Reprezentacja Ukrainy w piłce nożnej wraca na mundialu w Polsce

Cztery miesiące po ostatnim meczu o zwycięstwo w Pucharze Turcji Kobiet, reprezentacja Ukrainy w piłce nożnej powraca do gry w Reso we wschodniej Polsce, a wielu jej koleżanek z drużyny odchodzi, ponieważ inwazja na ich kraj trwa.

Ukraina, która początkowo ma zagrać w piątek i wtorek w kwietniu, zagra w dwóch „u siebie” meczach ze Szkocją i Węgrami, aby wygrać oba i zakwalifikować się do przyszłorocznego finału Mistrzostw Świata FIFA Kobiet w Australii i Nowym Jorku. Seeland.

Prowadzona przez byłego trenera FC Barcelona, Ludwik CortesObecny trener klubowy IFFHS w tym roku po raz ostatni grał dla Ukrainy w lutym, wygrywając trzy kolejne mecze w tureckiej Antalyi i zdobywając Puchar Turcji Kobiet. Dwa dni później wojska rosyjskie zajęły wschodnią część ich kraju.

Większość reprezentacji narodowej grała w jednej z dwóch czołowych drużyn wschodniego Charkowa, Zhytlobud-1 i Zhytlobud-2. Bramkarz Catarina Samson reprezentowała liderów ligi Zytloput-2, opisując mi tragiczne drgania emocji, jakich doświadczyli piłkarze po powrocie do domu z Turcji.

„Bardzo się cieszyłem z wygrania międzynarodowego turnieju i byliśmy bardzo szczęśliwi, gdy wróciliśmy na Ukrainę. 23 lutego pojechaliśmy do Kijowa i pojechaliśmy pociągiem do Charkowa. To było straszne, słyszeliśmy wybuchy, widzieliśmy czołgi, samoloty bojowe przylecieli i wszyscy zadzwonili do swoich bliskich, to był straszny poranek.

Rodzina Samsona zamieszkała w przygranicznym mieście Sumi szybko na froncie wojny. „Moje pierwsze emocje to strach o rodzinę mieszkającą w mieście przy granicy. Nie chcę wierzyć, że to prawda. Moja rodzina wciąż jest w śpiączce. Nie chcą wyjeżdżać, bo to niebezpieczne. Oczywiście, że mogłem nie wyobrażałem sobie, że tak się stanie nawet w moim najgorszym koszmarze”.

Dwa miesiące temu Charków był gospodarzem Ligi Mistrzów UEFA Kobiet na swoim stadionie Metallist, goszcząc Zhytlobud-1, Paris Saint-Germain, jedyną wschodnioeuropejską drużynę złożoną z szesnastu drużyn. – Nasza baza w Charkowie została zniszczona, a siedem rakiet spadło na nasz grunt. Wszyscy zawodnicy i trenerzy opuścili miasto – wyjaśnił mi Samson, pozostawiając obie charkowskie drużyny nawet bez możliwości treningowych.

Gdy europejskie okno transferowe zostało zamknięte, wydawało się, że gracze będą mieli możliwość kontynuowania gry, dopóki Cortez nie przekona europejskiego organu zarządzającego, UEFA, do zwolnienia ukraińskich piłkarzy. – Luis i wszyscy trenerzy, tacy jak my, polecieli na Ukrainę. Kiedy po raz pierwszy zapytali, czy jesteśmy bezpieczni, kiedy przybyli do Hiszpanii, zaczęli zbierać pomoc humanitarną i szukać zespołów żołnierzy. Z UEFA.

Z pomocą agentki Iriny de Rosa Samson i inne ukraińskie zawodniczki zostali zmuszeni do przeprowadzki w krótkim czasie. W przypadku Samsona obejmuje to wyjazd na Węgry w przyszły wtorek, kraj, z którego próbuje zablokować wynik. – Nie mam nic wspólnego z Węgrami. De Rosa zadzwonił i powiedział, że jest tam drużyna i potrzebują bramkarza. Więc przyszedłem do Giorga.

Tymczasem ciemiężyciele Ukrainy, do nich należała Federacja Rosyjska Reprezentacja kobiet Anglia odpadła tego lata z finału Euro UEFA Kobiet. Samson, który wcześniej przez sześć lat grał w lidze rosyjskiej, uważa, że ​​wykluczenie się jest całkowicie uzasadnione.

– Czy sympatyzuję z piłkarzami? Nie. Grają w piłkę nożną we własnym kraju. Jako sportowiec rozumiem ich frustrację, ale nie sympatyzuję z nimi. Decyzja UEFA była w pełni uzasadniona. Ich stan przyszedł do nas z wojną. Mam taką nadzieję! Ci, którzy idą na wojnę z innym państwem, nie mają miejsca w grze.”

Pierwszy mecz Ukrainy ze Szkocją zbiega się z powrotem ich męskiej drużyny do gry po pokonaniu Szkocji w eliminacjach Mistrzostw Świata FIFA w Glasgow na początku tego miesiąca. Samson ma nadzieję, że drużyna kobiet dorówna ich drużynie. – Widziałem ten mecz w Gior i kibicowałem naszym towarzyszom. Oczywiście to zwycięstwo dodaje nadziei i optymizmu. Byłoby wspaniale, gdyby ukraiński zespół mężczyzn powtórzył tę decyzję.

Rankiem tego pierwszego meczu jego stary klub, Zhytlobud-2, który zdobył tytuł ukraińskiej ligi kobiet, gdy z powodu wojny przerwano mistrzostwo kraju, znajdzie rywalki w pierwszej rundzie Ligi Mistrzów UEFA Kobiet w przyszłym sezonie. Samson jest przekonany, że Charków powróci do gry w swoim starym klubie w turnieju. „Mam nadzieję, że Zhytlobud-2 może grać w tej samej drużynie, która istniała przed rozpoczęciem wojny i odpowiednio reprezentować Ukrainę w Lidze Mistrzów. Na pewno będę oglądać losowanie”.

Na razie najważniejsze jest pokonanie Szkocji, ponieważ trenują do turnieju w Rzeszowie, w którym, jak mają nadzieję, weźmie udział część z wielu obecnie mieszkających w mieście Ukraińców, co jest magnesem dla uchodźców opuszczających wojnę. Gra będzie Transmisja na żywo w BBC W Wielkiej Brytanii. „Czujemy wsparcie ludzi na całym świecie w tym trudnym dla nas czasie!” – powiedział Samson. – Będziemy szczęśliwi dla wszystkich, którzy przyjdą na stadion. Tym, którzy oglądali nasz mecz na żywo i nas wspierali, będziemy wdzięczni.

READ  Richmond Pokie to nowy gracz Corniche Jabbers

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top