Rakieta Virgin Orbit nie wyniosła satelity, co zaszkodziło europejskim aspiracjom kosmicznym

Pierwsza próba wystrzelenia satelity z Europy Zachodniej zakończyła się niepowodzeniem we wtorek, kiedy firma Virgin Orbit zgłosiła „anomalię”, która uniemożliwiła jej rakietę dotarcie na orbitę.

Misja wyruszyła z portowego miasta Newquay w południowo-zachodniej Anglii, z pojedynczą wyrzutnią Virgin Orbit przewożoną pod skrzydłem zmodyfikowanego Boeinga 747, a później wystrzeloną nad Atlantyk.

„Wygląda na to, że mieliśmy anomalię, która uniemożliwiła nam dotarcie na orbitę” – powiedziała firma. „Oceniamy informacje”.

Awaria stanowi kolejny cios dla europejskich ambicji kosmicznych po niepowodzeniu włoskiej misji rakietowej Vega C po starcie z Gujany Francuskiej pod koniec grudnia. Od tego czasu rakiety zostały wstrzymane.

Europa doświadczyła szeregu niepowodzeń w ubiegłym roku, z opóźnioną główną wyrzutnią Ariane 6, odmową dostępu do rosyjskich pocisków Sojuz przez wojnę z Ukrainą, Vega utknęła w martwym punkcie, a teraz nieudana próba wystrzelenia dla rozwijającego się przemysłu małych bombowców.

Virgin Orbit początkowo powiedział na Twitterze, że LauncherOne osiągnął orbitę Ziemi, a tweet został później usunięty.

„W nadchodzących dniach rząd i różne organy, w tym Virgin Orbit, przeprowadzą dochodzenie” – powiedział Matt Archer, dyrektor ds. przestrzeni komercyjnej w Brytyjskiej Agencji Kosmicznej.

Niepowodzenie misji byłoby drugim dla Virgin Orbit

Firma Virgin Orbit, która jest częściowo własnością miliardera Richarda Bransona, planowała umieścić dziewięć satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) w ramach swojej pierwszej misji poza swoją bazą w Stanach Zjednoczonych.

Misja została ogłoszona jako historyczna pierwsza dla Kornwalii, Wielkiej Brytanii i Europy. Tysiące entuzjastów obserwujących z pasa startowego wiwatowało, gdy „Cosmic Girl” wystartowała i kiedy powiedziano im, że rakieta została wystrzelona.

Po ogłoszeniu awarii tłum szybko i cicho się rozproszył.

Niepowodzenie misji będzie drugą w historii Virgin Orbit od jej pierwszego startu w 2020 roku. Firma wykonała cztery udane misje.

Archer z brytyjskiej Agencji Kosmicznej powiedział, że dopalacz pierwszego stopnia wyniósł rakietę w kosmos, ale drugi stopień miał „anomalię techniczną i nie osiągnął pożądanej orbity”.

READ  Ukraina stoi w obliczu przerw w dostawie prądu po „masowych” rosyjskich uderzeniach w obiekty energetyczne | Ukraina

Graficzny wyświetlacz na oficjalnym kanale wideo pokazał misję, gdy drugi silnik wyłączył się, trzy kroki od rozmieszczenia ładunku, około dwie godziny po starcie.

Nie było od razu jasne, w jaki sposób awaria, która musiałaby zostać zbadana, wpłynie na czas lub lokalizację przyszłych misji. Dyrektor generalny Virgin Orbit, Dan Hart, powiedział dziennikarzom w niedzielę, że firma ma nadzieję wrócić do Newquay przed końcem 2023 roku.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top