Richard Branson ogłasza podróż w kosmos przed Jeffem Bezosem Nowości

Richard Branson z Virgin Galactic stara się pokonać w kosmosie kolegę miliardera Jeffa Bezosa o dziewięć dni.

Branson ogłosił w czwartek wieczorem, że następny lot testowy odbędzie się 11 lipca, a jego założyciel znajdzie się wśród sześciu osób na pokładzie, z których wszyscy są pracownikami firmy. Skrzydlaty statek rakietowy przyleci z Nowego Meksyku – pierwszy z pełną załogą.

Tymczasem Bezos planuje wystrzelić w kosmos z zachodniego Teksasu 20 lipca, w 52. rocznicę lądowania na Księżycu Apollo 11. Będzie na dziewiczym locie rakiety Blue Origin z ludźmi, w towarzystwie swojego brata, zwycięzcy astronauty i lotnictwa oraz zwycięzcy aukcji charytatywnej o wartości 28 milionów dolarów.

Późną środą Branson odmówił podania, kiedy rakieta zostanie wystrzelona w kosmos z powodu ograniczeń nałożonych na niego przez jego notowaną na giełdzie spółkę. Podkreślił jednak, że jest zdrowy i nadaje się do latania, gdy inżynierowie pokładają mu kciuki. Tydzień po planowanym premierze skończy 71 lat.

Virgin Galactic wystrzeliwuje swój statek rakietowy z samolotu na wysokości 55 mil (88 kilometrów). Blue Origin wystrzeliwuje z Ziemi rakietę New Shepard, której kapsuła ma około 106 kilometrów wysokości. Obie te wysokości są uważane za krawędź przestrzeni. Dla porównania, SpaceX wystrzeliwuje swoje kapsuły – załogę i ładunek – na orbitę dookoła świata.

Spółka zależna Bezosa, Blue Origin, ogłosiła w czwartek, że główny pilot znajdzie się na pokładzie startu 20 lipca z zachodniego Teksasu i wleci do kapsuły jako „gość honorowy”. Dołączy do niej Bezos, jego brat i zwycięzca aukcji charytatywnej o wartości 28 milionów dolarów, jako pierwszy, który poleci rakietą New Shepard.

W wieku osiemdziesięciu dwóch lat będziesz najstarszą osobą, która kiedykolwiek poleciała w kosmos.

READ  Bank Kanady utrzyma obecny poziom stóp procentowych do czasu trwałego osiągnięcia celu inflacyjnego i będzie kontynuował luzowanie ilościowe

Funk była najmłodszą z kobiet z Mercury 13, która przeszła testy astronautów na początku lat 60., ale nigdy nie dotarła do kosmosu – ani nawet do korpusu astronautów NASA – ponieważ były kobietami. W tym czasie wszyscy astronauci NASA byli eksperymentalnymi pilotami wojskowymi.

Funk powiedziała, że ​​była „zdumiona”, że w końcu dostała szansę na lot w kosmos.

“Będę kochał każdą sekundę tego. Niesamowite! Haha,” Funk powiedział w filmie, który Bezos opublikował na Instagramie, nie mogę się doczekać.

Dodała: „Nic mnie nie powstrzymało. Powiedzieli: „Cóż, jesteś dziewczyną, nie możesz tego zrobić”. Powiedziałem: „Zgadnij co, nie ma znaczenia, kim jesteś. Nadal możesz to robić, jeśli chcesz to zrobić, a ja lubię robić rzeczy, których nikt wcześniej nie robił”.

W kosmicznym skręcie pokonasz nieżyjącego już Johna Glenn, który w wieku 77 lat ustanowił rekord, gdy latała promem kosmicznym Discovery w 1998 roku. Glenn Poh – szydziła z pomysłu kobiet latających w kosmosie, wkrótce po tym, jak została pierwszy Amerykanin, który okrążył świat w 1962 roku.

„Nikt nie czekał dłużej” – powiedział Bezos na Instagramie. – Już czas. Witamy w załodze, Wally.

Założyciel Amazona rezygnuje z funkcji prezesa firmy w poniedziałek.

Zbliżająca się premiera – która nastąpi po 15 udanych lotach testowych – otworzy drzwi dla płacących klientów. Blue Origin nie ogłosiło jeszcze cen biletów ani tego, kiedy publiczność może wejść do przestronnej sześcioosobowej kapsuły, która osiąga wysokość około 65 mil, poza granicami kosmosu. Wycieczki w obie strony trwają 10 minut.

Rakieta wielokrotnego użytku nosi imię astronauty Mercury, Alana Sheparda, pierwszego Amerykanina w kosmosie, a 20 lipca przypada 52. rocznica lądowania na Księżycu Apollo 11.

Funk, który mieszka w pobliżu Dallas, był pierwszym inspektorem FAA i pierwszym śledczym ds. bezpieczeństwa lotniczego w Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Transportu. W opublikowanym filmie powiedziała, że ​​miała 19 600 godzin lotu i nauczyła latać ponad 3000 osób.

READ  Alberta została zmuszona do wykorzystania rezerw w celu zbilansowania systemu energetycznego po raz drugi w lipcu

Była wśród dwudziestu pilotów, którzy przeszli rygorystyczne sześciodniowe badania fizyczne – te same testy, które przeprowadzono dla kandydatów na astronautów Mercury – w 1960 i 1961 roku. Lekarz, który testował 7 mężczyzn Mercury, słyszał, że Sowieci planowali wysłać kobietę w kosmos i chciałem sprawdzić, czy kobiety mogą znieść skutki nieważkości.

Kandydaci musieli m.in. spędzać godziny w izolowanym zbiorniku na wodę, połykać gumowy wąż i wbijać w głowę igły.

Trzynaście kobiet – w tym Funk – przeszło. Ale program został nagle anulowany, a Sowieci kontynuowali wystrzeliwanie pierwszej kobiety w kosmos – Walentyny Tereshkovej – w 1963 roku.

„Powiedzieli mi, że wykonałem lepszą pracę i wykonałem ją szybciej niż ktokolwiek inny”, wspomina Funk. „Więc cztery razy dostałem NASA. Powiedziałem, że chcę być astronautą, ale nikt mnie nie zabierze. Nie sądziłem, że kiedykolwiek wstąpię w górę”.

Dopiero w 1983 roku pierwsza Amerykanka poleciała w kosmos – Sally Ride, która zmarła w 2012 roku. Dopiero w 1995 roku Amerykanka pilotowała statek kosmiczny – Elaine Collins na pokładzie promu Discovery. Kilka kobiet z Mercury 13 zebrało się w Cape Canaveral na tę premierę.

Chcąc dostać się w kosmos, Funk przed laty zarezerwował miejsce na statku rakietowym Virgin Galactic Richarda Bransona. Nadal na liście pasażerów. Firma planuje jeszcze trzy loty testowe z Nowego Meksyku, jeden z Bransonem na pokładzie, przed uruchomieniem klientów.

W filmie Bezos opisuje Funkowi, jak czterej pasażerowie Blue Origin przez kilka minut będą doświadczać zerowej grawitacji, a następnie delikatnie wylądują na powierzchni pustyni i otworzy właz.

“Wychodzisz na zewnątrz. Jaka jest pierwsza rzecz, którą mówisz?”, zapytał.

„Powiem: ‘Kochanie, to była najlepsza rzecz, jaka mi się kiedykolwiek przydarzyła! Funk mocno uściskał Bezosa.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top