Rekordowo wysokie ceny cytryn w Polsce • Drożdże

Ze względu na ograniczoną podaż na polskim rynku, wykształcił się stały trend wzrostowy cen cytryn. Owoce wschodnie Raport analityków projektu z referencją Nowy rynek Stronie internetowej. Zakończył się już import cytryn z półkuli południowej, a w południowej Europie i Turcji rozpoczął się sezon zbiorów cytryn. Ponieważ południowoafrykańskie cytryny już znikają z rynku, ceny sprzedaży w tym segmencie gwałtownie rosną. Warto zauważyć, że sezon cytrynowy w Hiszpanii jest jeszcze we wczesnej fazie, a obecna podaż jest ograniczona.

Tegoroczny sezon cytrynowy zapowiada się bardzo ciężko pod względem dostępności dla Europy, w tym Polski. Hiszpańskie firmy handlowe informują, że w tym sezonie nastąpił znaczny spadek produkcji cytryn w tym kraju. Po pierwsze, ze względu na słaby popyt i trudności w zbiorze cytryn, wielu producentów w zeszłym roku ograniczyło obszar uprawy cytryn. Ale przede wszystkim pogoda zniszczyła uprawę cytryny w Hiszpanii – wiosenne deszcze uderzały w sady cytrusowe podczas kwitnienia. W rezultacie cytryny będzie znacznie mniej. Są obszary, w których produkcja cytryny zostanie zmniejszona o połowę w tym roku!

Obecnie ceny cytryn na polskim rynku hurtowym wahają się w granicach 6,50-7,50 zł/kg (1,37-1,58 USD/kg), czyli średnio 1,8 razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W rzeczywistości obecna cena cytryn jest najwyższa w historii w ciągu ostatnich dziesięciu sezonów.

Należy zauważyć, że nie ma przesłanek do obniżenia ceny w kategorii. Cena cytryny będzie dalej rosła. Tylko dobre zbiory w Turcji mogą złagodzić sytuację, ale jeśli potwierdzą się fatalne prognozy z Hiszpanii, tureccy producenci nie pokryją w pełni niedoboru podaży cytryn na rynku UE. Również Rosja prawdopodobnie będzie w kolejce po tureckie cytryny.

Owoce wschodnie


Korzystanie z materiałów witryny jest bezpłatne, jeśli bezpośrednie i otwarte wyszukiwarki zawierają hiperłącze do określonej publikacji w witrynie East-Fruit.com.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top