Relacje z Australią, prognoza PKB

Pracownicy wycinali wagony węglowe w grudniu 2019 r. w kopalni węgla w Mintogo na zachód od Pekinu, ponieważ wiele kopalń zostało zamkniętych, ponieważ Chiny dążą do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Greg Piekarz | AFP | Obrazy Getty

Chiny muszą zwiększyć dostawy węgla, aby uniknąć spowolnienia gospodarczego w tym kwartale, ale lodowate więzi Pekinu z Australią mogą to utrudnić, według banku inwestycyjnego Mizhuo.

Druga co do wielkości gospodarka na świecie W obliczu braku energii z powodu kombinacji czynników. Należą do nich: ekstremalne warunki pogodowe, wysoki popyt na chiński eksport, presja krajowa na ograniczenie emisji dwutlenku węgla, jak Ustawiony przez prezydenta Xi Jinpinga.

Chiny to potęga przemysłowa i największy emitent dwutlenku węgla na świecie. Kraj wytwarza większość energii elektrycznej ze spalania węgla, ale w sierpniu zapasy głównych elektrowni osiągnęły najniższy od 10 lat poziom.

„Podczas gdy Chiny jednoznacznie potrzebują jak największej ilości węgla, aby uniknąć… [fourth-quarter] Spowolnienie spowodowane tyranią braku energii elektrycznej i napięcia geopolityczne z Australią zepsuły najbardziej korzystne źródło wysokokalorycznego węgla z Down Under, powiedział Vishnu Varathan, szef ekonomii i strategii w Departamencie Skarbu Azji i Oceanii w Mizuho. W notatce w poniedziałek.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Varathan powiedział, że Indonezja jest dobrze przygotowana do czerpania korzyści ze zwiększonego popytu, ale jej zdolność do obsługi przesyłek może być wąskim gardłem.

Chiny stoją w obliczu ryzyka związanego z szybkim zakupem węgla z powodu różnych ograniczeń, w tym logistyki i przepisów. Oznacza to, że „zakłócenia gospodarcze i związane z nimi załamania w regionalnym łańcuchu dostaw mogą nie zostać całkowicie wyeliminowane” – powiedział Varathan.

presja inflacyjna

Niektóre banki mają już Prognoza wzrostu Chin obniżyła się z powodu kryzysu energetycznego.

Varatan powiedział, że wielu obserwatorów wydaje się być zaniepokojonych „znaczącym szokiem cen energii”.

Według Kevina Shi, głównego ekonomisty ds. Azji w Commonwealth Bank of Australia, niedobór energii w Chinach może podnieść ceny wielu towarów eksportowych, co może doprowadzić do umiarkowanego wzrostu inflacji konsumenckiej w gospodarkach rozwiniętych.

Xie powiedział w notatce z zeszłego tygodnia, że ​​ograniczenia w dostawach energii elektrycznej zmniejszą wzrost gospodarczy i zaostrzą spowolnienie spowodowane problemami w chińskim sektorze budownictwa mieszkaniowego.

„Przemysły energochłonne najbardziej ucierpią z powodu racjonowania energii elektrycznej. Łączny udział sektora przemysłowego w dotkniętych prowincjami prowincjach z racjonowaniem energii wynosi około 14% PKB Chin” – dodał.

Jak dotąd decydenci w Pekinie nie wskazali, czy Chiny wznowią import australijskiego węgla. Doniesienia mediów w zeszłym tygodniu Indyjskie firmy wydobyły około dwóch milionów ton australijskiego węgla ze zniżką, która znajdowała się w chińskich magazynach.

READ  Kierowca biletu policyjnego uderza tabliczką Starlink na maskę samochodu

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top