Rosja kontynuuje bombardowanie wschodniej Ukrainy po ujawnieniu możliwych masowych grobów w pobliżu Mariupola

Ostatni, ubiegły, zeszły:

  • Ukraiński urzędnik powiedział, że huta stali Mariupol, w której ukrywają się Ukraińcy, wciąż jest bombardowana.
  • Wysoki rangą rosyjski urzędnik wojskowy powiedział, że siły mają na celu przejęcie pełnej kontroli nad wschodnią i południową Ukrainą.
  • Nowe zdjęcia satelitarne pokazują widoczne masowe groby w pobliżu Mariupola.
  • Biuro ONZ ds. praw człowieka twierdzi, że działania sił rosyjskich „mogą skutkować zbrodniami wojennymi”.
  • Jakie masz pytania dotyczące rosyjskiej inwazji na Ukrainę? Wyślij e-mail na adres [email protected]

Zdjęcia satelitarne tego, co wyglądało na rzędy nowo wykopanych masowych grobów na obrzeżach Mariupola, coraz bardziej uwydatniały okropności wojny na Ukrainie, gdy Rosja w piątek zbombardowała ukraińskie twierdze w hucie miejskiej i inne cele w kampanii mającej na celu przechwycenie przemysłu tego kraju. wschód.

„Każdego dnia rzucają na Azowstal kilka bomb” – powiedział o oblężonych hutach Petro Andryushenko, doradca burmistrza Mariupola. „Walki, bombardowania i bombardowania nie kończą się”.

Inne miasta Donbasu znalazły się w nocy pod ostrzałem rosyjskim, a ataki nakładały się na próby ewakuacji ludności cywilnej z tego obszaru.

Region, w którym znajdują się kopalnie węgla, zakłady metalurgiczne i fabryki ciężkiego sprzętu, przygotowuje się do decydującej kampanii, gdy rosyjski prezydent Władimir Putin próbuje uratować ośmiotygodniową wojnę powszechnie uważaną za poważny błąd i katastrofę humanitarną. .

W czwartek Putin ogłosił zwycięstwo w bitwie o strategiczne południowe miasto portowe Mariupol, mimo że około 2000 Ukraińców wciąż jest uwięzionych w rozległych hutach stali, które były bombardowane od tygodni. Putin nakazał swoim żołnierzom nie szturmować fabryki, ale zamknąć ją „aby żadna mucha nie mogła przez nią przejść”.

W tym samym czasie firma Maxar Technologies opublikowała nowe zdjęcia satelitarne, które, jak twierdzi, ukazywały ponad 200 grobów w miasteczku niedaleko Mariupola, wywołując oskarżenia, że ​​Rosjanie próbują ukryć masakrę ludności cywilnej, która ma miejsce w tym mieście.

READ  Vancouver Island dodaje 112 nowych przypadków COVID-19 w weekend wraz ze wzrostem liczby hospitalizacji

Wstępne szacunki Ukraińców sugerują, że groby mogą zawierać 9000 ciał, ale Andriyushenko powiedział, że może być ich więcej. Ukraińskie władze poinformowały, że podczas prawie dwumiesięcznego oblężenia Mariupola zginęło ponad 20 000 cywilów.

Te zdjęcia satelitarne przed i po ukazują przegląd cmentarza i rozbudowę nowych grobów w Manush, niedaleko Mariupola, 19 marca i 3 kwietnia. (Maxar Technologies/Reuters)

„Groby zostały wykopane, a ciała nadal tam wyrzucane” – powiedział asystent burmistrza.

Putin powiedział w piątek, że Rosja dała ukraińskim siłom wewnątrz huty możliwość poddania się, z gwarancjami utrzymania ich przy życiu, oraz zaoferowała „leczenie i godną opiekę medyczną”, jak wynika z relacji telefonicznej z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. pod warunkiem, że pochodził z Kremla.

„Ale reżim kijowski nie pozwala im wykorzystać tej szansy” – powiedział Putin.

