Rosja uwalnia ukraińskiego medyka, który filmował okrucieństwa podczas oblężenia Mariupola

Siły rosyjskie wypuściły w piątek słynnego ukraińskiego medyka, którego materiał filmowy został przemycony z oblężonego miasta Mariupol przez zespół Associated Press, trzy miesiące po tym, jak została schwytana na ulicach miasta.

Julia Bayevska jest znana na Ukrainie jako Taira, pseudonim, który wybrała do gry wideo World of Warcraft. Używając kamery ciała, zarejestrowała 256 GB dwutygodniowego wysiłku swojego zespołu, aby uratować rannych, w tym żołnierzy rosyjskich i ukraińskich.

Klipy zostały przekazane zespołowi Associated Press, ostatniej międzynarodowej dziennikarce w ukraińskim mieście Mariupol, a członek zespołu uciekł z nią w tamponie 15 marca. Według śledztwa Associated Press tego samego dnia rosyjski nalot lotniczy uderzył w teatr w centrum miasta, zabijając około 600 osób.

„To była taka ulga”, powiedział jej mąż Vadim Pozhanov pod koniec piątku dla Associated Press, oddychając głęboko, by powstrzymać emocje. „To wydają się być zwyczajnymi słowami, nawet nie wiem, co powiedzieć”. Pozanow powiedział, że rozmawiał przez telefon z Tyrą, która była w drodze do szpitala w Kijowie i obawiał się o jej zdrowie.

Początkowo rodzina milczała, mając nadzieję, że negocjacje dobiegną końca. Ale Associated Press rozmawiała z nim przed opublikowaniem przemycanych filmów, które przyciągnęły miliony widzów na całym świecie, w tym niektóre z największych sieci w Europie i Stanach Zjednoczonych. Pozanow wyraził wdzięczność za relacje, w których Tyra próbowała ratować rosyjskich żołnierzy, a także ukraińskich cywilów.

Baevska patrzy w lustro przed wyłączeniem aparatu w Mariupolu 27 lutego. (Julia Bayevska/The Associated Press)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w patriotycznym przemówieniu zapowiedział uwolnienie Tyry.

„Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pracowali nad tym rezultatem”, powiedział. „Tyra jest już w domu. Będziemy nadal pracować nad uwolnieniem wszystkich”.

Setki prominentnych Ukraińców, w tym lokalni urzędnicy, dziennikarze, aktywiści i obrońcy praw człowieka, zostało porwanych lub schwytanych.

Rosja przedstawiła Tyrę jako pracującą dla Azowskiego Nacjonalistycznego Batalionu, zgodnie z narracją Moskwy, że próbuje „zdyskredytować” Ukrainę. Ale AP nie znalazła takich dowodów, a przyjaciele i współpracownicy stwierdzili, że nie ma ona żadnych powiązań z Azowem, który pokonał ostatnią walkę w hucie Mariupol, zanim schwytał lub zabił setki myśliwców.

Sam materiał filmowy jest głębokim świadectwem jej wysiłków na rzecz ratowania rannych po obu stronach.

Paievska jest postrzegana jako personel ratunkowy pracujący nad pacjentem 2 marca w Mariupolu. (Julia Bayevska/The Associated Press)

Wideoklip nagrany 10 marca pokazuje dwóch rosyjskich żołnierzy, których ukraiński żołnierz omal nie wyciągnął z karetki. Jeden na wózku inwalidzkim. Drugi klęczy z rękami związanymi za plecami, z widocznie uszkodzoną nogą. Ich oczy są zakryte zimowymi czapkami i noszą białe opaski na ramionach.

Żołnierz ukraiński przeklinający kogoś. – Uspokój się, uspokój się – powiedziała do niego Tyra.

Kobieta pyta ją: „Zamierzasz zajmować się Rosjanami?”

Na nagraniu zrobionym przez Bayevską widać dwóch rannych rosyjskich żołnierzy, którzy 10 marca przybywają do szpitala na leczenie w Mariupolu. (Julia Bayevska/The Associated Press)

Ona odpowiada: „Oni nie będą dla nas mili”. Ale nie mogłem zrobić inaczej. Są jeńcami wojennymi”.

Tyra była członkiem Ukraine Invictus Veterans Games, gdzie miała startować w strzelectwie i pływaniu. Invictus powiedziała, że ​​była lekarzem wojskowym od 2018 do 2020 roku, ale od tego czasu została zwolniona.

W 2021 roku kupiła kamerę na ciele, aby nakręcić serial dokumentalny Netflix o inspirujących postaciach wyprodukowanych przez brytyjskiego księcia Harry’ego, który założył Invictus Games. Ale kiedy wojska rosyjskie najechały, użyły go do kręcenia scen rannych cywilów i żołnierzy.

Bitwa Donbasu trwa

Gdzie indziej na Ukrainie przemysłowe miasto Siewierodonieck, kluczowy cel moskiewskiej ofensywy mającej na celu przejęcie pełnej kontroli nad wschodnim regionem Ługańska, znalazło się pod ciężkim ostrzałem artyleryjskim i rakietowym, gdy siły rosyjskie zaatakowały obszary poza miastem, podało w sobotę ukraińskie wojsko.

Gubernator Ługańska Serhij Gajdai powiedział w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, że atak na miasta na południe od Siewierodoniecka został odparty przez siły ukraińskie.

Rosja twierdzi, że jej celem jest teraz przejęcie pełnej kontroli nad Ługańskiem i sąsiednim Donieckiem, które razem tworzą region Donbasu – sporny region wschodni, w którym mieszkają wspierani przez Moskwę separatyści – po tym, jak pierwsza próba przejęcia stolicy, Kijowa, została udaremniona opór.

Zdjęcia | Dzień 115 rosyjskiej inwazji na Ukrainę:

Zełenski, którego nieposłuszeństwo zainspirowało Ukraińców i przyniosło mu globalny szacunek, powiedział w sobotę, że odwiedził żołnierzy na południowej linii frontu w obwodzie mikołajowskim, oferując nowe przesłanie nadziei po jego powrocie.

„Nasi odważni mężczyźni i kobiety”, powiedział na swoim oficjalnym koncie w Telegramie. „Każdy z nich pracuje bardzo ciężko”. „Na pewno się utrzymamy! Na pewno wygramy!”

Na filmie zamieszczonym na jego koncie Zełenski w swojej charakterystycznej koszuli khaki rozdawał medale i robił selfie z żołnierzami. Zełenski nie wspomniał o dacie lotu.


Ukraińskie władze poinformowały o nocnym ostrzale wielu stanowisk we wschodnich regionach Ługańska i Charkowa oraz na zachodzie w Połtawie i Dniepropietrowsku. Regionalny gubernator powiedział we wczesnych godzinach porannych w sobotę, że rosyjskie pociski spadły na przedmieścia Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy, uderzając w budynek komunalny i wywołując pożar w budynku mieszkalnym, ale nie było ofiar.

Reuters nie mógł samodzielnie potwierdzić relacji z pola bitwy.

Moskwa zaprzecza, jakoby celowała w cywilów w „specjalnej operacji wojskowej” mającej na celu rozbrojenie Ukrainy i ochronę mówiących po rosyjsku przed niebezpiecznymi nacjonalistami. Kijów i jego sojusznicy odrzucają to jako bezpodstawną wymówkę do wojny.

READ  Francuski premier Jean Castix wyróżnił lekkomyślne zachowanie, testy pozytywne dla COVID-19

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top