Republika Czeska: Rząd zakazał transportu ciał z zagranicy do kremacji

Czeski rząd ogłosił w poniedziałek zakaz kremacji zwłok z zagranicy, który obowiązuje od wtorku do 22 stycznia, zachowując tym samym możliwość zwiększenia liczby mieszkańców, którzy zmarli w kraju w wyniku zakażenia koronawirusem.

Jak wskazało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ubiegające się o zakaz, będzie on trwał do końca poziomu wymogu wprowadzonego przez Izbę Poselską, o który może zostać przedłużony. Ministerstwo rozpoczęło swoją działalność w odpowiedzi na 58 ciał wysłanych w inne miejsce do kremacji z intensywnego krematorium w Ostrawie. Rząd pozwolił również krematorium na nieprzestrzeganie limitów emisji.

„Jan. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwrócić szczątki martwych warcabów” – głosi oświadczenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Według ministerstwa w normalnych warunkach czeska kremacja mogłaby spalić 700 ciał dziennie, ale w obecnej sytuacji optymalnym byłoby zwiększenie tej liczby do 800. Średnio w ziemi chowanych jest około 30 zmarłych, a liczba pogrzebów może tu wzrosnąć.

“Powodem naszych działań jest możliwość wzrostu liczby zgonów w ciągu najbliższych dwóch miesięcy oraz możliwość maksymalnego dopuszczalnego obciążenia niektórych kremacji. Ładunek ten będzie monitorowany i koordynowany w całej Republice, tak aby region morawsko-śląski (w tym Ostrawa)” – powiedziała minister rozwoju regionalnego Clara Dostalova.

Jak dotąd w Czechach wirusem koronowym zostało zarażonych 13 272 osób. W niedzielę odnotowano 80 zgonów, ale dzienne liczby są później korygowane w górę. We wczesnych dniach ubiegłego tygodnia było ich zwykle od 100 do 150.

Chcesz dowiedzieć się więcej o infekcji wirusem koronowym? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki dla miliona osób

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top