Republika Południowej Afryki stoi po stronie Rosji w naciskaniu na przeprojektowanie systemu światowego

Minister spraw zagranicznych Republiki Południowej Afryki Naledi Pandor powitał ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa przed spotkaniem w budynku OR Tambo w Pretorii 23 stycznia.PHILL MAGAKOE / AFP / Getty Images

Minister spraw zagranicznych Republiki Południowej Afryki powiedział, że Republika Południowej Afryki dołączy do Rosji w dążeniu do „przeprojektowanego porządku światowego”, w którym organizacje niezachodnie odegrałyby większą rolę, takie jak partnerstwo BRICS.

Naledi Pandor skomentowała to w poniedziałek, kiedy spotkała się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem na początku jego pracy. Najnowsza wycieczka po afrykańskich stolicach. Rosja i Republika Południowej Afryki to dwa z pięciu krajów członkowskich BRICS, obok Chin, Indii i Brazylii.

Wojna na Ukrainie ożywiła dążenie Moskwy do stworzenia nowych organizacji, które mogłyby konkurować z blokami zdominowanymi przez Zachód, takimi jak Grupa Siedmiu. Coraz częściej mówi się, że BRICS może rozszerzyć się w ciągu następnego roku, obejmując potencjalnych nowych uczestników, takich jak Nigeria, Egipt, Wenezuela, Iran, Argentyna czy Arabia Saudyjska.

Na początku tego miesiąca pani Pandor powiedziała, że ​​istnieje „bardzo duże zapotrzebowanie” na członkostwo w BRICS. Powiedziała, że ​​decyzja o rozszerzeniu prawdopodobnie zostanie podjęta w tym roku, podczas kadencji RPA jako przewodniczącego grupy.

Rosja jest bardziej odizolowana niż kiedykolwiek w G20, ponieważ Ławrow próbuje uniknąć ogłoszenia krytykującego wojnę na Ukrainie

Pani Pandor powiedziała, że ​​kraje BRICS dyskutują już o możliwości zakwestionowania globalnej dominacji dolara amerykańskiego za pomocą innych walut w stosunkach handlowych.

W poniedziałek, kiedy usiadłem z panem Ławrowem, kontynuowałem promowanie roli BRICS. „Kraje BRICS muszą odgrywać proaktywną rolę w powstających procesach, aby zapewnić, że są częścią przeprojektowanego systemu globalnego” – powiedziała pani Pandor.

„Obecne globalne napięcia geopolityczne wyraźnie wskazują na potrzebę stworzenia mechanizmów instytucjonalnych o globalnej randze, formie i zaufaniu, aby promować globalny pokój i bezpieczeństwo” – powiedziała.

READ  Książę Harry twierdzi w swoim nadchodzącym pamiętniku, że William zaatakował go fizycznie podczas kłótni

Ławrow powiedział, że szczegółowo omówił BRICS z panią Pandor na ich spotkaniu. „Wszyscy zgadzamy się, że ta struktura jest prawdziwym przykładem dyplomacji wielobiegunowej, opartej na poszukiwaniu równowagi interesów” – powiedział.

Stephen Gross, szef programu badawczego Rosja-Afryka w Południowoafrykańskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, powiedział, że grupa BRICS „znalazła nowe życie” w wyniku konfliktu na Ukrainie.

„W grupie istnieje silne powinowactwo, że świat nie powinien mieć jednego supermocarstwa, że ​​supermocarstwem nie powinny być Stany Zjednoczone – powinna istnieć wielobiegunowość, powinny istnieć inne ośrodki władzy” – powiedział Gross The Globe and Mail.

„Myślę, że BRICS odkrywa się na nowo, znajduje rozpęd i naprawdę pozycjonuje się jako swego rodzaju konkurent G7”.

Moskwa wyraźnie rozpoczyna w tym roku duży nacisk na wsparcie Afryki. Po wizycie w czterech krajach afrykańskich w lipcu zeszłego roku Ławrow odwiedza cztery kolejne kraje w tym miesiącu i kolejne cztery w przyszłym miesiącu. Jego obecna trasa koncertowa obejmuje Angolę, Botswanę i Eswatini, aw przyszłym miesiącu ma objąć Algierię, Maroko, Tunezję i Mauretanię.

