmitrasevich przedstawił podobną prognozę, mówiąc: „Mamy nadzieję zebrać prawie 60 milionów ton zbóż i roślin oleistych – nieco ponad połowę tego, co zebraliśmy w zeszłym roku”.

Oddzielnie firma Maxar Technologies zbadała zdjęcia satelitarne obszarów rolniczych na Ukrainie i stwierdziła, że ​​wiosną 2022 r. ukraińscy rolnicy posadzili o 30% mniej powierzchni.

Maksar przewidział, że w 2022 r. produkcja kukurydzy spadnie o 54%, a słonecznika o 40% w porównaniu z sezonem wegetacyjnym 2021 r.

Konflikt zniszczył dziesiątki magazynów zboża w portach i na obszarach wiejskich, około 10 milionów ton znajduje się obecnie pod kontrolą Rosji, podczas gdy inne zostały zniszczone w atakach rakietowych i artyleryjskich. W maju wiele źródeł powiedziało CNN siły rosyjskie byli Kradzież sprzętu rolniczego Tysiące ton zboża od ukraińskich rolników z zajętych przez nich terenów.

Niektórzy ukraińscy urzędnicy twierdzą, że trudności w przechowywaniu skłoniły rolników do zmiany upraw. Marchuk ostrzegł również, że niedobory paliwa mogą zakłócić żniwa. Powiedział, że rolnicy stoją w obliczu kryzysu finansowego, ponieważ odsetki od pożyczek wzrosły aż o 35%.

READ  Organizacja polityczna Donalda Trumpa zebrała 82 miliony dolarów w pierwszej połowie 2021 roku

„Należy znaleźć kompromis, aby obniżyć oprocentowanie. W warunkach, w których nie ma eksportu, kiedy nie ma kapitału obrotowego, bardzo trudno jest spłacić kredyt na bardzo wysokie odsetki, w przeciwieństwie do stóp, które istniały wcześniej”.

Eksport zbóż i roślin oleistych utrudnił: oblężenie Odessa i inne porty Morza Czarnego.

Dmitrasevich powiedział, że od rosyjskiej inwazji Ukraina wyeksportowała 4 mln ton zbóż i roślin oleistych, w porównaniu z przedwojenną prognozą 5-6 mln ton. Opracowano różne opcje transportu drogowego i kolejowego, z transportem ziarna koleją do rumuńskiego portu Konstanca i przez granicę lądową do Polski. Ale alternatywy są bardziej skomplikowane niż wysyłka na rynki światowe przez Morze Czarne.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top