Rosną obawy, że kanadyjscy nabywcy domów przewracają się po najszybszym miesięcznym wzroście zarejestrowanych kredytów mieszkaniowych

Kanadyjczycy akumulują dług hipoteczny w rekordowym tempie.

W piątek Ottawa poinformowała o najszybszym miesięcznym wzroście kredytów mieszkaniowych w historii, ponieważ Kanadyjczycy zaciągnęli prawie 18 miliardów dolarów w nowych kredytach mieszkaniowych, co podniosło całkowity dług mieszkaniowy kraju do prawie 2 bilionów dolarów.

Podczas gdy inne formy zadłużenia spadły podczas pandemii, apetyt Kanady na koszty kredytów hipotecznych utrzymywał się wraz ze wzrostem cen nieruchomości. Ceny domów poszybowały w górę w ciągu ostatniego roku, wynosząc nawet wiejskie nieruchomości na nowe wyżyny, zmuszając kupujących do ponoszenia coraz większych nakładów na koszty licytacji i ubezpieczenia.

Bank Kanady wielokrotnie ostrzegał przed rosnącym zadłużeniem gospodarstw domowych, uzasadniając to oznakami zmęczenia konsumentów. Nowe zasady to utrudniają Dla kredytów mieszkaniowych. Jednak koszt nieruchomości wykazuje niewielkie oznaki zmniejszania się.

Wzrost zadłużenia hipotecznego jest logiczną konsekwencją przegrzania rynku mieszkaniowego, mówi Jeremy Kronick, ekonomista z CD Howe Institute.

“Podstawy tutaj są dość proste. Podczas pandemii były niskie stopy procentowe, ograniczona podaż mieszkań i ogromny wzrost dochodu do dyspozycji. Jednocześnie koszty obsługi zadłużenia są teraz faktycznie niższe niż przed pandemią. Ty połączyć wszystkie powyższe cechy” – powiedział Kronick.Te rzeczy i nie jest naprawdę zaskakujące, że ludzie zaciągają coraz więcej długów.

W ciągu ostatniego roku całkowite zadłużenie hipoteczne Kanady wzrosło o 7,8 procent. Rajd wzbudził obawy, że rosnąca część właścicieli domów może mieć trudności ze spłatą kredytów, gdy Bank Kanady nieuchronnie podniesie stopy procentowe, co prawdopodobnie nastąpi w nadchodzących latach.

Tev McClem, prezes banku centralnego, ostrzegł niedawno, że wzrosty cen domów nie są trwałe, a stopy procentowe nie zawsze będą na historycznie najniższych poziomach. Już bank centralny wskazał, że ceny prawdopodobnie wzrosną w przyszłym roku, gdy inflacja spadnie. Jeśli inflacja kontynuuje szybki wzrost – Wzrost o 3,6 proc. w maju – Eksperci ostrzegają, że bank może być zmuszony do wcześniejszej podwyżki stóp procentowych.

READ  Zagadnienia związane z budową, produkcją i projektowaniem rurociągu Keystone XL opisane w raporcie amerykańskim

Zwiększenie kredytów hipotecznych stawia rodziny w niepewnej sytuacji, jeśli gospodarka się załamie, mówi Pedro Antunes, główny ekonomista Conference Board Canada.

“Prawdziwe ryzyko wiąże się z korektą na rynku mieszkaniowym, jak sądzę. Zaczynamy widzieć, jak ceny domów spadają i istnieje realne ryzyko, że mogą one spaść bardziej niż się spodziewamy” – powiedział Antonis.

Według Canadian Real Estate Association (CREA) mediana ceny sprzedaży domu w Kanadzie wzrosła w ciągu ostatniego roku o 38 procent. Ceny domów w Toronto podskoczyły w maju do średnio 1,1 miliona dolarów, podczas gdy w mniejszych miastach i na obszarach wiejskich w ciągu jednego roku wzrosły nawet o 50 procent.

Istnieją pewne oznaki ochłodzenia, a całkowita sprzedaż domów w Kanadzie spadła w maju o 7,4 procent miesiąc do miesiąca. Antunes mówi, że Canadian Conference Board spodziewa się nieznacznej korekty kosztów mieszkaniowych w nadchodzących miesiącach.

Jednak CREA twierdzi, że na horyzoncie jest niewiele wytchnienia, przewidując gwałtowny wzrost o 19,3 procent do średniej ceny w Kanadzie wynoszącej 677 775 dolarów do końca roku.

„Poważna korekta może wyrządzić wiele szkód, poprzez spadek zaufania gospodarstw domowych, skutki majątkowe i szkody dla wydatków konsumenckich” – powiedział Antunes.

Całkowity kredyt dla gospodarstw domowych wzrósł w kwietniu o 0,9 procent, do 2,49 biliona dolarów, co oznacza najszybszy miesięczny wzrost od 2011 roku. Ron Butler, pośrednik hipoteczny w Butler Mortgage, powiedział, że niektórzy kupujący prawdopodobnie przeszli na alternatywę. Szukać kredytów hipotecznych od niefederalnych pożyczkodawców i samemu podejmować ryzyko.

Ładowanie…

Ładowanie…Ładowanie…Ładowanie…Ładowanie…Ładowanie…

Obawy przed korektą powtórzyło ostatnio wielu kanadyjskich ekonomistów. Załóżmy, że David Rosenberg, założyciel niezależnej firmy badawczej Rosenberg Research and Associates Inc. , że spadek cen na rynku mieszkaniowym może mieć katastrofalne skutki dla gospodarki.

Jeśli stopy procentowe zostaną podniesione, „będzie piekło do zapłacenia” dla nabywców domów, którzy pożyczyli więcej niż oczekiwano ze swojego kredytu hipotecznego, mówi.

READ  W jaki sposób ogólnoświatowa sieć oszustw związanych z subskrypcją została prześledzona do Montrealu?

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top