Rezerwa Federalna dokonała kolejnej znaczącej podwyżki stóp, próbując ograniczyć inflację

Waszyngton (AFP) – W środę Rezerwa Federalna podniosła swoją referencyjną stopę procentową o trzy czwarte punktu po raz drugi z rzędu w najbardziej agresywnym od ponad trzech dekad dążeniu do oswojenia wysoka inflacja.

Posunięcie Fed spowoduje podniesienie głównej stopy procentowej, która wpływa na wiele kredytów konsumenckich i biznesowych, do przedziału od 2,25% do 2,5%, najwyższego poziomu od 2018 roku.

Przemawiając na konferencji prasowej po ostatnim posiedzeniu politycznym Rezerwy Federalnej, przewodniczący Jerome Powell przekazał mieszane sygnały dotyczące możliwych kolejnych ruchów banku centralnego. Podkreślił, że Fed pozostaje zaangażowany w walkę z chronicznie wysoką inflacją, wykluczając jednocześnie, że wkrótce przejdzie do niższych podwyżek stóp procentowych.

Nawet gdy narastają obawy, że wysiłki Fedu mogą doprowadzić w końcu do recesji, Powell ma wiele okazji, by powiedzieć, że bank centralny spowolni swoje zyski, jeśli recesja nastąpi, gdy inflacja będzie nadal wysoka.

Roberto Burley, ekonomista w banku inwestycyjnym Piper Sandler, powiedział, że szef Fed podkreślił, że „nawet jeśli spowoduje to recesję, obniżenie inflacji jest ważne”.

Ale sugestia Powella, że ​​podwyżki stóp mogą spowolnić teraz, gdy jego kluczowa stopa prawie osiągnęła poziom, który uważa się, że nie wspiera ani nie ogranicza wzrostu, pomogła zapalić lont. Silne odbicie na Wall Street, a indeks giełdowy S&P 500 wzrósł o 2,6%. Perspektywa niższych stóp procentowych w ogóle napędza wzrosty na giełdzie.

Tymczasem Powell był ostrożny podczas konferencji prasowej, aby nie wykluczyć kolejnej podwyżki o trzy czwarte punktu, gdy decydenci Fed spotkają się we wrześniu przyszłego roku. Powiedział, że decyzja w sprawie stóp procentowych będzie zależeć od tego, co wyłoni się z wielu raportów ekonomicznych, które będą publikowane co jakiś czas.

„Nie sądzę, aby Stany Zjednoczone znajdują się obecnie w recesji”, powiedział Powell na swojej konferencji prasowej, zauważając, że podwyżki stóp Fed już odniosły pewien sukces w spowolnieniu gospodarki i być może złagodzeniu presji inflacyjnej.

READ  Wojna Rosji na Ukrainie: aktualizacje na żywo

Podąża za decyzją banku centralnego Skok inflacji do 9,1%., najwyższa roczna stopa od 41 lat i odzwierciedla jego usilne wysiłki na rzecz spowolnienia wzrostu cen w całej gospodarce. Podnosząc stopy pożyczkowe, Rezerwa Federalna to robi Uzyskaj droższy kredyt na nieruchomość, samochód lub biznes. Konsumenci i przedsiębiorstwa mają wtedy mniej pożyczać i wydawać, co chłodzi gospodarkę i spowalnia inflację.

Rosnąca inflacja i strach przed recesją Spadek zaufania konsumentów i mieszać społeczna troska o gospodarkę, kto wysyła? Frustrująco mieszane sygnały. Wraz ze zbliżającymi się w listopadzie wyborami śródokresowymi niezadowolenie Amerykanów osłabło Wskaźniki aprobaty publicznej prezydenta Joe Bidena Zwiększyło też prawdopodobieństwo, że Demokraci stracą kontrolę nad Izbą i Senatem.

Fed podejmuje działania w celu gwałtownego zaostrzenia akcji kredytowej Wysadź w powietrze rynek mieszkaniowy, które są szczególnie wrażliwe na zmiany stóp procentowych. The Średnia stała oprocentowanie kredytu hipotecznego przez 30 lat W ubiegłym roku prawie się podwoił, do 5,5%, a sprzedaż domów spadła.

