rdzenni mieszkańcy Brazylii pozywają Bolsonaro do Międzynarodowego Trybunału Karnego za „ludobójstwo” | wiadomości o prawach człowieka

Skrajnie prawicowy prezydent prowadził „otwartą i systematyczną” politykę anty-rdzenną od czasu objęcia urzędu w 2019 r., twierdzi grupa.

Organizacja tubylcza w Brazylii zwróciła się do Międzynarodowego Trybunału Karnego o zbadanie prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro pod zarzutem „ludobójstwa” i „eksterminacji środowiska”, oskarżając go o prześladowanie rdzennych mieszkańców i niszczenie ich ojczyzn.

Brazylijskie oświadczenie o ludności rdzennej (APIB) twierdziło w sprawie sądowej w Hadze w poniedziałek, że skrajnie prawicowy prezydent prowadził „jasną, systematyczną i celową politykę anty-rdzenną” od czasu objęcia urzędu w 2019 roku.

„Wierzymy, że w Brazylii trwają działania, które stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości, ludobójstwo i masakry ekologiczne” – powiedział w oświadczeniu koordynator prawny grupy, Eloy Tirena.

„Z powodu niezdolności systemu sądownictwa w Brazylii do badania tych spraw, ścigania sprawców i wydawania wyroków [crimes]„Jesteśmy to winni społeczności międzynarodowej” – powiedział Terina.

66-letni Bolsonaro nadzorował falę dewastacji w amazońskim lesie deszczowym, obcinając programy ochrony środowiska i naciskając na otwarcie lokalnych rezerwatów i innych chronionych ziem dla agrobiznesu i górnictwa.

Działacze na rzecz praw rdzennych oskarżają go również o pogłębianie spustoszenia, jakie COVID-19 wyrządził ich społecznościom, swoim stanowiskiem przeciwko polityce pozostawania w domu.

Szacuje się, że 900 000 rdzennych mieszkańców Brazylii jest szczególnie podatnych na choroby zewnętrzne, w tym COVID-19, który zabił co najmniej 1166 z nich, według APIB.

To nie pierwszy raz, kiedy rdzenni przywódcy oskarżyli Bolsonaro o atakowanie ich ludu i ojczyzny.

W styczniu słynny przywódca rdzennej ludności Ronnie Mitokter wniósł osobną sprawę do Międzynarodowego Trybunału Karnego, prosząc sąd o zbadanie Bolsonaro w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości, mówiąc, że pod jego rządami „zniszczenie dżungli amazońskiej przyspieszyło bez żadnych działań”.

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego musi teraz zdecydować, czy kontynuować sprawę.

Oficjalne dane opublikowane w piątek pokazują, że wylesianie w brazylijskiej Amazonii osiągnęło niemal rekordowy poziom w ciągu roku do lipca, dziesiątkując obszar prawie wielkości Portoryko.

READ  Hrabstwa Arizony znajdują mniej niż 200 potencjalnych przypadków oszustw z 3 milionów kart do głosowania w 2020 r. | Arizona

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top