Rosyjski Prigożyn przyznaje się do ingerencji w wybory w USA

Londyn –

Rosyjski biznesmen Jewgienij Prigożyn powiedział w poniedziałek, że ingerował w amerykańskie wybory i będzie to robić w przyszłości, co jest pierwszym takim przyznaniem się od osoby, że Waszyngton był zamieszany w wysiłki mające na celu wpłynięcie na amerykańską politykę.

W komentarzach zamieszczonych przez służbę prasową jego firmy Concorde Catering Company pod rosyjskim odpowiednikiem VKontakte na Facebooku Prigozhin powiedział: „Wtrącaliśmy się (w wyborach w USA), ingerujemy i będziemy ingerować nadal. chirurgicznie i na swój własny sposób, jak wiemy, jak to zrobić ”.

Bliski sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina został opublikowany w przededniu wyborów parlamentarnych w USA w odpowiedzi na prośbę o komentarz z rosyjskiego serwisu informacyjnego.

„Podczas naszych delikatnych operacji natychmiast usuniemy nerki i wątrobę” – powiedział Prigozhin. Nie rozwinął tego niejasnego komentarza.

Prigożyn, często nazywany „kucharzem Putina”, ponieważ jego firma cateringowa ma kontrakty z Kremlem, został oficjalnie oskarżony o sponsorowanie „farm trolli” w Rosji, które starają się wpływać na politykę USA.

W lipcu Departament Stanu USA zaoferował nagrodę w wysokości do 10 milionów dolarów za informacje o Prigożynie w związku z „udziałem w ingerencji w wybory w USA”. Podlegał sankcjom USA, Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

Prigożyn, który w czasach sowieckich spędził dziewięć lat w więzieniu za włamania i inne przestępstwa, zanim rozpoczął działalność w latach 90., od dawna nie zwracał na siebie uwagi. Ale w tym roku stał się bardziej szczery, m.in. krytykując zachowanie rosyjskich generałów na Ukrainie.

W październiku, po udanym kontrataku Ukrainy w obwodzie charkowskim, Prigożyn wydał oświadczenie wzywające rosyjskich dowódców wojskowych do odebrania im medali i „wysłania ich z bronią ofensywną boso na front”.

Kompania najemników Wagnera

We wrześniu przyznał się do założenia powiązanej z Kremlem firmy najemniczej Wagner Group, która działa w Syrii, Afryce i na Ukrainie. Prigozhin wcześniej pozwał dziennikarzy za zgłoszenie swojego romansu z Wagnerem.

READ  Raport stwierdza, że ​​13 wyższych urzędników Trumpa naruszyło ustawę Hatch

W zeszły piątek Wagner otworzył centrum technologii obronnych w Sankt Petersburgu, co było kolejnym posunięciem Prigożyna, aby podkreślić swoje kwalifikacje wojskowe.

Moskwa nie ukrywała, że ​​chciałaby, aby Stany Zjednoczone zakończyły wsparcie militarne dla Ukrainy i wywarły presję na Kijów, aby zawarł z Rosją układ pokojowy, który wiąże się z ustępstwami terytorialnymi.

Ale chociaż rosyjskie media państwowe szydzą z prezydenta Joe Bidena i Partii Demokratycznej za wszystko, od ich sytuacji gospodarczej po politykę wobec Ukrainy, eksperci ds. polityki zagranicznej zbliżeni do Kremla nie spodziewają się, że wtorkowe wybory śródokresowe przechylą łaskę Rosji.

Chociaż niektórzy Republikanie sprzeciwiają się dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy, zdaniem Moskwy pomoc będzie kontynuowana niezależnie od tego, czy Biden straci kontrolę nad Kongresem.

„Stary Kongres będzie siedział do stycznia i zatwierdzi poważny pakiet (pomoc wojskowa dla Ukrainy), zanim się skończy”, powiedział Fiodor Łukjanow, redaktor rosyjskiego magazynu Global Affairs, portalowi informacyjnemu online rbc.ru.

„I wtedy jest prawdopodobne, że będą trudniejsze i przedłużające się negocjacje (o pomocy). Być może taka pomoc będzie rzadsza. Ale konsensus jest taki, że Rosję należy jak najbardziej osłabić, wspierając Ukrainę”.

Komentując próby wpłynięcia na wybory przez rosyjskie trolle i boty, Sam Green, profesor polityki rosyjskiej w King’s College London, powiedział, że wierzy, iż celem jest próba ukształtowania agendy dla Ukrainy, którą republikanie podążą po głosowaniu.

„(Celem) jest skłonienie bazy (republikańskiej) do żądania zmniejszenia wsparcia USA dla Ukrainy” – napisał Green na Twitterze.

Powiedział jednak, że uważa to za „trudne zadanie”, biorąc pod uwagę brak jednolitego stanowiska partii w sprawie wojny na Ukrainie.

„Połowa z nich chce krytykować Bidena za wspieranie Ukrainy, a druga połowa za niedostateczne wspieranie Ukrainy” – powiedział Green.

READ  Rosja twierdzi, że część sił wróciła do baz w pobliżu Ukrainy


(Raport Reutera) Edycja przez Angusa McSwana i Marka Heinricha

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top