Rosja uruchamia jednostkę laboratoryjną dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Rosja w środę z powodzeniem uruchomiła opóźniony moduł laboratoryjny Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, mający na celu zapewnienie większej przestrzeni dla eksperymentów naukowych i przestrzeni dla załogi.

Rakieta Proton-M z modułem Nauka wystartowała zgodnie z planem o 19:58 czasu lokalnego (14:58 GMT) z rosyjskiej bazy startowej w Bajkonurze w Kazachstanie. Anteny nawigacyjne i panele słoneczne zostały prawidłowo rozmieszczone po bezbłędnym wystrzeleniu, które wysłało jednostkę w ośmiodniową podróż na pozycję orbitalną.

Po serii manewrów, 20-tonowa (22-tonowa) jednostka ma zacumować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w trybie automatycznym 29 lipca.

Uruchomienie Nauki, zwanej też wielofunkcyjną jednostką laboratoryjną, było wielokrotnie opóźniane z powodu problemów technicznych. Początkowo planowano go podnieść w 2007 roku.

W 2013 roku eksperci stwierdzili zanieczyszczenie układu paliwowego, co doprowadziło do długiej i kosztownej wymiany. Inne systemy Nauka również zostały zaktualizowane lub przebudowane.

Wcześniej zaplanowana premiera na 15 lipca została przesunięta na środę ze względu na konieczność naprawienia niesprecyzowanych usterek.

Zanim Nauka zadokuje na stacji, jedna ze starych rosyjskich jednostek, spacer kosmiczny Pirów, będzie musiała zostać usunięta i zezłomowana, aby zrobić miejsce dla nowej jednostki. Rosyjscy kontrolerzy kosmiczni planują wykonać manewr w piątek po sprawdzeniu i upewnieniu się, że systemy Nauki działają prawidłowo i że jednostka jest gotowa do dokowania.

Rosyjscy członkowie załogi na stacji wykonali dwa spacery kosmiczne, aby podłączyć kable, przygotowując się na przybycie Noki. Gdy Nauka zadokuje na stacji, przygotowanie jej do działania zajmie długą serię manewrów, w tym aż 11 spacerów kosmicznych, które rozpoczną się na początku września.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest obecnie obsługiwana przez astronautów NASA Mark Vande He, Shane Kimbrough i Megan MacArthur. Oleg Nowicki i Piotr Dobrow z rosyjskiej firmy kosmicznej Roscosmos; Astronauta Japońskiej Agencji Kosmicznej Akihiko Hoshied i astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej Thomas Bisquet.

READ  „Potrzebujemy przestrzeni, zawsze potrzebujemy przestrzeni”: Grupy społeczne zainteresowane majątkiem dawnego Harrow High School

W 1998 roku Rosja uruchomiła pierwszą jednostkę stacji, Zarya, po której w 2000 roku pojawiła się kolejna duża jednostka, Zvezda, a w kolejnych latach trzy mniejsze jednostki. Ostatni z nich, Rassvet, przybył na stację w 2010 roku.

© Prawa autorskie Przegląd Webern

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top