Rekordziści, którzy przekroczyli granicę między Polską a Białorusią, mówią urzędnicy

Polska straż graniczna powiedziała w sobotę CNN, że liczba prób przekroczenia 739 była zbyt duża na jeden dzień. To ostatnie z tygodniowego kryzysu migracyjnego na granicy, na który Polska w zeszłym miesiącu wprowadziła stan wyjątkowy.

Polska agencja graniczna twierdzi, że od sierpnia wstrzymano około 16 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. 5000 z nich odbyło się w październiku.

Przekraczanie może być bardziej ryzykowne, gdy zmieniają się pory roku. Przynajmniej Cztery osoby zginęły na granicy Między Polską a Białorusią w sierpniu; Według polskich urzędników trzy osoby cierpiące na hipotermię zmarły na polskiej granicy, a czwarta zmarła na Białorusi, metr od granicy, poinformowała białoruska agencja państwowa Belda.

Wielu, którzy docierają do granic Europy Wschodniej, pochodzi z Afganistanu i Iraku.

Stosunki Białorusi z sąsiadami stają się coraz bardziej napięte w sytuacji granicznej. W sierpniu premierzy Polski, Łotwy i Litwy oskarżyli prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o wywołanie kryzysu poprzez wydalanie migrantów do Unii Europejskiej.

W piątek, wśród zarzutów, że kule zostały wystrzelone w polskich żołnierzy stacjonujących na polskiej granicy, Białoruś wezwała zasiedziałego Aleksandra Kazańskiego. „Informacje o strzałach nie są prawdziwe” – powiedział Czasnouski Associated Press.

W niedzielę polska Straż Graniczna napisała na Twitterze: „Z akt patrolowych funkcjonariuszy i żołnierzy wynika, że ​​wczoraj wieczorem po białoruskiej stronie w pobliżu granicy z Polską ponownie słychać było hałasy”.

Lider białoruskiej opozycji skazany na 11 lat więzienia

Europejscy urzędnicy oskarżyli również Białoruś o nielegalną infiltrację Polski i innych sąsiadów z UE, co jest częścią próby wywarcia presji na obóz w związku z szerszymi sankcjami nałożonymi na Mińsk.

Sankcje nałożone przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię w czerwcu zmusiły rząd Łukaszenki do lądowania samolotem Ryana i aresztowania dziennikarza opozycyjnego, co było skoordynowaną odpowiedzią na „ciągłe represje” w byłym państwie sowieckim.

READ  Mecz Czterech Skoczni. Zawodnicy poparli Polaków. „Zasługują na start”

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top