Rekordy i bariery pobite, gdy kanadyjscy sportowcy podnoszą standardy w Tokio

Gdy w sobotę na Stadionie Olimpijskim w Tokio zgasną światła, oznacza to koniec wielkiego wyścigu olimpijskiego dla kanadyjskich igrzysk lekkoatletycznych. W ciągu tygodnia rekordy zostały rozbite, spełniły się marzenia, a bariery, które uważano za nieosiągalne, zostały zburzone.

Kanada opuści Tokio z sześcioma medalami, znacznie przewyższając to, co zrobiła na torze na poprzednich igrzyskach olimpijskich.

Magiczny tydzień rozpoczął się od zawodnika z Toronto Andre de Grasse na 100m, walczącego o tytuł najszybszego człowieka świata.

Patrząc na świat, 26-latek z Markham w Ontario zaprezentował brązowy medal w imprezie, która jest powszechnie postrzegana jako impreza namiotowa na igrzyskach olimpijskich.

Jego czas 9,89 sekundy był najszybszy w historii.

Oglądaj | De Grasse zdobył brąz na 100 m z doskonałym wykończeniem:

Kanadyjczyk Andre de Grasse zdobył brąz na 100 m podczas drugich igrzysk olimpijskich z rzędu, Włoch Lamont Jacobs zdobył złoto, a Amerykanin Fred Curley srebro. 6:00

„To dla mnie wspaniała chwila”, powiedział de Grasse po wyścigu. „W zeszłym roku nie sądziłem, że będziemy w Tokio”. „I wracając do podium, to niesamowite”.

Znajdź transmisje na żywo, filmy, które musisz obejrzeć, najświeższe wiadomości i wiele więcej w jednym pakiecie idealnym na igrzyska olimpijskie. Podążanie za drużyną Kanady nigdy nie było łatwiejsze ani bardziej ekscytujące.

Więcej z Tokio 2020

De Grasse zdobył również brąz w 100 na Igrzyskach Olimpijskich w Rio 2016.

Dwa dni po zdobyciu brązowego medalu w Tokio, pokonał on trzech Amerykanów i uzyskał najlepszy czas Kanady 19,62.

Biegacz nazwał to „potem swojego życia”.

Oglądaj | Andre de Grasse przeżywa swój złoty moment w Tokio:

Kanadyjczyk Andre de Grasse zdobył złoto na 200 m, ustanawiając rekord kraju, jednocześnie odbierając tytuł legendarnemu sprinterowi Usainowi Boltowi. 1:39

READ  Jak trenerzy Canucks pomogli Quinnowi Hughesowi ulepszyć jego grę – Sportsnet.ca

Tydzień zakończył zepchnięciem Kanady na podium w sztafecie mężczyzn 4×100 m, zdobywając szósty medal na Igrzyskach. To czyni go najbardziej utytułowanym kanadyjskim sportowcem torowym w historii Igrzysk Olimpijskich.

„To szaleństwo, jestem naprawdę szczęśliwy”, powiedział de Grasse. „Mówiłem tym chłopakom, jak bardzo jestem dumny z bycia częścią tego zespołu”. „Za to, że ci faceci pomogli mi zdobyć mój szósty medal, jestem za to bardzo wdzięczny i bardzo z nich dumny”.

Oglądaj | De Grasse obsługuje Jets, aby zdobyć brąz sztafetowy dla Kanady:

Andre de Grasse biegł za nogą w sztafecie 4x100m, kończąc wyścig za złotymi i srebrnymi medalistami Włoch z Wielkiej Brytanii. 5:52

Sukces De Grasse doprowadził do kolejnych zwycięstw Kanadyjczyków.

Damian Warner z Londynu, Ontario. , pierwszy Kanadyjczyk, który wygrał dziesięciobój mężczyzn, wyczerpujące dwudniowe wydarzenie, które było jeszcze trudniejsze przez upał w Tokio.

Warner dominował od początku do końca w wyścigu, aby zostać „największym sportowcem świata”, ustanawiając rekord olimpijski wynoszący 9018 punktów, czwarty najwyższy wynik w historii.

„Minęły dwa długie dni”, powiedział Warner. „Kiedy przeszedłeś całą bitwę w dziesięcioboju i wreszcie osiągnąłeś wynik, którego szukałeś, nie ma większego uczucia. To spełnienie marzeń”.

