Rosyjski okręt wojenny uzbrojony w pociski hipersoniczne dołączy do ćwiczeń z Chinami i Republiką Południowej Afryki

(Reuters) – Rosyjski okręt wojenny uzbrojony w hipersoniczną broń manewrową nowej generacji weźmie udział we wspólnych ćwiczeniach z marynarką wojenną Chin i Republiki Południowej Afryki w lutym, poinformowała w poniedziałek państwowa agencja informacyjna TASS.

Jest to pierwsza oficjalna wzmianka o udziale fregaty „Admirał Floty Związku Radzieckiego Gorszkow”, która jest uzbrojona w pociski Zircon.

Rosja twierdzi, że pociski latają z prędkością dziewięciokrotnie większą od dźwięku i mają zasięg ponad 1000 km (620 mil). Stanowią kamień węgielny jego hipersonicznego arsenału, wraz z pojazdem szybującym Avangard, który wszedł do służby bojowej w 2019 roku.

„Admirał Gorszkow… uda się do punktu wsparcia logistycznego w Tartous w Syrii, a następnie weźmie udział we wspólnych ćwiczeniach morskich z marynarką chińską i południowoafrykańską” – poinformowała agencja, powołując się na niezidentyfikowane źródło obrony.

Południowoafrykańskie Narodowe Siły Obronne poinformowały w czwartek, że ćwiczenia, które odbędą się w dniach 17-27 lutego w pobliżu portowego miasta Durban i Richards Bay, mają na celu „wzmocnienie już dobrze prosperujących stosunków między Republiką Południowej Afryki, Rosją i Chinami”.

Siły obronne dodały w swoim oświadczeniu, że ćwiczenie będzie drugim spośród trzech krajów w RPA, po ćwiczeniu w 2019 roku.

Gorszkow przeprowadził w tym miesiącu ćwiczenia na Morzu Norweskim po tym, jak prezydent Władimir Putin wysłał je na Ocean Atlantycki jako sygnał dla Zachodu, że Rosja nie wycofa się z wojny na Ukrainie.

Rosja postrzega broń jako sposób na penetrację coraz bardziej wyrafinowanej amerykańskiej obrony przeciwrakietowej, która, jak ostrzegał Putin, może pewnego dnia zestrzelić jej pociski nuklearne.

Chiny, Rosja i Stany Zjednoczone ścigają się, aby opracować broń hipersoniczną, postrzeganą jako sposób na wymanewrowanie każdego przeciwnika ze względu na ich prędkość, która jest ponad pięć razy większa niż prędkość dźwięku, oraz dlatego, że są trudniejsze do wykrycia.

READ  Co prokremlowscy Rosjanie mówią o „stracie” Chersoniu? | wiadomości wojenne między Rosją a Ukrainą

(Reportaż Lydii Kelly z Melbourne); Pod redakcją Clarence’a Fernandeza

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top