Rosja twierdzi, że usterka oprogramowania i „czynnik ludzki” spowodowały, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wymknęła się spod kontroli

Rosyjscy urzędnicy powiedzieli, że usterka oprogramowania i potencjalna przerwa w ludzkim zainteresowaniu były powodem, dla którego Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) na krótko wymknęła się spod kontroli w tym tygodniu.

Silniki odrzutowe w rosyjskiej jednostce badawczej Nauka przypadkowo uruchomiły się ponownie w czwartek kilka godzin po zadokowaniu stacji kosmicznej, powodując wykolejenie całej orbitalnej placówki z normalnej pozycji lotu 400 kilometrów nad Ziemią z siedmioma członkami załogi na pokładzie.

Według relacji NASA z wypadku, dyrektor lotu misji natychmiast ogłosił awarię lotu kosmicznego, ponieważ inżynierowie na ziemi usiłowali przywrócić stabilność rozległemu satelicie badawczemu.

NASA powiedziała dziennikarzom w czwartek, że kontrola sytuacji ze stacji została utracona na 45 minut, ponieważ zespoły lotów naziemnych uruchomiły silniki strumieniowe w innym module witryny i na oddzielnym statku towarowym zadokowanym w kompleksie, aby przywrócić prawidłowe ustawienie.

Pobieranie

Według NASA w tym czasie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, która mierzy długość boiska do futbolu amerykańskiego, powoli kołysała się na końcu w tempie pół stopnia na sekundę, czyli około czterech obrotów na godzinę.

Kontakt z załogą został również utracony dwukrotnie na kilka minut podczas awarii.

W piątek Władimir Sołowjow, generalny projektant w Energii, rosyjskiej agencji agencji kosmicznej, próbował uspokoić międzynarodowych partnerów, że wypadek został powstrzymany i powiedział, że astronauci będą mieli Naukę – rosyjskie słowo oznaczające „naukę” – i wkrótce się skończy. i bieganie.

„Załoga jest teraz zajęta równoważeniem ciśnienia w jednostce Nauka. Po południu załoga otworzy włazy, wejdzie do jednostki, uruchomi niezbędne środki do oczyszczenia atmosfery i rozpocznie normalną pracę”.

Był czynnik ludzki

Dmitrij Rogozin, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, powiedział później, że w grę może wchodzić ludzka nieuwaga.

„Wszystko szło dobrze, ale był czynnik ludzki. Była jakaś euforia [after successful docking]Cytował go portal Komsomolskaja Prawda.

Zarówno NASA, jak i Roscosmos powiedziały, że siedmiu członków załogi na pokładzie – dwóch rosyjskich kosmonautów, trzech amerykańskich kosmonautów i dwóch innych z Japonii i Francji – nigdy nie było w bezpośrednim niebezpieczeństwie.

Obie agencje poinformowały również, że sytuacja została rozwiązana w stosunkowo krótkim czasie bez widocznych uszkodzeń stacji kosmicznej.

Ale Joel Montalbano, kierownik programu stacji kosmicznej NASA, powiedział, że pamięta tylko dwa lub trzy wcześniejsze przypadki z ponad 20-letniej historii orbitującego laboratorium, kiedy silniki zadokowanego pojazdu lub jednostki nie wystrzeliły w ten sposób.

Pocisk zamontowany na rusztowaniu na wyrzutni.
NASA zdecydowała się odroczyć start kapsuły kosmicznej Boeing Starliner po wypadku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.(

Reuters: Joe Skipper

)

Wypadek skłonił również NASA do odroczenia planowanego startu kapsuły kosmicznej Starliner Boeinga na długo oczekiwany i bezzałogowy lot testowy na stację kosmiczną.

Wybuch, zaplanowany na piątek z Cape Canaveral na Florydzie, został tymczasowo przełożony na 3 sierpnia.

Rosyjski kosmonauta Oleg Nowicki, który przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, powiedział w piątek swoim obserwatorom na Twitterze, aby się nie martwili.

„Drodzy przyjaciele, czytam wasze liczne komentarze. Nie martwcie się! Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trwają prace nad integracją nowo przybyłego modułu Nauka! Dziś wieczorem otworzymy bramy. Będziemy was informować!”

Pobieranie

Roscosmos poinformował, że rosyjscy specjaliści przeprowadzili zdalne kontrole silników Noki, aby zapewnić stałe bezpieczeństwo i że zakład działa na normalnym kursie.

Powiedziała, że ​​jednostka dokująca odniosła sukces.

Rogozin, prezes Roscosmosu, powitał przybycie Nauki poprzedniego dnia jako „bardzo trudne i ważne dla nas zwycięstwo” i ciepło przyjął gratulacje od astronauty Elona Muska na Twitterze.

Rogozin mówił też o planach uruchomienia w listopadzie kolejnego rosyjskiego oddziału stacji.

Roskosmos przeżył szereg wpadek i skandali korupcyjnych, m.in. podczas budowy kosmodromu Wostocznyj na dalekim wschodzie kraju, gdzie kontrahenci zostali oskarżeni o defraudację państwowych funduszy.

Reuters

READ  Czarna dziura otacza przestrzeń tak bardzo, że astronomowie widzą za nią światło

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top