Recenzja Galactic Civilizations 4: świetna kosmiczna gra strategiczna

Gdy przemieszczam swoją flotę przez lokalny sektor galaktyczny – skupiając się na mojej misji skolonizowania planety wysokiego poziomu o nazwie Ogma III – widzę przede mną statek Kolektywu Yor. Bez wątpienia piloci mieli własne plany założenia kolonii, zanim będę mógł zająć świat dla siebie. To najlepsza nowa światowa strona, jaką znalazłem do tej pory w tym sektorze i chcę ją. Ponieważ Yor jest zły, że i tak odmówiłem handlowania z nimi, nie miałem problemów z atakowaniem, zanim mocno mnie uderzyli.

Kieruję swoją flotą i klikam na statek Yor, obserwując, jak eksploduje w krótkiej animacji ognia i wraku. Nie zajmuje mi dużo czasu, aby to zrozumieć każdy Sąsiednie rasy nie są ze mnie teraz zadowolone. Mogę mieć tylko nadzieję, że odpowiednio przygotowałem swoją cywilizację na to, co z pewnością będzie pełną międzygalaktyczną wojną o epickich rozmiarach.

To nie pierwszy raz, kiedy przypadkowo zacząłem bójkę Galaktyczne Cywilizacje IVI prawdopodobnie nie będzie to ostatnie. Czasami zniszczenie niewinnych kolonistów przeciwnika jest nieuniknioną konsekwencją postępu. Yor, którzy lubią nazywać nas ludźmi „workami z mięsem”, nie byli najlepszymi sąsiadami, ale przynajmniej nie grozili złożeniem jaj w „wielu włazach”, jak Festron Hunt, jeden z samochodów 4X i twarz nowej gry.

Nawet dla kogoś z dużym doświadczeniem w tym gatunku Galactic Civilizations IV daje graczom Wiele trawić. Inspirację Civilization można dostrzec w heksagonalnej mechanice gry i podstawowych strategiach wojennych, podczas gdy elementy narracyjne przypominają Crusader Kings. A jednak jest jej własną bestią. W przeciwieństwie do Stellaris CK, GalCiv IV ma bardziej zorganizowaną kampanię niż darmowa gra strategiczna. I chociaż rozgrzewka zajmuje trochę czasu, nowa gra kosmiczna Stardock wreszcie zapewnia równowagę między eksploracją a zarządzaniem zasobami.

Czwarta odsłona serii wprowadza wiele nowych funkcji, w tym władców, przywódców i zadania w grze. Zamiast grać w jednym sektorze, gracze będą odkrywać, rozwijać, wykorzystywać i eliminować inne wiele sektory. Zamiast motywów charakterystycznych dla cywilizacji, gra promuje rozwój organicznego imperium przez całą sesję. Istnieją mocne wybory ideologiczne, choć mogłyby być lepiej wyważone, a kształtowanie państwa wymaga wielu prób i błędów.

GalCiv IV prezentuje się też znacznie lepiej niż jego poprzednicy. Grafika jest świetna, a szczególnie podoba mi się realistyczna animacja postaci, która odzwierciedla modele historycznych przywódców cywilizacji, w jaki sposób ożywiają dyplomację i charakter. Różne elementy interfejsu czasami wydają się bezużyteczne, ale w przypadku tak głębokiej gry wysiłek jest zdecydowanie doceniany.

Zajęło mi około dziesięciu godzin grania, zanim wykonałem swój ruch. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nie zawsze rozumiałem konsekwencje moich wyborów, więc często robiłem coś losowego, co w końcu mnie cofnęło. Na przykład często nie byłem pewien, czy muszę skupić się na grze na wysokości, budując tylko najlepsze kolonie na najlepszych planetach, czy też budując na dużą skalę i kolonizując wszystko Planeta jest możliwa w oczekiwaniu na technologie rekultywacyjne. Okazuje się, że najlepsza strategia leży gdzieś pośrodku.

Migawka lokalnego systemu gwiezdnego na głównej mapie kosmicznej gry strategicznej Galactic Civilizations IV

Na szczęście GalCiv IV jest bardzo wyrozumiały podczas gry na domyślnym poziomie trudności. Być może dlatego skakanie i odkrywanie było tak zabawne. Istnieje doradca w grze – właściwie nazywany „Space Clippy” po animowanym asystencie, który prowadził Microsoft Word przez wiele lat – ale nie uważam go za szczególnie przydatny do niczego innego niż podstawowe koncepcje.

Nowa gra Stardock równoważy eksplorację i zarządzanie zasobami

Podobnie jak w przypadku najbardziej złożonych gier strategicznych, im więcej dana osoba gra, tym więcej rozumie. Nawet po tylu godzinach wciąż staram się wymyślić, jak ulepszyć moje podstawowe królestwa. Ale podobnie jak sama eksploracja kosmosu, próbuje zrozumieć nieznane, co czyni ją tak interesującą.

