Rekonstrukcja twarzy trzech starożytnych egipskich mumii stworzonych po analizie DNA

TORONTO – badacze DNA dali nam wgląd w to, jak mogli wyglądać starożytni Egipcjanie.

Naukowcy z Parabon NanoLabs, firmy zajmującej się technologią DNA z siedzibą w Wirginii, stworzyli trójwymiarowe rekonstrukcje twarzy trzech mężczyzn po przetworzeniu próbek DNA z mumii.

Wiek zmumifikowanych mężczyzn – nazwanych JK2134, JK2888 i JK2911 – szacuje się na 2000–2800 lat. Pochodzą z Abusir el-Maleq, starożytnej społeczności nad Nilem w Egipcie. Uważa się, że JK2134 pochodzi z 776 do 569 pne, a JK2888 z 97 do 2 pne, podczas gdy JK2911 z około 769 do 560 pne.

Badacze Podziel się swoimi odkryciami na 32. Międzynarodowym Sympozjum Identyfikacji Człowieka na początku tego miesiąca.

Korzystając z procesu zwanego fenotypowaniem DNA, byli w stanie wyodrębnić informacje genetyczne o cechach fizycznych mężczyzn i ich przodków, aby wygenerować modele 3D tego, jak mogliby wyglądać, gdy mieli około 25 lat.

Naukowcy odkryli, że ci trzej mężczyźni mieli głównie pochodzenie z Bliskiego Wschodu, z mieszanym pochodzeniem południowoeuropejskim. Ich przodkowie okazali się bardziej podobni do współczesnych ludów Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu niż do współczesnych Egipcjan.

Ponieważ próbki DNA były tak stare, brakowało niektórych kluczowych informacji genetycznych lub zostały one uszkodzone, więc naukowcy musieli poczynić pewne prognozy, aby wypełnić luki. W próbkach brakowało informacji genetycznych związanych z kolorem oczu i włosów, więc naukowcy zastosowali ciemnobrązowe włosy i oczy – najczęstsze kolory włosów i oczu wśród mieszkańców Bliskiego Wschodu.

Brakowało również wielu informacji genetycznych na temat koloru skóry, więc naukowcy podobnie spodziewali się, że mężczyźni będą mieli jasnobrązową skórę.

„To fascynujące zobaczyć, jak sekwencjonowanie genomu i zaawansowaną bioinformatykę można zastosować do starożytnych próbek DNA” – powiedziała Eileen Gretak, dyrektor bioinformatyki Parabon, w komunikacie prasowym.

Wiele departamentów policji na całym świecie używa tej technologii do tworzenia rekonstrukcji w przypadku znalezienia niezidentyfikowanych szczątków. Badacze Parabon twierdzą, że po raz pierwszy analizowano DNA na starożytnych próbkach.

READ  Nowe badanie pokazuje, że śnieg na Marsie jest zakurzony i może się stopić

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top