Rosja zamraża aktywa Linde o wartości 488 milionów dolarów

2 stycznia (Reuters) – Rosyjski sąd nakazał aktywa o wartości 500 mln USD należące do niemieckiej firmy Linde zajmującej się gazem przemysłowym (LIN.N)Poniedziałkowe akta sądowe wykazały, że zamroził wniosek rosyjskiej spółki joint venture o budowę kompleksu gazowego w bałtyckim porcie Ust-Ługa.

RusKhimAlyans, spółka joint venture należąca w 50% do rosyjskiego Gazpromu (GAZP.MM)zwrócił się do Sądu Arbitrażowego w Sankt Petersburgu i obwodzie leningradzkim o zamrożenie aktywów Linde o wartości 35 miliardów rubli (488 milionów dolarów) jako środek zapobiegawczy.

W 2021 r. Linde i Renaissance Heavy Industries podpisały z Gazpromem i jego partnerami umowę dotyczącą inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) dotyczącą kompleksu gazowego Ust-Ługa. Linde informował klienta w maju i czerwcu 2022 r. o zaprzestaniu prac w ramach kontraktu w związku z sankcjami unijnymi nałożonymi po inwazji Rosji na Ukrainę.

RusKhimAlyans twierdzi, zgodnie z dokumentem, że unijne sankcje zabraniają dostaw sprzętu dla instalacji LNG, ale nie obejmują sprzętu wymaganego dla drugiej części kompleksu Ust-Ługa – zakładu przetwórstwa gazu.

RusKhimAlyans zamierza zwrócić się do Międzynarodowego Centrum Arbitrażowego w Hongkongu o odzyskanie zaliczek i strat szacowanych na 972 mln euro (1 mld USD) i 7,6 mld rubli, zgodnie z aktami sądowymi.

Linde nie odpowiedziała natychmiast na e-mail z prośbą o komentarz.

(1 USD = 71,7830 rubli)

(1 USD = 0,9360 euro)

(Raport Reutera; Edytowanie przez Marka Pottera)

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Lotto Max Draw pokazuje wielkich zwycięzców Ontario

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top