Ostateczne zwycięstwo okazało się nieuchwytne, nawet przy łatwych trudnościach. Uważam, że symulacja i eksploracja są bardziej angażujące niż praca nad konkretnym celem. Najbardziej cieszyłem się, gdy miałem miejsce na rozwój, budując swoją cywilizację, aż poczułem się wystarczająco pewny siebie, by zaatakować moich wrogów. Z pewnością doceniam skupienie deweloperów na wyeliminowaniu nudnej choroby końcowej, która często nęka gry 4X. Galactic Civilizations IV stara się rozwiązać ten problem głównie za pomocą koncepcji prestiżu. Gracz zyskuje prestiż w trakcie gry, ale może również wypełniać wyzwania (tzw. Osiągnięcia Galaktyczne), aby to przyspieszyć, co może być skrótem do wygrania tego, co często w innych grach zamienia się w długą, rozciągliwą bramkę do mety.

READ  Zobacz: Sonda NASA rejestruje oszałamiające nowe obrazy Ganimedesa

Ekran wyboru cywilizacji w kosmicznej grze strategicznej Galactic Civilizations 4

Stardock ma duże doświadczenie z gatunkiem 4X, więc nie jest zaskoczeniem, że zespół był w stanie wykorzystać to, czego się nauczyli, i powtórzyć poprzedni sukces serii. Na przykład GalCiv IV ma 18 niesamowitych cywilizacji z mnóstwem opcji personalizacji graczy. Najbardziej oddani gracze mogą projektować niestandardowe statki dla swoich flot i przesyłać zasoby graficzne dla własnych ras. Jest to dodatek do długiej listy opcji tworzenia galaktyk, które obejmują wszystko, od modyfikowania odległości startowych rywalizacji po zachowanie AI i warunki zwycięstwa.

Galaktyczne Cywilizacje IV Galaktyczne Cywilizacje IV Galaktyczne Cywilizacje IV Skromny 39,99 USD Zagraj teraz Sieć N zarabia prowizję partnerską z kwalifikującej się sprzedaży.

Jest też kilka świetnych szczegółów zaczerpniętych z prawdziwego życia. Na przykład możesz wybrać grę jako forma życia na bazie silikonu. zaledwie Obecność Ten rodzaj życia jest kontrowersyjnym tematem w dyskursie naukowym. Więc kiedy gram jako jeden z tych typów, śmieję się, widząc, jak przeciwna sztuczna inteligencja wyraża wątpliwości dotyczące mojej cywilizacji w dokładnie tym temacie.

Dla każdego, kto nie zna tej serii, Galactic Civilizations IV będzie wyzwaniem, nawet po przejściu na bardziej intuicyjny projekt. Doświadczeni entuzjaści kosmosu mogą szybciej przyzwyczaić się do 4X, ale wciąż jest krzywa uczenia się. Bez względu na to, jak to zrobisz, korzyści płynące z opanowania tych wszystkich nowych systemów są tego warte, ale wciąż jest wiele do zrobienia.

Ekran zarządzania dowódcą w kosmicznej grze strategicznej Galactic Civilizations 4

Niektóre treści fabularne w grze mogą się nieco powtarzać, zwłaszcza w wielu sesjach. Czasami było mi też trudno zarządzać liderami i dopasowywać ich cechy do odpowiednich ról. Gra daje nagrody za dyplomację, zarządzanie, ministerstwa i statki kapitańskie w oparciu o cechy dowódcy. Czasami istnieje poczucie autentyczności, gdy po prostu musisz poradzić sobie z tym, co masz, ale jest to funkcja, którą chciałbym zobaczyć w przyszłości.

Ostatecznie, aspektem, z którym miałem największe problemy, było uzyskanie dobrego obrazu tego, jak wszystkie różne punkty decyzyjne do siebie pasują. Przynajmniej bez trudu konsekwencje niedbałego podejmowania decyzji nie wyglądają tak strasznie, jak w przypadku większych trudności. Interesujące byłoby wypróbowanie trudniejszych trybów, aby ocenić, ile mikrozarządzania jest wymagane do grania na wyższym poziomie. Jednak opcje trudności niższego poziomu zapewniają, że gracze mogą dobrze się bawić, nawet gdy poznają systemy i możliwości gry.

Łatwo to podsumować Galaktyczne Cywilizacje IV Jako „cywilizacja w kosmosie”. Ale prawda jest taka, że ​​różne typy gier 4X radzą sobie z tą wspólną mechaniką na różne sposoby. GalCiv IV wykonuje świetną robotę, znajdując zabawę wśród gwiazd i jest to gra, która oferuje naprawdę wyjątkowe wrażenia za każdym razem, gdy grasz. Zdecydowanie ma w sobie magię „kolejnej tury”, a z całą galaktyką jako twoim placem zabaw, możliwości są nieograniczone.

Bardziej jak to: Najlepsze gry, takie jak Civilization

To też się poprawi, ponieważ Stardock narobił dużo hałasu na temat zwiększania wsparcia dla modów, a biorąc pod uwagę kreatywność tych społeczności, nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, co wymyślą gracze. W międzyczasie wracam do gry, przygotowując się do nadchodzących wojen – będę musiał skupić się na ulepszaniu moich statków i budowaniu obrony. Nie martw się, zadbam o ochronę „wielu slotów” przed uszkodzeniem.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top