Tymczasem minister spraw zagranicznych Chin odwiedził w tym miesiącu pięć krajów afrykańskich, a dwóch wyższych urzędników amerykańskich składa w tym tygodniu osobne wizyty w sześciu krajach afrykańskich. Światowe mocarstwa wiedzą, że mają większe szanse na zdobycie głosów ONZ i udowodnienie, że nie są osamotnione na arenie światowej, jeśli uda im się zdobyć poparcie krajów afrykańskich.

„Toczy się bitwa o serca i umysły, a na pewno nasilenie” – powiedział Gross.

„Stawka jest wysoka, a gra toczy się dalej. Afryka stała się celem podróży. Afryka ma 54 głosy w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.”

Pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku rząd Republiki Południowej Afryki zażądał natychmiastowego wycofania się Rosji. Ostrzegł, że działania militarne Rosji spowodują „ludzkie cierpienie i zniszczenie” oraz poważne szkody dla światowej gospodarki. Ale od tego czasu Republika Południowej Afryki odmówiła powtórzenia tej krytyki, zamiast tego wstrzymała się od głosowania w ONZ, wzywając jednocześnie do dialogu i negocjacji.

READ  Sarah Palin szydziła bezlitośnie na Twitterze po przegranej wyborach na Alasce z Mary Beltula: „Widziałem jej porażkę z mojego domu”

W poniedziałek, zapytana, czy powtórzyła swoją pierwotną krytykę ministra spraw zagranicznych Rosji, pani Pandor powiedziała, że ​​brzmiałoby to „bardzo małostkowo i dziecinnie”, gdyby to zrobiła – „biorąc pod uwagę masowy transfer broni” na Ukrainę z jej kraju. sojusznicy.

Powiedziała, że ​​jej rozmowy z Ławrowem były „fantastyczne” i opisała Republikę Południowej Afryki jako przyjaciela Rosji z solidnymi stosunkami. Pan Ławrow ze swojej strony chwalił tylko Republikę Południowej Afryki i jej stanowisko w kwestiach globalnych.

Niewielka grupa demonstrantów, wymachując ukraińskimi flagami, demonstrowała przed budynkiem rządowym, w którym odbywało się spotkanie.

Kolejnym znakiem rozszerzających się więzi Republiki Południowej Afryki z Rosją jest to, że oba kraje – wraz z Chinami – ogłosiły plany przeprowadzenia ćwiczeń morskich w Afryce Południowej w przyszłym miesiącu z udziałem rosyjskich okrętów wojennych. Siły Obronne Republiki Południowej Afryki powiedziały, że ćwiczenia morskie wzmocnią „już kwitnące stosunki” między Rosją, Chinami i Republiką Południowej Afryki.

Cornelius Munama, rzecznik ministerstwa obrony Republiki Południowej Afryki, powiedział w poniedziałek, że ćwiczenia morskie nie oznaczają, że RPA rezygnuje z neutralności w wojnie rosyjsko-ukraińskiej.

Obserwatorzy zwrócili jednak uwagę, że Republika Południowej Afryki zgodziła się na organizację ćwiczeń w terminach obejmujących pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę. „To lizanie nosa Zachodowi” – ​​powiedział Grozd.

Planowane ćwiczenia już wywołały kontrowersje. Zapytana o ćwiczenia morskie w poniedziałek, rzeczniczka prasowa Białego Domu, Karen Jean-Pierre, powiedziała: „Stany Zjednoczone obawiają się, że jakikolwiek kraj będzie grał z Rosją, podczas gdy Rosja toczy brutalną wojnę z Ukrainą”.

Oficjalna rosyjska agencja informacyjna TASS ogłosiła w poniedziałek, że rosyjski okręt wojenny uzbrojony w najnowszą hipersoniczną broń wycieczkową weźmie udział w ćwiczeniach w Afryce Południowej w przyszłym miesiącu. Pociski są dziewięć razy szybsze od prędkości dźwięku i mają zasięg ponad 1000 km.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top