Rok turystyki kosmicznej, lotów na Marsa, rozkwitu Chin

Waszyngton (AFP) – Od pierwszego lotu helikoptera Mars Ingenuity do innego świata po wystrzelenie teleskopu Jamesa Webba, który zajrzy w najwcześniejszą erę wszechświata, rok 2021 był ogromnym rokiem dla ludzkich przedsięwzięć kosmicznych.

Z dala od kamieni milowych nauki, miliarderzy walczyli, aby jako pierwsi dotrzeć do ostatniej granicy, całkowicie cywilna załoga weszła na orbitę, a William Shatner ze Star Trek zagłębił się w to, co to znaczy widzieć Ziemię z kosmosu, gdzie w końcu zaczęła się turystyka kosmiczna.

Oto kilka wybranych najważniejszych wydarzeń.

Binarny robot Red Planet

Wytrwałość Łazik NASA przetrwał „siedem minut terroru”, czas, w którym łazik opiera się na swoich zrobotyzowanych systemach lądowania i lądowania, aby bezbłędnie wylądować na marsjańskim kraterze Jezero w lutym.

William Shatner ze Star Trek zagłębił się w to, co to znaczy widzieć Ziemię z kosmosu, gdy turystyka kosmiczna wreszcie wychodzi na jaw Patrick Ty Fallon, AFP/Plik

Od tego czasu robot wielkości samochodu robi zdjęcia i szuka próbek do swojej misji: ustalenia, czy na Czerwonej Planecie znajdowały się starożytne formy życia drobnoustrojów.

Misja zwrotu próbek skał jest planowana w latach 30. XX wieku.

Dzięki swojemu najnowszemu instrumentowi, „Percy”, jak pieszczotliwie nazywany jest helikopter, może również wstrząsać marsjańskimi skałami i chemicznie analizować parę.

Percy ma partnera do lotu: pomysłowość, czterofuntowy (kilogramowy) helikopter, który w kwietniu wykonał swój pierwszy lot z napędem na innej kuli, nieco ponad sto lat po tym, jak bracia Wright dokonali tego samego wyczynu na Ziemi i zrobili znacznie więcej odkąd.

„Wytrwałość jest swego rodzaju główną misją, przeprowadza szczegółowe, długoterminowe badania tego wspaniałego regionu Marsa” – powiedział AFP Jonathan McDowell, astronom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

Natomiast „Kreatywność jest jedną z tych uroczych, małych, tanich małych demonstracji, które NASA może zrobić tak dobrze”.

READ  Kosmiczne śmieci mogą tworzyć pierścienie podobne do Saturna

Spostrzeżenia uzyskane dzięki Ingenuity mogą pomóc naukowcom w opracowaniu Dragonfly, 1000-funtowego bezzałogowego helikoptera, do poszukiwania śladów życia na Tytanie, księżycu Saturna, w połowie lat 30. XX wieku.

– Startuje prywatny lot kosmiczny –

Amerykański milioner został pierwszym na świecie kosmicznym turystą w 2001 roku, ale minęło kolejne 20 lat, zanim obietnica prywatnego lotu w kosmos w końcu się spełniła.

W lipcu założyciel Virgin Galactic, Richard Branson, zmierzył się z Jeffem Bezosem z Blue Origin, aby zakończyć lot suborbitalny.

Podczas gdy brytyjski miliarder wygrał ten wyścig kilka dni później, to Blue Origin objął prowadzenie, uruchamiając trzy kolejne przejażdżki z płacącymi klientami i sławnymi gośćmi.

SpaceX Elona Muska wkroczył do walki we wrześniu z trzydniową misją orbitalną wokół Ziemi, która obejmuje całkowicie cywilną załogę na Inspiration 4.

„To naprawdę ekscytujące, że te rzeczy w końcu dzieją się po tak długim czasie” – powiedziała analityk przemysłu kosmicznego Laura Seward Forschek, autorka nadchodzącej książki Becoming Out of the World, której celem jest przygotowanie przyszłych kosmicznych podróżników.

To zdjęcie opublikowane przez NASA 27 kwietnia 2021 roku przedstawia czarno-białe zdjęcie wykonane przez kamerę nawigacyjną na pokładzie śmigłowca NASA Innovation Helicopter podczas trzeciego lotu na powierzchni Marsa, 25 kwietnia 2021 roku.
To zdjęcie opublikowane przez NASA 27 kwietnia 2021 roku przedstawia czarno-białe zdjęcie wykonane przez kamerę nawigacyjną na pokładzie śmigłowca NASA Innovation Helicopter podczas trzeciego lotu na powierzchni Marsa, 25 kwietnia 2021 roku. NASA / Agence France-Presse / Biuletyn akt

Ale to William Shatner, który grał aroganckiego kapitana Kirka w serialu telewizyjnym Star Trek z lat 60., ukradł serial, przejmująco opisując swoje doświadczenia.

„To, czego szukasz, to Matka Ziemia, a ona potrzebuje ochrony” – powiedział dziennikarzom.

Rosyjska załoga nakręciła pierwszy film fabularny w kosmosie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w 2021 roku, a japońscy turyści osobiście odwiedzili go na pokładzie rosyjskiej rakiety.

