Ropa spada poniżej 110 USD, ponieważ Rezerwa Federalna USA wskazuje na dalsze zacieśnianie polityki w przyszłości

Ropa spadła najbardziej od trzech miesięcy, gdy prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, podwoił swoją determinację, by powstrzymać najgorętszą inflację od dziesięcioleci poprzez dalsze podnoszenie stóp procentowych.

West Texas Intermediate spadł do 109,56 USD, o 6,8 procent, co jest największym dziennym spadkiem od marca. Powell w tym tygodniu po raz pierwszy publicznie poparł podniesienie stóp procentowych na ograniczonym obszarze, strategię, która często prowadzi do spowolnienia gospodarczego i może zmniejszyć zużycie energii. W piątek powtórzył, że Fed koncentruje się na przywróceniu inflacji do celu na poziomie 2 proc.

„Wygląda na to, że wszystkie nagłówki na temat ropy naftowej stały się niedźwiedzie, a to może spowodować dalszą sprzedaż techniczną ukierunkowaną na psychologiczny poziom 100 USD za baryłkę” – powiedział Edward Moya, główny analityk rynku w Oanda.

„Po zakończeniu tego ruchu w dół ropa powinna się ustabilizować i swobodnie handlować powyżej 100 USD za baryłkę, ponieważ potencjalne zakłócenia spowodowane dalszymi sankcjami na rosyjską ropę lub sezonem huraganów utrzymają dostawy na niebezpiecznie niskim poziomie” – powiedział.

Uczestnicy rynku stwierdzili, że rynek ogarnęły obawy, że rosnące stopy procentowe i spowolnienie wzrostu gospodarczego mogą zniszczyć popyt, ale w dłuższej perspektywie podaż nadal wydaje się ograniczona.

„Nie sądzę, że sprzedaż będzie kontynuowana, ponieważ mamy tyle niedoborów podaży, co w przypadku produkcji poza USA spoza OPEC i wolnych mocy produkcyjnych OPEC; fundamenty energetyczne pozostają zwyżkowe i radzimy kupować spadki”, Christian Malik JPMorgan, globalny szef strategii energetycznej.

Rosyjska inwazja na Ukrainę zaostrzyła globalny wzrost cen i pomogła podnieść koszty wszystkiego, od żywności po paliwo. Ceny detaliczne benzyny w USA wielokrotnie biły rekordy, a średnia krajowa przekroczyła ostatnio 5 dolarów za galon. Biały Dom rozważa ograniczenia w eksporcie paliw, aby złagodzić ból przy dystrybutorze.

READ  Ponad 22 miliony mieszkań potrzebnych do 2030 r., aby rozwiązać kryzys przystępności cenowej Kanady: CMHC

Ropa naftowa wciąż rośnie w tym roku o ponad 50 procent, przy odbiciu popytu w połączeniu z niestabilnymi przepływami handlowymi w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę w celu wywarcia presji na rynku. Wszystkie ruchy cen surowców stają się coraz bardziej ekstremalne, ponieważ płynność rynku gwałtownie spadła, a jeśli ropa naftowa zostanie objęta wtórnymi sankcjami Zachodu, ropa może gwałtownie wzrosnąć, napisali w raporcie analitycy JPMorgan Chase & Co, w tym Natasha Kaneva.

ceny

  • Ropa West Texas Intermediate z dostawą w lipcu spadła o 8,03 USD, kończąc sesję na poziomie 109,56 USD za baryłkę
  • Ropa Brent za sierpień straciła 6,69 USD, by ustabilizować się na poziomie 113,12 USD za baryłkę.

Podczas gdy wojna na Ukrainie trwa, uwaga pozostaje skupiona na zakresie, w jakim zmienią się przepływy rosyjskiej ropy. Wicepremier Alexander Novak powiedział w piątek, że produkcja w krajowych rafineriach może spaść w tym roku o 10 proc.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top