Konsumenci Wykazują oznaki cięć wydatków W obliczu rosnących cen. Ankiety biznesowe sugerują, że sprzedaż spada. Bank centralny obstawia, że ​​może spowolnić wzrost na tyle, aby powstrzymać inflację, ale nie na tyle, by wywołać recesję – ryzyko, że wielu analityków obawia się, że może się to źle skończyć.

Na konferencji prasowej Powell zasugerował, że przy spowolnieniu gospodarczym, skromnym spadku popytu na pracowników i wysokim wzroście płac, gospodarka rozwija się w sposób, który pomoże obniżyć inflację.

„Czy widzimy spowolnienie działalności gospodarczej, którego naszym zdaniem potrzebujemy?” Spytał. „Istnieją dowody na to, że jesteśmy”.

Prezes Fed przytoczył również środki, zgodnie z którymi inwestorzy spodziewają się, że inflacja z czasem spadnie do celu banku centralnego na poziomie 2%, jako oznaka zaufania do jego polityki.

READ  Inwazyjny karp: zmieniono nazwy niektórych gatunków ryb w następstwie antyazjatyckich przestępstw z nienawiści

Powell poparł również prognozy urzędników Fed z zeszłego miesiąca, że ​​ich rekordowa stopa wzrośnie do końca roku w przedziale od 3,25% do 3,5%, a w 2023 r. będzie o około pół punktu procentowego więcej. podwyżki Fed. Bank centralny osiągnie swój cel pod koniec roku, jeśli podniesie główną stopę procentową o pół punktu na spotkaniu we wrześniu io ćwierć punktu na każdym posiedzeniu w listopadzie i grudniu.

„Sądzę, że od tego momentu uchylą palce”, powiedział Thomas Garritson, główny strateg portfelowy w RBC Wealth Management, podczas gdy Fed wymusza teraz dwie kolejne podwyżki stóp procentowych.

W czwartek, kiedy rząd szacuje produkt krajowy brutto za okres kwiecień-czerwiec, niektórzy ekonomiści uważają, że może to pokazać, że gospodarka skurczyła się drugi kwartał z rzędu. Spełniłoby to przyjęte od dawna założenie, kiedy rozpocznie się recesja.

Ale ekonomiści tak mówią Niekoniecznie oznacza to, że rozpoczęła się recesja. W ciągu tych samych sześciu miesięcy, kiedy cała gospodarka się skurczyła, pracodawcy dodali 2,7 miliona miejsc pracy – więcej niż przez większość lat przed pandemią. Płace również rosną w zdrowym tempie, a wielu pracodawców wciąż stara się przyciągnąć i zatrzymać wystarczającą liczbę pracowników.

Jednak spowolnienie wzrostu stawia decydentów Fed w bardzo niebezpiecznej sytuacji: jak daleko powinni podnieść stopy pożyczkowe, jeśli gospodarka zwalnia? Słabszy wzrost, jeśli powoduje zwolnienia i wyższe bezrobocie, często samo w sobie obniża inflację.

Ten dylemat może nabrać większego znaczenia dla Rezerwy Federalnej w przyszłym roku, kiedy gospodarka może być w gorszym stanie, a inflacja prawdopodobnie przekroczy cel banku centralnego na poziomie 2%.

„Jak duże ryzyko recesji jesteś w stanie podjąć, aby szybko powrócić (inflację) do 2% w porównaniu do kilku lat?” – zapytał Nathan Sheets, były ekonomista Rezerwy Federalnej i główny ekonomista Citi. „Są to rodzaje problemów, z którymi będą musieli się zmierzyć”.

READ  Szpital University of Alberta niemal podwaja liczbę łóżek intensywnej terapii, ponieważ pojemność obszaru Edmonton wynosi 89%

Ekonomiści z Bank of America spodziewają się „umiarkowanej” recesji jeszcze w tym roku. Analitycy Goldman Sachs szacują 50-50 szans na recesję w ciągu dwóch lat.

___

Pisarz ekonomii Associated Press, Paul Wiseman, przyczynił się do powstania tego raportu.

Christopher Rogaber, Associated Press

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top