Rok turystyki kosmicznej, lotów na Marsa, rozkwitu Chin

Źródło: Pixabay/CC0 domena publiczna

Od pierwszego lotu helikoptera Mars Ingenuity do innego świata po wystrzelenie teleskopu Jamesa Webba, który zajrzy w najwcześniejszą erę wszechświata, rok 2021 był ogromnym rokiem dla ludzkich przedsięwzięć kosmicznych.


Z dala od naukowych kamieni milowych miliarderzy walczyli, aby najpierw dotrzeć do ostatniej granicy, całkowicie cywilna załoga weszła na orbitę, a William Shatner ze Star Trek zagłębił się w to, co to znaczy widzieć Ziemię z kosmosu, jak Próżnia Turystyka stała się wreszcie swoją własną niszą.

Oto kilka wybranych najważniejszych wydarzeń.

Binarny robot Red Planet

Agencja NASA łazik wytrwałości Przetrwał „Siedem minut terroru”, czas, w którym łazik polega na swoich systemach robotycznych do opadania i lądowania, aby bezbłędnie wylądować na marsjańskim kraterze Jezero w lutym.

Od tego czasu robot wielkości samochodu robi zdjęcia i szuka próbek do swojej misji: ustalenia, czy na Czerwonej Planecie znajdowały się starożytne formy życia drobnoustrojów.

Misja zwrotu próbek skał jest planowana w latach 30. XX wieku.

Dzięki swojemu najnowszemu instrumentowi, „Percy”, jak pieszczotliwie nazywany jest helikopter, może również wstrząsać marsjańskimi skałami i chemicznie analizować parę.

Percy ma partnera do lotu: pomysłowość, czterofuntowy (kilogramowy) helikopter, który w kwietniu wykonał swój pierwszy lot z napędem na innej kuli, nieco ponad sto lat po tym, jak bracia Wright dokonali tego samego wyczynu na Ziemi i zrobili znacznie więcej odkąd.

„Wytrwałość jest swego rodzaju główną misją, przeprowadza szczegółowe, długoterminowe badania tego wspaniałego regionu Marsa” – powiedział AFP Jonathan McDowell, astronom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

Natomiast „Kreatywność jest jedną z tych uroczych, małych, tanich małych demonstracji, które NASA może zrobić tak dobrze”.

Spostrzeżenia uzyskane dzięki Ingenuity mogą pomóc naukowcom w opracowaniu Dragonfly, 1000-funtowego bezzałogowego helikoptera, do poszukiwania śladów życia na Tytanie, księżycu Saturna, w połowie lat 30. XX wieku.

Startują prywatne loty kosmiczne

Amerykański milioner został pierwszym na świecie turystą kosmicznym w 2001 roku, ale zajęło to kolejne 20 lat prywatny lot kosmiczny aby w końcu się spełniły.

W lipcu Richard Branson skonfrontował się z założycielem Virgin Galactic, Jeffem Bezosem z Blue Origin, aby był pierwszym nieprofesjonalnym astronautą, który ukończył lot suborbitalny.

Podczas gdy brytyjski miliarder wygrał tę bitwę o kilka dni, to Blue Origin przyspieszyło, uruchamiając trzy kolejne przejażdżki z płacącymi klientami i sławnymi gośćmi.

SpaceX Elona Muska wszedł do walki we wrześniu z trzydniową misją orbitalną wokół Ziemi, obejmującą:cywilna załoga O inspiracji 4.

„To naprawdę ekscytujące, że te rzeczy w końcu dzieją się po tak długim czasie” – powiedziała analityk przemysłu kosmicznego Laura Seward Forschek, autorka nadchodzącej książki Becoming Out of the World, której celem jest przygotowanie przyszłych kosmicznych podróżników.

Ale to William Shatner, który grał aroganckiego kapitana Kirka w serialu telewizyjnym Star Trek z lat 60., ukradł serial, przejmująco opisując swoje doświadczenia.

„To, czego szukasz, to Matka Ziemia, a ona potrzebuje ochrony” – powiedział dziennikarzom.

Rosyjska załoga nakręciła pierwszy film fabularny w kosmosie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w 2021 roku, a japońscy turyści osobiście odwiedzili go na pokładzie rosyjskiej rakiety.

Przez kilka minut 11 grudnia w kosmosie przebywało rekordowe 19 osób, kiedy Blue Origin przeprowadziło swoją trzecią misję załogową, japoński zespół znajdował się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ze swoją stałą załogą, a chińscy astronauci byli na pozycjach na swojej stacji .

