Rashid Rover: Zjednoczone Emiraty Arabskie uruchomiły pierwszy arabski łazik księżycowyCNN

Rakieta SpaceX Falcon 9 wystrzelona 11 grudnia ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie, wynosząc w kosmos pierwszy arabski statek kosmiczny na Księżyc.

Łazik Rashid został zbudowany przez Centrum Kosmiczne im. Mohammeda bin Rashida w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) i jest dostarczany przez lądownik HAKUTO-R, zaprojektowany przez japońską firmę badającą Księżyc ispace. Jeśli lądowanie się powiedzie, HAKUTO-R stanie się również pierwszym komercyjnym statkiem kosmicznym, który wykona kontrolowane lądowanie na Księżycu.

Misja zmierza na Księżyc niskoenergetyczną trasą i ma dotrzeć na miejsce w kwietniu 2023 r. Tam łazik spędzi na powierzchni jeden dzień księżycowy (odpowiadający 14,75 dniom ziemskim), wykonując swoje główne operacje. Drugi dzień księżycowy spędzi na wykonywaniu dodatkowych operacji, aby sprawdzić, czy łazik przetrwa nocą w trudnym środowisku księżycowym, zanim go wyłączy.

Łazik ma wylądować w kraterze Atlas w północno-wschodniej części Księżyca i został zaprojektowany tak, aby wytrzymać księżycową noc, kiedy temperatury sięgają -183 stopni Celsjusza lub -297,4 stopni Fahrenheita.

Łazik Rashid, nazwany na cześć szejka Rashida Al Saeeda, byłego władcy Dubaju, będzie analizował plazmę na powierzchni Księżyca i przeprowadzał eksperymenty, aby lepiej zrozumieć księżycowy pył. Niezwykle ostre cząsteczki pyłu księżycowego mogą przylegać i korodować skafandry i sprzęt kosmiczny, powodując problemy operacyjne astronautów.

Łazik będzie w całości zasilany energią słoneczną i jest wyposażony w cztery kamery, w tym mikroskop i kamerę termowizyjną.

Wystrzelenie następuje wkrótce po misji księżycowej NASA Artemis I i stanowi pierwszy krok w ambitnym programie eksploracji Księżyca ZEA. Kraj Zatoki Perskiej planuje wysłać kilka pojazdów, w tym łaziki i orbitery, na Księżyc, a drugi łazik ma zostać wystrzelony już w 2025 roku.

Budowa 10-kilogramowego czterokołowego łazika Rashid rozpoczęła się w 2017 roku w Centrum Kosmicznym im. Mohammeda Bin Rashida. Zaprojektowany przez zespół w całości z Emiratów. „Zespół wykonał świetną robotę inicjując i projektując misję” – powiedział CNN Hamad Al Marzouqi, kierownik projektu misji księżycowej ZEA w Centrum Kosmicznym im. Mohammeda bin Rashida.

MBRSC wykorzystuje również misję do napędzania ambitnych planów kolonii na Marsie. Ma nadzieję zbudować pierwszą ludzką osadę na Czerwonej Planecie do 2117 roku. Marzouki ma nadzieję, że misja na powierzchni Księżyca będzie odskocznią na Marsa.

„Zaczęliśmy od małych rzeczy, ale mamy nadzieję, że w końcu ten mały krok będzie punktem wyjścia do osiągnięcia naszych celów” – mówi.

READ  Europejska Agencja Kosmiczna zatrudni pierwszą kobietę-astronautę o różnych umiejętnościach, więcej kobiet na drodze do inkluzywności, wiadomości naukowe

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top