Przez kilka minut 11 grudnia w kosmosie przebywało rekordowe 19 osób, kiedy Blue Origin przeprowadziło swoją trzecią misję załogową, japoński zespół znajdował się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ze swoją stałą załogą, a chińscy astronauci byli na pozycjach na swojej stacji .

READ  Nowy projekt w Vic, aby dać mieszkańcom Montrealu nową przestrzeń publiczną

Jednak widok bogatych elit wędrujących po kosmosie nie wszystkim się podobał, a rodzący się sektor turystyki kosmicznej wywołał sprzeciw ze strony niektórych, którzy stwierdzili, że tu na Ziemi trzeba stawić czoła palącym problemom, takim jak zmiana klimatu.

globalizacja przestrzeni

Podczas zimnej wojny przestrzeń kosmiczna była pod kontrolą Stanów Zjednoczonych i byłego Związku Radzieckiego.

Uczniowie oglądają wideo na żywo z lekcji chińskich astronautów z chińskiej stacji kosmicznej Tiangong w szkole w Yantai we wschodniej prowincji Shandong w Chinach.
Uczniowie oglądają wideo na żywo z lekcji chińskich astronautów z chińskiej stacji kosmicznej Tiangong w szkole w Yantai we wschodniej prowincji Shandong w Chinach. STR AFP

Teraz, oprócz eksplozji sektora komercyjnego, który wysyła satelity w zawrotnym tempie, Chiny, Indie i inne kraje coraz bardziej napinają mięśnie swoich lotów kosmicznych.

Chińska stacja kosmiczna Tiangong (Pałac na Niebie) – jej pierwsza placówka dalekiego zasięgu – została wystrzelona w kwietniu, podczas gdy jej pierwszy statek kosmiczny wylądował na Marsie w Zhurong w maju, czyniąc ją jedynym drugim krajem, który dokonał takiego wyczynu.

„W ciągu ostatnich 20 lat, odkąd Chiny w końcu zdecydowały się na wyprzedzenie w kosmosie, były w stanie nadrobić zaległości” – powiedział McDowell. „A teraz trochę tam są i zaczynają robić rzeczy, których nie zrobiły Stany Zjednoczone”.

ZEA umieściły sondę na orbicie Marsa w lutym, stając się pierwszym krajem arabskim i piątym krajem arabskim, który dotarł do planety.

Tymczasem Rosja wystrzeliła pocisk na jednego ze swoich satelitów, stając się czwartym krajem, który uderzył w statek kosmiczny z Ziemi, co wzbudziło obawy przed rosnącym wyścigiem zbrojeń w kosmosie.

Waszyngton skrytykował Moskwę za jej „lekkomyślny” test, który dostarczył ponad 1500 kawałków dużych szczątków orbitalnych, co jest niebezpieczne dla misji na niskiej orbicie okołoziemskiej, takich jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

– prawie… –

Rok zakończył się wystrzeleniem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, cudu wartego 10 miliardów dolarów, który wykorzysta technologię podczerwieni do cofnięcia się o 13 miliardów lat.

Rakieta kosmiczna Ariane z Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba na pokładzie wznosi się z wyrzutni w Europejskim Porcie Kosmicznym w Gujanie Space Center w Kourou w Gujanie Francuskiej, 25 grudnia 2021 r.
Rakieta kosmiczna Ariane z Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba na pokładzie wznosi się z wyrzutni w Europejskim Porcie Kosmicznym w Gujanie Space Center w Kourou w Gujanie Francuskiej, 25 grudnia 2021 r. Jodi Amit, AFP

„To prawdopodobnie najdroższa pojedyncza platforma naukowa, jaką kiedykolwiek zbudowano” – powiedział Casey Dreyer, starszy adwokat Stowarzyszenia Planetarnego.

READ  Społeczność kosmiczna myśli o zasadach pierwszeństwa ruchu w kosmosie

„Aby przesuwać granice naszej wiedzy o wszechświecie, musieliśmy zbudować coś, co byłoby w stanie uzyskać dostęp do tej starożytnej przeszłości” – dodał.

Dotrze do Lagrange Point 2, obiektu kosmicznego oddalonego o milion mil od Ziemi, w ciągu kilku tygodni, a następnie stopniowo rozpocznie kalibrację swoich systemów i będzie dostępny online około czerwca.

Również w przyszłym roku wystartuje Artemis 1 — kiedy NASA SLS przeniesie kapsułę Oriona na Księżyc iz powrotem, w ramach przygotowań do powrotu Ameryki z ludźmi w dalszej części tej dekady.

NASA planuje zbudować siedliska księżycowe i wykorzystać zdobyte tam doświadczenia w przyszłych misjach na Marsa w latach 30. XX wieku.

Obserwatorzy są zachęcani, że program zainicjowany przez byłego prezydenta Donalda Trumpa jest kontynuowany za Joe Bidena – nawet jeśli nie był on głośny w swoim poparciu.

Wreszcie jesienią tego roku sonda DART NASA uderzy w asteroidę i wykolei ją.

Test sprawdzający koncepcję jest próbą, jeśli ludzkość kiedykolwiek będzie musiała powstrzymać gigantyczną skałę kosmiczną przed zniszczeniem życia na Ziemi, jak widać w nowym filmie Netflix Looking For It.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top