Jednak widok bogatych elit pędzących do wszechświata nie wszystkim się podobał. turystyka kosmiczna Sektor wywołał reakcję ze strony niektórych, którzy stwierdzili, że tu na Ziemi trzeba stawić czoła bardziej palącym problemom, takim jak zmiana klimatu.

globalizacja przestrzeni

Podczas zimnej wojny przestrzeń kosmiczna była pod kontrolą Stanów Zjednoczonych i byłego Związku Radzieckiego.

Teraz, oprócz eksplozji sektora komercyjnego, który wysyła satelity w zawrotnym tempie, Chiny, Indie i inne kraje coraz bardziej napinają mięśnie swoich lotów kosmicznych.

Chiński Tiangong Stacja kosmiczna (Pałac na niebie) – jej pierwsza lokalizacja dalekiego zasięgu – została wystrzelona w kwietniu, podczas gdy jej pierwszy statek kosmiczny wylądował na Marsie w Zhurong w maju, czyniąc ją jedynym drugim krajem, który dokonał takiego wyczynu.

„W ciągu ostatnich 20 lat, odkąd Chiny w końcu zdecydowały się na wyprzedzenie w kosmosie, były w stanie nadrobić zaległości” – powiedział McDowell. „A teraz trochę tam są i zaczynają robić rzeczy, których nie zrobiły Stany Zjednoczone”.

ZEA umieściły sondę na orbicie Marsa w lutym, stając się pierwszym krajem arabskim i piątym krajem arabskim, który dotarł do planety.

Tymczasem Rosja wystrzeliła pocisk na jednego ze swoich satelitów, stając się czwartym krajem, który uderzył w statek kosmiczny z Ziemi, co wzbudziło obawy przed rosnącym wyścigiem zbrojeń w kosmosie.

Waszyngton skrytykował Moskwę za jej „lekkomyślny” test, który dostarczył ponad 1500 kawałków dużych szczątków orbitalnych, co jest niebezpieczne dla misji na niskiej orbicie okołoziemskiej, takich jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

prawie…

Rok zakończył się premierą Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, cud o wartości 10 miliardów dolarów, który wykorzysta technologię podczerwieni, aby spojrzeć w przeszłość o 13 miliardów lat.

„To prawdopodobnie najdroższa pojedyncza platforma naukowa, jaką kiedykolwiek zbudowano” – powiedział Casey Dreyer, starszy adwokat Stowarzyszenia Planetarnego.

„Aby przesuwać granice naszej wiedzy o wszechświecie, musieliśmy zbudować coś, co byłoby w stanie uzyskać dostęp do tej starożytnej przeszłości” – dodał.

Dotrze do Lagrange Point 2, obiektu kosmicznego oddalonego o milion mil od Ziemi, w ciągu kilku tygodni, a następnie stopniowo rozpocznie kalibrację swoich systemów i będzie dostępny online około czerwca.

Również w przyszłym roku wystartuje Artemis 1 — kiedy NASA SLS przeniesie kapsułę Oriona na Księżyc iz powrotem, w ramach przygotowań do powrotu Ameryki z ludźmi w dalszej części tej dekady.

NASA planuje zbudować siedliska księżycowe i wykorzystać zdobyte tam doświadczenia w przyszłych misjach na Marsa w latach 30. XX wieku.

Obserwatorzy są zachęcani, że program zainicjowany przez byłego prezydenta Donalda Trumpa jest kontynuowany za Joe Bidena – nawet jeśli nie był on głośny w swoim poparciu.

Wreszcie jesienią tego roku sonda DART NASA uderzy w asteroidę i wykolei ją.

Test sprawdzający koncepcję jest próbą, jeśli ludzkość kiedykolwiek będzie musiała powstrzymać gigantyczną skałę kosmiczną przed zniszczeniem życia na Ziemi, jak widać w nowym filmie Netflix Looking For It.


Co za podmuch: zryw astronautów-amatorów


© 2021 AFP

cytat: 2021: rok turystyki kosmicznej, loty na Marsa, powstanie Chin (2021, 30 grudnia) Pobrane 30 grudnia 2021 z https://phys.org/news/2021-12-lat-turystyki-kosmicznej-loty -marsa . język programowania

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Specjalna teoria względności Einsteina może stworzyć nieprzeniknione bankomaty

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top