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że wielokrotne próby ewakuacji ludności cywilnej z miasta zakończyły się niepowodzeniem, ponieważ Rosja nie przestrzegała zawieszenia broni.

Ukraińska wicepremier Irina Verychuk powiedziała, że ​​w piątek nie zostaną otwarte żadne korytarze humanitarne do ewakuacji ludności cywilnej na Ukrainie, ponieważ jest to zbyt niebezpieczne. Wezwała cywilów do „cierpliwości” i „pozostania tam”.

Bezpański pies przechadza się w piątek po gruzach terminalu lotniska Mikołajów na południu Ukrainy. Miasto portowe było celem rosyjskich ataków podczas inwazji na Ukrainę. (Anastasia Własowa/Getty Images)

Rosja chce wschodniej i południowej Ukrainy: oficjalne

Kilka dni po rosyjskiej ofensywie mającej na celu zdobycie wschodu kampania nie przekształciła się jeszcze w totalną ofensywę, a analitycy wojskowi twierdzą, że siły Moskwy wciąż rosną. Jednak rozproszone miasta na wschodzie zostały trafione nadlatującymi pociskami, co spowodowało panikę wśród mieszkańców.

Według burmistrza Vadima Lyacha miasto Słoweńsk, liczące około 100 000 mieszkańców we wschodniej Ukrainie, zostało w ciągu jednej nocy pod ostrzałem. Ale namawiał mieszkańców do wyjazdu i powiedział, że zostanie zorganizowany konwój autobusów. Według gubernatora Ługańska Serhija Hajdaya w Robyżnym rosyjski ogień uniemożliwił próby sprowadzenia autobusów do ewakuacji ludności cywilnej.

Intensywny ostrzał był słyszalny także w nocy w Charkowie, mieście na północnym wschodzie poza Donbasem, ale uważanym za jedną z bram, którymi Rosjanie zamierzają okrążyć siły ukraińskie w Donbasie od północy, południa i wschodu.

Strażacy pracują nad ugaszeniem pożaru w składzie ropy pod Czuhowem w obwodzie charkowskim po piątkowych uderzeniach rosyjskich rakiet. (Sergey Popock/AFP/Getty Images)

Jeśli kampania się powiedzie, zapewni Putinowi istotną część kraju i bardzo potrzebne zwycięstwo, aby pokazać Rosjanom narastające straty wojenne i trudności gospodarcze spowodowane zachodnimi sankcjami.

Jednak analitycy twierdzą, że siły rosyjskie nie dokonały tam do tej pory żadnych większych przełomów. Wysoki rangą funkcjonariusz obrony USA, wypowiadając się pod warunkiem anonimowości w celu omówienia oceny Pentagonu, powiedział, że Ukraińcy utrudniają rosyjskie wysiłki zmierzające do posuwania się na południe od Izyum, które znajduje się poza Donbasem.

Oglądaj | Putin twierdzi, że siły rosyjskie „wyzwoliły” Mariupol:

Putin twierdzi, że Mariupol jest „wyzwolicielem”, a ukraińscy cywile przygotowują się do konfliktu

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że południowe ukraińskie miasto Mariupol zostało „wyzwolone” przez jego siły, pomimo nakazu oblężenia pobliskiej huty stali, „aby żadna mucha przez nią nie przeszła”. Gdzie indziej na Ukrainie cywile przygotowują się do szkolenia do walki z siłami rosyjskimi. 2:46

W piątek Rustam Minkajew, najwyższy urzędnik wojskowy Rosji, przedstawił cele wojenne Rosji, które wydawały się szersze niż te, które Kreml ujawnił w ostatnich tygodniach. Powiedział, że siły rosyjskie dążą do przejęcia pełnej kontroli nie tylko nad wschodnią Ukrainą, ale także nad południowym wybrzeżem.

Powiedział, że takie posunięcie otworzy drogę dla państwa Mołdawii, gdzie Rosja wspiera separatystyczny region Naddniestrza. Mołdawscy urzędnicy z uwagą obserwują działania Putina na Ukrainie.

