Rosyjski olej opałowy jest zbyt tani, by Arabia Saudyjska mogła się oprzeć

Eksport rosyjskiego oleju opałowego do Arabii Saudyjskiej prawie się podwoił w drugim kwartale, ponieważ Saudyjczycy starali się uwolnić więcej krajowej ropy na eksport, wykorzystując zniżkę importową na produkcję energii.

Według Reutersa daneArabia Saudyjska importowała od kwietnia do czerwca około 647 000 ton rosyjskiego oleju opałowego, w porównaniu do 320 000 ton rok temu.

Arabia Saudyjska jest jednym ze stosunkowo nielicznych krajów, które wykorzystują ropę naftową do wytwarzania energii, chociaż podjęła kroki w celu zmniejszenia tej ilości poprzez zwiększenie produkcji gazu ziemnego i przekształcenie elektrowni w gaz, dzięki czemu więcej ropy pozostaje na eksport.

Redukcja rosyjskiego eksportu ropy i paliw z powodu sankcji sprawiła, że ​​rosyjski olej opałowy jest preferowanym surowcem w planach energetycznych w szczycie sezonu letniego popytu.

Jednak to zwiększone uzależnienie od rosyjskiego paliwa może utrudnić prezydentowi Bidenowi zadanie przekonania Arabii Saudyjskiej do przyłączenia się do ustalania pułapu cen ropy na rosyjską ropę i paliwo.

Saudyjczycy już mają bliskie stosunki robocze z Rosją, a podpisanie pod dyktando USA pułapu cen ropy zabiłoby tę relację.

POWIĄZANE: Czy Biden jest naprawdę odpowiedzialny za rosnące ceny ropy?

A Arabia Saudyjska nie jest jedynym krajem, który zwiększa zużycie rosyjskiego paliwa. Bloomberg wspomniany Na początku tego tygodnia rosyjski olej napędowy i inne paliwa, których europejscy nabywcy unikają w obawie przed naruszeniem sankcji, zostały przekierowane na Bliski Wschód.

Niektórzy analitycy spodziewają się, że przepływy paliw z Rosji na Bliski Wschód będą nadal rosły w drugiej połowie roku. Bloomberg, powołując się na dane Vortexa, powiedział, że od czerwca eksport rosyjskich paliw na Bliski Wschód osiągnął 155 000 baryłek dziennie, po wzroście przez pięć kolejnych miesięcy.

Dane pokazały również, że w lipcu dostawy paliwa z Rosji do odbiorców z Bliskiego Wschodu wynosiły średnio 220 000 baryłek dziennie.

READ  Przedprodukcja Tesli Model Y może rozpocząć się w Gigafactory Texas w tym tygodniu (Zdjęcia)

Irina Slough dla Oilprice.com

Więcej najlepszych czytań z Oilprice.com:

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top