„Nigdy nie byłem na tej pozycji, gdy spełniło się jedno z moich marzeń. Nawet nie wiem, jak się teraz zachować” – dodał Warner, który w wieku 31 lat był największym konkurentem w 21-osobowej stawce.

Oglądaj | Droga Damiena Warnera do chwały olimpijskiej:

Kanadyjczyk Damien Warner ustanowił rekord na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020, zdobywając złoty medal w dziesięcioboju mężczyzn z 9018 punktami. Jego osiągnięcie podkreśla poziom przygotowania psychicznego i fizycznego, które zdobywał przez lata. [Note: This video will be removed by end of day Dec. 31, 2021, as per our rights agreement with the International Olympic Committee.] 3:19

READ  Susan jest prezesem Speed ​​Skating Canada

Kanadyjkom nie udało się stanąć na podium w lekkoatletyce, ale osiągnęły imponujące wyniki.

Camryn Rogers z Richmond, BC, zajęła piąte miejsce w rzucie młotem kobiet spośród 30 kolarzy.

Maratończyk Malindi Elmore ukończył maraton na dziewiątym miejscu i po 17 latach nieobecności wrócił na igrzyska olimpijskie.

Gabriella Debius-Stafford z Toronto pojechała wcześnie w finale 1500 kobiet i krótko zajęła trzecie miejsce, zanim zajęła piąte miejsce z czasem 3:58,93 na swoich pierwszych igrzyskach olimpijskich.

Evan Dunphy dopisał się do medalowego medalu Kanady w czwartek, wracając od tyłu, by zdobyć brąz w biegu na 50 km mężczyzn.

Był to pierwszy medal Kanady w chodzie wyścigowym od 29 lat.

„Po prostu poprosiłem moje ciało, aby dało mi wszystko, co miało, i byłem w stanie kopać głęboko i je zdobyć” – powiedział Dunphy. „Nie potrzebuję medalu, aby udowodnić, że mam rację. Jestem dumny z tego, co osiągnąłem dzisiaj, ale marzę o tym momencie i zdobyciu tego medalu od 21 lat. Jestem w siódmym niebie”.

Oglądaj | Evan Dunphy zdobywa brąz w chodzie wyścigowym:

Evan Dunphy z Richmond w Kolumbii Brytyjskiej stanął na podium w finale, zdobywając brązowy medal w biegu na 50 km mężczyzn. Polak David Tomala zdobył złoto, a Niemiec Jonathan Hilbert zdobył srebro. 3:10

Prawdopodobnie najbardziej nieprawdopodobny medal Kanady na torze był szósty i ostatni.

Mimo przybycia do Tokio, Mohamed Ahmed przebiegł najszybszy bieg na 5000 m w Ameryce Północnej, żaden Kanadyjczyk nigdy nie przekroczył igrzysk olimpijskich.

Tak było, dopóki Ahmed nie przełamał się w srebro.

Oglądaj | Mohamed Ahmed zdobywa srebrny medal na 5000 metrów:

Ahmed pozostał w grupie i mocno zbliżył się przez ostatnie 400 metrów, aby zabrać do domu swój pierwszy medal olimpijski, kończąc z czasem 12:58,61. 6:23

READ  Kwalifikacje do Pucharu Stanleya 2022: Panthers vs Capitals w 1. rundzie

„Z ulgą, po prostu z ulgą” – powiedział Ahmed po wyścigu. „Na ostatnich 100 metrach chciałbym być blisko wyzwania [new Olympic champion Joshua] Cheptegei za złoto. Ale żeby tu przyjechać po pięciu latach czekania, jestem szczęśliwy i podekscytowany”.

„Medale długodystansowe są naprawdę trudne, ponieważ szczególnie kontynent afrykański jest tak silny”, mówi olimpijczyk Dave Morecroft, wieloletni analityk torów w CBC Sports. „To nie tylko Kenia czy Etiopia, ale teraz masz również Ugandę. W tym upale i wilgotności jest tam brutalnie”.

Moorecroft mówi, że Ahmed odniósł sukces w ostatnim światowym wydarzeniu.

„Jak na Kanadę to świetnie. Prawie każdy chłopiec i dziewczynka w pewnym momencie dowiaduje się, czy potrafią szybko biegać i iść dalej, co robią ci biegacze długodystansowi”.