Tymczasem najwyższy dyplomata Rosji, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, powiedział, że rozmowy między obydwoma krajami zostały „wstrzymane”, ponieważ Moskwa nie otrzymała odpowiedzi od Kijowa na jego ostatnie propozycje, których szczegółów nie ujawniono.

Główny negocjator Putina podczas rozmów Władimir Medinski powiedział, że odbył w piątek kilka długich rozmów z szefem ukraińskiej delegacji. Nie podał szczegółów tego, o czym dyskutowano ani czy poczyniono jakiekolwiek postępy.

Masowe groby widoczne w pobliżu Mariupola

Bitwa pod Mariupolem jest postrzegana jako klucz do wschodniej ofensywy. Zdobycie go uwolniłoby siły rosyjskie do wzięcia udziału w większej kampanii na wschodzie.

Mariupol był świadkiem największych cierpień wojny, a zdjęcia satelitarne opublikowane w czwartek wskazywały na więcej. Na zdjęciach długie rzędy kopców ziemi rozciągają się od cmentarza znalezionego w Manush, niedaleko Mariupola.

Oglądaj | Oglądaj z daleka horrory rozgrywające się w Mariupolu:

Córka nie może dotrzeć do matki w Mariupolu

„To bardzo bolesne”, mówi Ukrainka mieszkająca w Nowym Jorku, „że od 2 marca nie może zadzwonić do matki w Mariupolu. 3:25

Nie było natychmiastowej reakcji Kremla na zdjęcia satelitarne. Kiedy po wycofaniu się sił rosyjskich trzy tygodnie temu w Buczy i innych miastach wokół Kijowa odkryto masowe groby i setki ofiar cywilnych, rosyjscy urzędnicy zaprzeczyli, jakoby ich żołnierze zabili tam jakichkolwiek cywilów i fałszywie oskarżyli Ukrainę o okrucieństwa.

W kontrolowanej przez Rosjan dzielnicy Mariupol, strzały ucichły, a mieszkańcy w czwartek zaryzykowali wyjście na ulice, aby znaleźć zwęglone bloki mieszkalne i rozbite samochody. Niektórzy nosili torby.

Wolontariusze w białych, odpornych na zanieczyszczenia kombinezonach i maskach zbierali ciała z wnętrza mieszkań i ładowali je na ciężarówkę oznaczoną literą „Z”, symbolem używanym do identyfikacji sił rosyjskich i wspierania inwazji.

Oglądaj | Zbieranie zmarłych wśród ruin Mariupola:

Zbierz zmarłych w Mariupolu

Ratownicy odzyskują ciała zabitych podczas rosyjskiego oblężenia i bombardowania ukraińskiego miasta Mariupol. 1:53

Biuro ONZ ds. praw człowieka zdecydowanie potępiło rosyjską inwazję w piątek, mówiąc, że działania rosyjskich sił „mogą stanowić zbrodnie wojenne”.

„W ciągu tych ośmiu tygodni międzynarodowe prawo humanitarne było nie tylko ignorowane, ale wydaje się, że zostało odłożone na bok” – powiedziała Michelle Bachelet, Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka.

Ludzie, którzy uciekli z Mariupola, opisali, że zostali uwięzieni w przerażających warunkach. Yuri i Paulina Lulac powiedzieli, że spędzili około dwóch miesięcy w piwnicy z co najmniej dziesięcioma innymi osobami bez bieżącej wody i niewielkiej ilości jedzenia.

„To, co się tam działo, było tak przerażające, że nie da się tego opisać” – powiedział Jurij Lulac, który użył obraźliwego słowa na określenie sił rosyjskich, mówiąc, że „zabijają ludzi za darmo”.

„Mariopol odszedł. Na placach są tylko groby i krzyże” – powiedział.

Osoby wewnętrznie przesiedlone przygotowują się do wejścia do pociągu ewakuacyjnego do Lwowa, dzień po ich przybyciu w ramach konwoju humanitarnego z Mariupola, na dworzec kolejowy w południowym Zaporożu w piątek. (Ed Jones/AFP/Getty Images)

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top